Pochybné praktiky

Nový trend sú „nákupné galérie“ (ne)predávajúce lacný tovar

Nový trend sú „nákupné galérie“ (ne)predávajúce lacný tovar
5 (100%) 1 hlas[ov]

Opakovane sa nás pýtate, ako získať svoje peniaze späť z nákupných galérií. Prípadne sa nás prichádzate pýtať na to, čo si myslíme o Lunzo.sk a LookShop.sk a podobných obchodoch, ktoré uvádzajú, že sú nákupnou galériou. Predaj s poštovným zadarmo vyzerá naozaj lákavo… aj bolestivo.

Lunzo nákupná galéria

inzercia:

foto: niektorých ľudí dnes už strasie od strachu, keď vidia XXXX je nákupná galéria, ktorá ponúka... rovnaký text nesie viacero stránok. Niektoré zanikajú ako na bežiacom páse. Napríklad tie na adrese outfito.sk, ktoré obsahovali rovnaký text a dnes sú neprístupné.

Upozorňujeme, že akákoľvek nákupná galéria, ako sa označujú obchody, ktoré nie sú obchodmi, predstavuje riziko. Najmä tie prípady, ktoré sme tu mali na adresách Aboutmy.skEleganceshop.sk (už nefungujú). Sú len akousi výstavnou galériou tovaru, ktorý tieto stránky nakupujú na iných miestach. Nalákajú na zaujímavý tovar, zmes lákavých produktov a za zaujímavé ceny. Oni sami však tovar nemajú, nemajú sklad. Niektoré systémy pritom môžu zneužívať váš záujem a ochotu okamžite platiť. Bola takou aj Sunsea.sk na IP adrese 185.64.219.37 (https://sunsea.sk.siteindices.com/) než tiež skončila.  Kým niektoré galérie (obchody, ktoré sa tak nazývajú) možno fungujú, iné sa stali pojmom a témou v podnetoch na SOI. Pojem „nákupná galéria“ mal v minulosti aj iný význam, no zneužili ho v posledných 20 mesiacoch práve podvodníci a špekulácie zo zahraničia.

Viditeľné problémy:

 • Dôvod, pre ktorý problém uvádzame a považujeme za problém je – nereagovanie na žiadosti zákazníkov, neriešenie nespokojnosti zákazníkov, neriešenie reklamácií, nevracanie peňazí, nemožnosť spojenia, kontaktu, ignorancia obchodného práva.
 • SK doména očividne môže patriť aj niekomu v zahraničí. Už neexistujú systémy ochrany a zabezpečenia, aby SK doména prenikla do rúk zahraničných obchodníkov.
 • Neexistuje kontakt na prevádzkovateľa. Práve preto spozornelo nemálo ľudí a pýtajú sa nás, prečo neuvádza prevádzkovateľa. V podstate nemusí. Nie je obchodom, ale len „galériou“. Problémom však je, ak žiada platbu a ponúka obchodné služby (predaj, prenájom, sprostredkovanie, čokoľvek za úhradu).
 • Mŕtvi chrobáci sú všetci, od ktorých chcete poznať stav objednávky, alebo vrátiť tovar. Možnosť kontaktu je len formulár. To, že prevádzkovateľ nezverejnil priamy email a telefón je vždy prejavom len troch možností. 1. Je podvodníkom, 2. nechce aby ho niekto kontaktoval, 3. má toho veľa a nestíhal by obsluhu, či dokonca preklad ak je zo zahraničia. Najväčšia zábava je, že formulár neodosiela vami zadaný text Opakovaný pokus ich kontaktovať ponecháva formulár vyplnený, ale nie odoslaný. Je nepochopiteľné a nemysliteľné takéto fungovanie jediného možného spojenia. Zúfalstvo ľudí, ktorí im odovzdali svoje peniaze je tak opodstatnené.
 • POZOR: pojem “nákupná galéria” vychádza z toho, ako sa samotné služby nazývajú. Toto pomenovanie nepoznajú zákony, vyhlášky, nepoznajú ho ani združenia obchodníkov. Nepozná ho nikto. Tak ako sa pomenovali oni samé, tak ich rozlišujeme aj my na verejnosti. Po takomto renomé – kto ďalší by sa chcel volať “nákupná galéria” ak vzniká teraz? Je to zvláštne, no onedlho tu budeme mať ďalší portál, ktorý na chvíľu príde naláka ľudí na nákup a znova zanikne.

Dôležité upozornenie k článku a k nákupom

Stále však ide o obchodnú službu, ktorá by mala podliehať kontrolám slovenských úradov, mala by spĺňať povinnosti pri poskytovaní predaja. Je celkom jedno, či ide o sprostredkovanie, alebo priamo predaj. Je nemysliteľné, že takáto služba funguje bez plnohodnotnej možnosti kontaktovať sa s prevádzkovateľom – formulár ako jediný obsah sekcie KONTAKT sa javí zbytočný. Nespokojní zákazníci, ktorí čakajú na svoj tovar totiž nedostávajú na správy z formulára žiadnu odozvu. Email ani telefonický kontakt chýba.

Podobne je na tom obchod https://www.nimstore.sk , ktorý neuvádza v zmysle zákonov nič, čo by mal. Nie len že chýba prevádzkovateľ a kontakt, obchod nemá žiadne obchodné podmienky, povinné náležitosti k osobným údajom, k možnostiam a právam zákazníka. Nedozviete sa nič.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
1
Hlúposť
0
Príležitostný autor (prispievateľ článkov) na hoax.sk, cestovateľ a nadšenec pre prírodné vedy a cyklistiku.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Pochybné praktiky

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *