V nasledujúcej časti stránok uvádzame niekoľko odporúčaných kníh pre všetkých záujemcov o vzdelávanie, pokiaľ ich zaujíma počítačová a internetová gramotnosť. Najmä však knihy, ktoré majú priniesť prakticky využiteľné poznatky o tom, aká je slovenská realita. Niektoré z nich by mali byť povinnou súčasťou vyučovania informatiky a etickej výchovy. V roku 2021 nedokáže väčšina pripojených ľudí napísať jednoduchý email. Nepozná náležitosti emailu, aby bol správne chápaný a aj na druhej strane vnímaný. Pri využívaní internetu mnohým ľuďom chýbajú základné znalosti, ale ani povedomie o tom, ako sa chrániť a brániť. Svetu dnes vládnu dezinformácie a úpravy faktov a informácií tak, aby sa niekomu hodili viac, iným menej. Nasledovnú sekciu považujeme za mimoriadne dôležitú.
(Ne)bezpečný internet
Sprievodca pre používateľov internetu od 10 do 99 rokov
- Autor: Tomáš Šalmon
- Vydavateľstvo: Lindeni
- Vydanie: 2021
- Popis: Podvodníci, pedofili, útočníci, šmejdi, hackeri – odhaľte ich tajomstvá, postupy a buďte o krok pred nimi.(Ne)bezpečný internet je sprievodca svetom reálnych hrozieb, ktoré číhajú na slovenských používateľov internetu. Prináša praktické postupy a riešenia jednotlivých prípadov zneužití aj útokov. Obsahuje množstvo príbehov obetí, podvodníkov, zvrátených agresorov, ale aj popisy nedostatkov, ktoré zanechávajú rany na peňaženke aj na duši. Publikácia je určená deťom a mládeži, no rovnako aj dospelým, podnikateľom a seniorom, všetkým generáciám prináša zrozumiteľné príklady a odporúčania. Je ideálnym štartom pre pochopenie odvrátenej stránky internetu a pre poučenie pred nebezpečenstvami, ktoré sa stávajú vyhľadávané až v momente, keď sa obeť snaží dostať z pasce von.
Moc faktov
Desať dôvodov, prečo máme o svete mylné predstavy – a prečo sme na tom lepšie, ako si myslíme
- Autor: Hans Rosling
- Vydavateľstvo: Tatran
- Vydanie: 2019
- Popis: Na základné otázky o našej planéte, napr. koľko percent populácie žije v extrémnej chudobe, akým tempom rastie počet obyvateľov, aká je úroveň vzdelávania, aký násilný je náš svet, ako nás ohrozujú klimatické zmeny, odpovedá väčšina ľudí nesprávne. Mnohí sa v odhadoch mýlia do takej miery, že odpovede učiteľov, novinárov, investičných bankárov a hoci aj laureátov Nobelovej ceny by dosiahli horšie výsledky ako úplne náhodné odpovede šimpanzov.
Hans Rosling, švédsky lekár, vedec, profesor medzinárodného zdravia a fenomén globálnych konferencií na TED-e, spolu so svojimi spolupracovníkmi ponúka čitateľom revolučne nové vysvetlenie tohto javu. Odhaľuje desať inštinktov, ktoré ovplyvňujú náš pohľad na svet
Pravda a lož na Facebooku
- Autor: Vladimír Šnídl
- Vydavateľstvo: N Press
- Vydanie: 2017
- Popis: Prečo tisíce Slovákov zdieľajú články obskúrnych webov, ktoré si pred pár rokmi všímal len málokto? Ako vyzerajú manipulácie na sociálnych sieťach? A je pravda, že slovenské médiá klamú a píšu to, čo im diktujú vlastníci? Táto kniha sa snaží na jednom mieste zhrnúť všetko podstatné, čo by človek mal vedieť o súčasnom informačnom svete. Sleduje, ako sa šíria konšpiračné teórie a ponúka konkrétne tipy, ako s týmito manipuláciami bojovať.
Digitálna demencia
Ako pripravujeme seba a naše deti o rozum
- Autor: Manfred Spitzer
- Vydavateľstvo: Citadella
- Vydanie: 2018
- Popis:Digitálne média nás odbremeňujú od duševnej práce. To, čo sme kedysi riešili hlavou, vybavujú dnes za nás počítače, smartfóny, organizátory a navigácie. Prináša to však nesmierne nebezpečenstvo, tvrdí Manfred Spitzer, renomovaný vedec, ktorý sa venuje výskumu mozgu. Výsledky výskumu, ktoré zverejnil, sú alarmujúce: DIGITÁLNE MÉDIA SPÔSOBUJÚ ZÁVISLOSŤ. Z dlhodobého hľadiska škodia telu a predovšetkým duševnému stavu. Keď prácu mozgu prenášame na externé zdroje, mozog postupne prestáva naplno fungovať. Nervové bunky odumierajú a dorastajúce bunky nedokážu prežiť, lebo ich nevyužívame. U detí a mladistvých sa vplyvom obrazových médií dramaticky znižuje schopnosť učiť sa.