Čo je to HOAX?

HOAX – pojem hoax si môžete preložiť ako poplašnú správu, ktorú jeden preposiela druhým. K hoaxom možno zaradiť množstvo varovaní, pokusov o rozšírenie nejakej klamlivej informácie ukrývajúc sa za nejakého reálne skutočnosti, ale vo všeobecnosti ide o zbytočné hlásenie, ktoré väčšinou len zbytočne zdrží. HOAX možno zaradiť medzi špinu internetu a jeho vznik je vždy rôzny. Vzniká buď v snahe sa zviditeľniť, alebo len spustiť lavínu, pričom pôvodca sleduje a fascinuje ho dosah jeho diela. Ďalší dôvod vzniku môže byť nesprávne pochopenie niektorých skutočností, snaha odhaliť problém tam, kde nikdy nebol, ale tiež môže ísť o dôvod zvláštny. Napríklad, keď niekto chce niekomu uškodiť a tak spustí HOAX namierený voči dôvere daného miesta, voči značke, či jednotlivcovi. V poslednom rade to môže byť aj zisk. Spúšťačom HOAXU môže byť neraz udalosť v médiách, zlyhávajúci systém, nedostatočná ochrana prevádzkovateľa určitej služby, alebo neistota užívateľov daného miesta. História internetovej špiny pozná aj prípady, kedy jeden HOAX dal nepriamo živnú pôdu ďalšiemu a omylom jeho informácie potvrdili ďalšie miesta, čím len posilnili význam prvého, alebo len druhého hoaxu. následne sa ťažko dostáva k pravde.

Hoax je vlastne poplašná správa, ktorá má cieľ

HOAXom sú aj rôzne správy, ktoré majú priniesť šťastie, ale vyžadujú presný počet ďalších ľudí, komu majú byť zaslané. Hlavným rozpoznávacím znakom HOAXu je to, že vy nemáte byť konečný adresát ale správa si vyžaduje poslanie ďalším priateľom. Aby dokázal HOAX prežiť a ďalej sa šíriť, správa nesie vetu v zmysle “Pošli to ďalej tvojim priateľom a varuj ich”.

Tieto stránky si kladú za cieľ upozorniť na hoaxy, rôzne klamstvá preposielané z emailu na email, z facebooku na facebook, cez ICQ komunikátor a ďalšie miesta. Má za cieľ upozorniť aj na ďalšie podvody, nekalú činnosť a šialenosti ľudí, ktorým sa zachcelo rýchly a poriadny zisk… Hoax v súčasnosti tvorí aj mocný nástroj pre politické hry, pre pokusy ovplyvňovania verejnej mienky a názorov ľudí, pre zapájanie ľudí ako oviec do prúdov myšlienok, kde ich chce niekto v pozadí mať a držať. Dajte si preto pozor, ak sa deje niečo, čo sa vás snaží pomocou názorov a odrazu šokujúcich informácií.

Schumacher zomrel tvrdí facebook HOAXIlustračný obrázok: snímka falošného Facebook Hoaxu

 

Jedna odozva

  1. Nalim december 21, 2017

Leave a Reply