Hoax na facebooku

Podvod je pojem, ktorým označujeme čokoľvek, čo sa nás snaží oklamať, podviesť, pripraviť o peniaze, majetok, získať prístup, plánuje nás zneužiť, poškodiť, a to s pomocou klamstva. Vedieť rozpoznať, či ide o podvod, alebo nie, je niekedy veľmi komplikované a ťažké. Bežný človek nemôže byť automaticky odborníkom na podvody a ich odhaľovanie.

Podvodníci sú tí, ktorí vytvárajú podvody, aby zarobili a získali. Je jedno, či ide o peniaze, o prístup, výhody, kredity, alebo hmotný majetok. Podvodom môžeme nazvať viacero činností v bežnom svete. Takmer vždy je ale súčasťou podvodu klamstvo a zavádzanie, či skresľovanie údajov. Máte mať pocit, že je niečo správne, ale nakoniec je to správne len pre podvodníka. Podvodných reklám je na webe obrovské množstvo. Sú to napríklad aj také ako na obrázku nižšie.

falosny-jazykovekurzy podvody

Máte pocit, že bola naozaj objavená nová metóda na výučbu cudzích jazykov. Hlavne keď tieto stránky píšu, že jazykové školy hlásia zánik, lebo je tu nový zázrak. V skutočnosti vám prídu kartičky s pár slovíčkami s hodnotou pár centov. Podobne sú na tom aj takéto reklamy, ktoré nám dennodenne servírujú dokonca také stránky ako Centrum.sk, Cas.sk, Aktuality.sk, Pluska.sk, Webnoviny.sk a mnoho ďalších veľkých portálov. Nižšie príklad práve z Centrum.sk, kde sa v okolí prihlásenia permanentne môžu objavovať podvodné reklamy na podvodné služby.

Podvodník, vykŕmený centrum.sk podvody

My na Hoax.sk sme však zameraní čisto na internetové podvody a len také, v ktorých sa dokážeme pohybovať, pochopiť ich a odhaľovať. Internetové hrozby tohto typu sú nebezpečné aj preto, že vás oklamú v pohodlí vášho domu kedykoľvek, pokojne o druhej ráno. Aj preto nám dovoľte definovať, čo je to internetový podvod, aké nesie vlastnosti a ako proti nim bojovať.

Internetové podvody = čo sú zač?

Čokoľvek, čo sa vás snaží presvedčiť na kúpu a nejde o skutočný obchod, je brané ako podvod. Čokoľvek, čo sa od vás snaží dostať peniaze a vy netušíte za čo, je podvodom, rovnako ako akákoľvek činnosť, ktorá sa snaží získať heslo, snaží sa vyzerať ako cudzí email, používa reklamy s klamlivým obsahom, alebo ide o čokoľvek, s čím ste sa stretli na internete, hlási šokujúce informácie, vyžaduje peniaze, chce od vás činnosť bez toho, aby ste mali akúkoľvek spojitosť s danou vecou. Napríklad ako keď vám hlásia, že ste vyhrali, ale nikdy ste sa žiadnej súťaže nezúčastnili. Je toho oveľa viac, s čím sa môžete stretnúť a môžeme to nazvať internetovým podvodom.

Základné znaky internetového podvodu

  • Používa cudzie materiály, kradnuté fotografie, upravené reálne fakty, vymyslené texty
  • Snaží sa získať peniaze, vnucujú vám nákup
  • Podvodník je akýkoľvek predajný web, ktorý neobsahuje plné obchodné podmienky, reklamačný poriadok, sídlo, IČO, DIČ, kontakt
  • Podvodné predajné weby často používajú falošné komentáre na falošných stránkach. Sú dôležité, pretože vytvárajú dojem, že je produkt a obchod populárny a ľudia komentujú, čím akoby potvrdzovali účinky výrobku.
  • Emailové podvody sú taktiež časté. Napríklad email o potrebnej platbe na Paypal vám musí prísť jedine z emailu Paypal a aj smerovať musí na doménu Paypal a žiadnu inú.
  • Pyramídové systémy, ktoré vás lákajú do zapojenia do zárobkových systémov, sú taktiež nebezpečné. Sľubujú peniaze, ale reálne neponúknu žiadne peniaze. Výrazným podvodom sú tak rôzne klikačky a surfovania. Klikanie na reklamy, údajná práca na doma, surfovanie na webe a získavanie peňazí. Vyzerá to zaujímavo, ale až 99% takýchto služieb je odporný podvod na ktorom strávite šialený čas.
  • Hoax vám hlási smrť niekoho, kto nezomrel, alebo peniaze, ktoré dostanete ak niečo prepošlete ďalej, respektíve ak šírite rovnakú podvodnú správu ďalej, hoci ide len o bezcenný poplach.

Schumacher zomrel

Ako bojovať proti podvodom a podvodníkom

  1. overujte výrobky a predajcu v Googli. Každý veľký podvodník je na internete známy a má úspech len preto, že nie každý overuje a rovno koná. Overte si, či nie je v Googli predajca výrobok spojený s negatívnymi reakciami a informáciami.
  2. Zhodnoťte, či naozaj potrebujete reagovať úplne na všetko. Podvodné emaily nás často chcú vytiahnuť na iné stránky a získať meno s heslom, napríklad ak vytvoria falošnú prihlasovaciu stránku. Alebo získate email, v ktorom vás niekto žiada o poslanie hesla. V takom prípade ihneď email prepošlite administrátorom, pretože skutočný administrátor nikdy nič podobne nespraví.
  3. Neverte žiadnym zásadným zázrakom a informáciám o neuveriteľných úspechoch vedcov, o chudnutí a podobne. Už niekoľko rokov vieme, že žiaden takýto objav v reklamnom bannery nehľadajme. Azda v každom jednom prípade sa vás snaží nalákať podvodník na nákup riešenia problému s nadváhou, neznalosťou reči, vysokou spotrebou benzínu, neschopnosti prestať fajčiť. Samozrejme, keď podvodník má nástroje na zbavenie sa problému, ľudia mu uveria. Je ale ťažké veriť účinkom prípravkov, ak je toľko problémov na predajných stránkach.  Kankusta Duo
  4. ignorujte niektoré systémy sľubujúce peniaze. Overujte si ich vo vyhľadávaní.
  5. Vyhýbajte sa súťažiam na Facebooku o iPhone a iné hodnotné výhry. Ak nemá súťaž jasného sponzora s presnými podmienkami, jasnými pravidlami a sídlom s adresou, vždy a bezpodmienečne je takáto súťaž podvodná.
  6. Nezdieľajte príspevky, ktoré sľubujú peniaze za lajk, či komentár. Neexistuje žiadna šanca nakŕmiť hladných a pomôcť chorým pomocou lajkov. Hlavne ak takúto zbierku organizuje stránka „Pivo je môj najobľúbenejší nápoj“ a iné čisto zábavné stránky na Facebooku.
  7. Veľké prípady a podozrenia na podivné správanie na internete môžete nahlásiť stránkam ako Zive.sk, Hoax.cz a tiež nám na Hoax.sk. Všade sa totiž objavia niektoré zaujímavosti a nálezy.

Boj proti podvodníkom na internete

Hoax.sk sa na Slovensku ako jediné špecializuje na podvodníkov a internetové problémy, Hoax.sk sa tiež v najvyššej miere u nás venuje upozorňovaniu na závažné problémy. Opakovane sme sa pokúšali získať pomoc a upozorniť bez uvádzania našich miest aj zo strany veľkých médií. Nemuseli nás spomínať a hoci veľké slovenské médiá neraz získali všetky podrobnosti ku konkrétnym problémom, nevenovali sa im. Aj nebezpečným problémom, falošným zbierkam, rozsiahlym podvodom, ktoré mohli varovať viac ľudí a priniesť zaujímavé materiály pre reportáž, sme nakoniec zostali jediným miestom, ktoré upozorňuje na daný problém, čím mierne zaniká dôveryhodnosť v naše snahy. Ak sme jediní, čo vidia problém, pre každého ľahostajného a nepozorného človeka sme tak prehliadnuteľní.

Bojovať proti nim na internete je však nutné zo strany každého človeka, každého z vás. Treba preverovať, nedať sa zlákať na sľuby a krásne slová, grafiky. Je nutné mať záruku, že ak posielate peniaze, posielate ich na správne miesto.

inzercia: