Bezpečnosť

Osobné údaje, doklady, preukazy a osvedčenia bežných ľudí stále online

Osobné údaje, doklady, preukazy a osvedčenia bežných ľudí stále online
5 (100%) 1 hlas[ov]

Niekoľko rokov upozorňujem na nebezpečenstvo v podobe neuváženého používania úložísk. Hlásite sa do zamestnania, alebo na diaľku vybavujete úradné veci s rodinou. Naskenované, alebo odfotografované doklady, osvedčenia, preukazy, licencie, diplomy, zmluvy a zdravotné dokumentácie už celé roky nachádzam na rôznych miestach internetu.

Občiansky preukaz

inzercia:

Zavesené priamo dotknutou osobou, alebo tretími stranami. Dokonca aj zamestnancami personálneho oddelenia firmy, ktorá takto zavesila údaje všetkých svojich zamestnancov, aby si ich mohol stiahnuť, prečítať a použiť ktokoľvek, kto ich nájde zámerne, alebo náhodou. Úložiská nie sú miestom na uskladňovanie osobných údajov, dokladov a občianskeho preukazu. Aj príklad na obrázku, ktorý nesie názov občiansky,voicky.pdf (myslené zrejme ako vodičský) prináša mnoho rizík. Ak mám vedomosť o vlastnostiach rizika ponechávať vedome takýto súbor, aj bez toho, aby to prikazoval zákon, som povinný upozorniť úložisko, že takéto pochybenie nastalo.

Varovanie:

Akýkoľvek doklad, ktorý je skenovaný a umiestnený na voľné stiahnutie, môže slúžiť na vytvorenie identity, bankového účtu v zahraničí a prepieranie zodpovednosti za ďalšiu ilegálnu činnosť. Práve na toto zneužívajú niektorí špekulanti osobné údaje druhých. Sami svoje skutočné údaje nemusia použiť, ak si môžu stiahnuť kohokoľvek občiansky preukaz z úložiska.

Odporúčania pre osobné údaje a doklady

 • Ak ste nútení použiť úložisko, využite možnosť zaheslovať prístup k súboru. Prípadne nahrajte zaheslované *.ZIP. Zneprístupnili ste tak svoje údaje pred niekým z vonka. Stále však nie do budúcnosti, keďže záruky zabezpečenia serveru, jeho nastavení a miera znalosti profesionálneho heslo-lámača je stále neznáma.
 • Nezabudnite svoj súbor po použití zmazať.
 • Ak ste našli cudzie údaje, mali by ste úložisko upozorniť, že sprístupňuje údaje, ktoré môžu slúžiť na zneužitie a ohroziť ich nositeľa, vlastníka. Úložisko, ak získa takúto vedomosť, by malo okamžite konať.
 • Tejto téme sa venuje aj časť knihy (Ne)bezpečný internet. Uvádza napríklad prípady, kedy sa dali ľahko nájsť celé lekárske správy a snímky, príbehy viažuce sa na takéto objavy, no najmä riziká spojené s osobnými údajmi zavesenými na takéto miesta. Knižka obsahuje aj zmienky o tom, ako veľmi sa “miešanie do súkromných vecí” nemusí páčiť dokonca ani tými ľuďom, ktorých chcete chrániť. Knihe a možnostiam nákupu sa venuje aj táto stránka.

Na túto tému som mohol v minulosti upozorniť aj prostredníctvom TV Markíza, ktorá sa touto problematikou zaoberala. Aj po rokoch však dôsledná reportáž nepriniesla dostatočnú osvetu.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
3
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Bezpečnosť

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *