Sociálne siete

Obete podvodných súťaží na Facebooku a trestné oznámenia

Obete podvodných súťaží na Facebooku a trestné oznámenia
3 (60%) 2 hlas[ov]

Priatelia, neustále vás žiadame, aby ste zvážili v prípade, že sa stanete obeťou podvodu, kontaktovať políciu. Mnohí nám píšete s prosbou o pomoc, ak ste sa stali obeťou podvodu, ale nechcete počuť nič o tom, že je potrebné ísť na políciu a podať trestné oznámenie. Polícia je tu práve aj na to, aby reagovala na podania trestných oznámení od občanov, pokiaľ ste obeťou podvodu a bola zneužitá vaša dôvera, peniaze, váš majetok, či vám bolo niečo odcudzené a podobne. Prípady falošných súťaží na internete sú príkladom toho, ako rýchlo sa stať obeťou podvodníka.

Áno, sú to malé sumy o ktorých vieme, že polícia nerada koná pri tak malých sumách a ani sa nepúšťa do riešenia a pátrania po páchateľovi. Opakujeme, že všetko je riešiteľné a poznáme k tomu aj spôsob. Zároveň je však nutné, aby poškodení nenechali len tak situáciu, v ktorej sa ocitli, ale reálne nabrali odvahu. Sme toho názoru, že ak podvedený „výherca“ mal odvahu dávať čísla a overovacie kódy neznámemu človeku, prípadne posielať bankové prevody na základe vymyslenej platby dane, rovnako môže mať obeť odvahu vyraziť na policajné oddelenie a podať trestné oznámenie. Chce to však ešte jednu vec.

Ako podať trestné oznámenie

Trestné oznámenie vo veci podvodného vylákania peňazí, zneužitia Vašej dôvery podvodnými informáciami o platbe cez mobil a podobne v rámci podvodných sťaží na Facebooku, nie je nič komplikované. Navštívte najbližšie policajné oddelenie, kde pri podateľni či na vrátnici informujte, že by ste radi podali trestné oznámenie vo veci podvodu na internete. Voľný vyšetrovateľ toto trestné oznámenie prevezme.

Majte preto pri sebe:

  • Svoj občiansky preukaz
  • Vytlačenú všetku komunikáciu s podvodníkom
  • Vytlačené Facebook stránky
  • Presnú URL adresu danej stránky
  • Snímku danej súťaže, prípadne ak ste ju nestihli, skúste použiť tú, ktorú máme u nás uvedenú my.

Trestné oznámenie je podanie podnetu na prešetrenie políciou. Aby sa vecou zaoberali s oveľa väčšou istotou, je možnosť spájať viacero trestných oznámení na základe vzájomnej komunikácie poškodených. Preto odporúčame, aby každý poškodený písal do komentára pod daným článkom a žiadal aj ďalších poškodených, aby sa s ním spojili. Bez právnej pomoci, bez štátnej pomoci, bez pomoci úradov, ktoré by akokoľvek bránili ľudí, je nutné pomôcť si aspoň tak, že práve podvedená verejnosť nájde k sebe cestu, pospája niekoľkých poškodených a tí sa spoločne dohodnú na postupe. Postupom je polícia a policajný vyšetrovateľ, ktorý má nástroje na to, aby dokázal nájsť páchateľa a dostatočná spoločná suma zase tým kladivom, ktoré páchateľovi udrie po prstoch a umožní vrátiť poškodeným osobám sumu.

Je potrebné si uvedomiť, že ide o trestný čin podvodu. Obeťou sú ľudia. Ak však nebudú podávať trestné oznámenia, páchateľ bude naďalej páchať rovnakú trestnú činnosť a nezastaví ho tým pádom absolútne nič. Dôvodom, prečo to robí, je pritom jednoduchá matematika. Len zisk 50 eur od jednej obete je zaujímavý. Avšak čo ak je obetí 10, alebo rovná stovka?

Ste obeťou podvodných súťaží na Facebooku? Píšte do komentára aj v tomto článku. Komunikujte s ostatnými. Do vášho trestného oznámenia uvádzajte čísla trestných oznámení ďalších poškodených, aby bolo možné jednotlivé podania spojiť.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Sociálne siete

Komentáre sú ukončené