Pozor: Podozrivá súťaž o iPhone 5S vás zaplaví platenými SMS

Ohodnoťte článok

iPhone 5 je niečo, po čom mnohí ľudia túžia priam chorobne. Ich snaha a chuť získať iPhone 5, hoci patrí medzi drahé prístroje, často zostáva nenaplnená. Jednou z ciest, ako ho získať je iPhone 5. Tu však pozor, každý týždeň narazíme na nový a nový spam, podvod, súťaž, výmysel, absurdnú sprostosť, podvodné svinstvo a podobne. Najnovšie sa nám do emailovej schránky dostal podvodný nevyžiadaný spam, ktorý vás môže pripraviť o majland (samozrejme, podľa vašej finančnej situácie závisí objem peňazí nazvateľný „majlandom“). Najmä ak v rýchlosti a v snahe vyhrať veríte tomu, čo vám príde na email a nečítate drobné písmo, či vôbec nezapínate logické premýšľanie. Zadarmo vám nedá nikto nič a stránka vyrobená čisto za účelom súťaže bez uvedenia sponzora, to už smrdí hneď pri vstupe. Napriek tomu ľudia naletia, tak ako už zopár Slovákov.

iPhone súťaž mobil SMS platba

Email so súťažou o iPhone 5S
Bez toho, aby ste sa žiadali, registrovali a bez toho aby ste vôbec vedeli, odkiaľ máte email s touto súťažou, vám môže prísť email z adresy Vyhraj@vyhraj.com, ktorý informuje o súťaži. V emailovej správe nemáte nič o tom, na základe čoho ste email získali. Nemáte tam žiadnu informáciu o pôvode adresy, chýba vysvetlenie a informácia o tom, v akom rozsahu sú vedené vaše osobné údaje v ich databáze a ako je možné zrušiť / zmazať svoju adresu z ich zoznamu. Čisto spamová grafika s odkazom na stránky. Dôvod na to, aby bola správa nahlásená na Úrad ochrany osobných údajov a zároveň na úrad SOI vzhľadom na obchodnú praktiku, ktorá sa uvádza až nižšie. Odkaz vás presmeruje na stránku umiestnenú na serveri http://content.quizdingo.com/SK kde sa nachádza jednoduchá otázka. Čoho je produkt iPhone. Možnosti sú dve, buď Apple, alebo Nokia. Priam až smiešne jednoduchá otázka a odpoveď. Po správnom zodpovedaní to chce ihneď číslo a uvedenie mobilného operátora. A práve tu začína problém. Po uvedení a potvrdení správnosti vám začnú chodiť SMS, nie jedna, ale niekoľko a každá jedna je spoplatnená. Vďaka nie príliš jasným podmienkam jednoducho premýšľajúcemu človekovi nedôjde všetko za a proti. Teda vlastne len „proti“.

Prečo podozrivá súťaž a podvodný email?
Nič férové a slušné nebude fungovať s takouto primitívnosťou, ako táto služba. S podobnými nechutnosťami sa stretávajú rôzne portály podobného zamerania ako my aj v iných krajinách. Začína to nevyžiadaným spamom bez akéhokoľvek vysvetlenia pôvodu a dôvodu. Nie, takýto spam si nikto neobjednáva dobrovoľne, najmä ak má nasledovať zdieranie kreditu, ako v takýchto prípadoch. Obeť spamu následne nalákajú cez podvodný spam (prečo podvodný, už je vysvetlené) na súťaž, ktorá sa súťažou len tvári, no v skutočnosti je jej úlohou zarobiť peniaze prevádzkovateľovi, ktorí pri vyššom zisku môže realizovať naozaj žrebovanie a výhercu, no čiastočne každý súťažiaci si časť z toho iPhonu reálne zaplatí (tak prečo si rovno už nekúpiť celý a mať ho na 100%?). Pri zúfalstve mnohých ľudí, ktorí najčastejšie siahnu po takýchto súťažiach je možné podobné ťahy na ľudí nazvať nekalé, až protiprávne. V podmienkach na stránkach dole sa nachádza vymedzenie tých, čo sa môžu súťaže zúčastniť, pričom sa spomína nutnosť mať platenie účtu za mobil vo vlastnej réžií. Nesplniteľné a kým podmienky sú len napísaný text, do samotnej súťaže sa nedá prefiltrovať potvrdením, ale ide skôr o obranu prevádzkovateľa, pre prípad, že by obeťou bolo dieťa, aby sa mohol prevádzkovateľ brániť známou vetou „to decko si malo prečítať podmienky“. Pripomína to prípad spamu s horoskopom a testom IQ. Ten pred pár rokmi taktiež spamoval a získaval hromadne adresy, aby mohol cieliť spam s odkazom na testy. Po splnení všetkých otázok ste sa však nedozvedeli výsledok, pokiaľ ste nezadali číslo pre získanie SMS s výsledkom. Spoplatnená bola každá jedna SMS. Neprišla totiž jediná a aj SMS, ktorou sa dalo zo služby odhlásiť a SMS potvrdzujúca odhlásenie, bola spoplatnená.

Očividne sú však zákony prikrátke, keďže podobné ťahy na ľudí neprestali.

Inzertná plocha

Zľavy na pobyty v zahraničí

Odporúčané pre Vás

O autorovi článku: Permon