Pochybné praktikySpam

Pozor: Podozrivá súťaž o iPhone 5S vás zaplaví platenými SMS

Ohodnoťte článok

iPhone 5 je niečo, po čom mnohí ľudia túžia priam chorobne. Ich snaha a chuť získať iPhone 5, hoci patrí medzi drahé prístroje, často zostáva nenaplnená. Jednou z ciest, ako ho získať je iPhone 5. Tu však pozor, každý týždeň narazíme na nový a nový spam, podvod, súťaž, výmysel, absurdnú sprostosť, podvodné svinstvo a podobne. Najnovšie sa nám do emailovej schránky dostal podvodný nevyžiadaný spam, ktorý vás môže pripraviť o majland (samozrejme, podľa vašej finančnej situácie závisí objem peňazí nazvateľný „majlandom“). Najmä ak v rýchlosti a v snahe vyhrať veríte tomu, čo vám príde na email a nečítate drobné písmo, či vôbec nezapínate logické premýšľanie. Zadarmo vám nedá nikto nič a stránka vyrobená čisto za účelom súťaže bez uvedenia sponzora, to už smrdí hneď pri vstupe. Napriek tomu ľudia naletia, tak ako už zopár Slovákov.

iPhone súťaž mobil SMS platba

inzercia:

Email so súťažou o iPhone 5S
Bez toho, aby ste sa žiadali, registrovali a bez toho aby ste vôbec vedeli, odkiaľ máte email s touto súťažou, vám môže prísť email z adresy Vyhraj@vyhraj.com, ktorý informuje o súťaži. V emailovej správe nemáte nič o tom, na základe čoho ste email získali. Nemáte tam žiadnu informáciu o pôvode adresy, chýba vysvetlenie a informácia o tom, v akom rozsahu sú vedené vaše osobné údaje v ich databáze a ako je možné zrušiť / zmazať svoju adresu z ich zoznamu. Čisto spamová grafika s odkazom na stránky. Dôvod na to, aby bola správa nahlásená na Úrad ochrany osobných údajov a zároveň na úrad SOI vzhľadom na obchodnú praktiku, ktorá sa uvádza až nižšie. Odkaz vás presmeruje na stránku umiestnenú na serveri http://content.quizdingo.com/SK kde sa nachádza jednoduchá otázka. Čoho je produkt iPhone. Možnosti sú dve, buď Apple, alebo Nokia. Priam až smiešne jednoduchá otázka a odpoveď. Po správnom zodpovedaní to chce ihneď číslo a uvedenie mobilného operátora. A práve tu začína problém. Po uvedení a potvrdení správnosti vám začnú chodiť SMS, nie jedna, ale niekoľko a každá jedna je spoplatnená. Vďaka nie príliš jasným podmienkam jednoducho premýšľajúcemu človekovi nedôjde všetko za a proti. Teda vlastne len „proti“.

Prečo podozrivá súťaž a podvodný email?
Nič férové a slušné nebude fungovať s takouto primitívnosťou, ako táto služba. S podobnými nechutnosťami sa stretávajú rôzne portály podobného zamerania ako my aj v iných krajinách. Začína to nevyžiadaným spamom bez akéhokoľvek vysvetlenia pôvodu a dôvodu. Nie, takýto spam si nikto neobjednáva dobrovoľne, najmä ak má nasledovať zdieranie kreditu, ako v takýchto prípadoch. Obeť spamu následne nalákajú cez podvodný spam (prečo podvodný, už je vysvetlené) na súťaž, ktorá sa súťažou len tvári, no v skutočnosti je jej úlohou zarobiť peniaze prevádzkovateľovi, ktorí pri vyššom zisku môže realizovať naozaj žrebovanie a výhercu, no čiastočne každý súťažiaci si časť z toho iPhonu reálne zaplatí (tak prečo si rovno už nekúpiť celý a mať ho na 100%?). Pri zúfalstve mnohých ľudí, ktorí najčastejšie siahnu po takýchto súťažiach je možné podobné ťahy na ľudí nazvať nekalé, až protiprávne. V podmienkach na stránkach dole sa nachádza vymedzenie tých, čo sa môžu súťaže zúčastniť, pričom sa spomína nutnosť mať platenie účtu za mobil vo vlastnej réžií. Nesplniteľné a kým podmienky sú len napísaný text, do samotnej súťaže sa nedá prefiltrovať potvrdením, ale ide skôr o obranu prevádzkovateľa, pre prípad, že by obeťou bolo dieťa, aby sa mohol prevádzkovateľ brániť známou vetou „to decko si malo prečítať podmienky“. Pripomína to prípad spamu s horoskopom a testom IQ. Ten pred pár rokmi taktiež spamoval a získaval hromadne adresy, aby mohol cieliť spam s odkazom na testy. Po splnení všetkých otázok ste sa však nedozvedeli výsledok, pokiaľ ste nezadali číslo pre získanie SMS s výsledkom. Spoplatnená bola každá jedna SMS. Neprišla totiž jediná a aj SMS, ktorou sa dalo zo služby odhlásiť a SMS potvrdzujúca odhlásenie, bola spoplatnená.

Očividne sú však zákony prikrátke, keďže podobné ťahy na ľudí neprestali.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Príležitostný autor (prispievateľ článkov) na hoax.sk, cestovateľ a nadšenec pre prírodné vedy a cyklistiku.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Pochybné praktiky

    Komentáre sú ukončené