Sociálne siete

Podvodné Facebook stránky Happy GO lákajú na súťaže o auto

Podvodné Facebook stránky Happy GO lákajú na súťaže o auto
3.8 (76%) 5 hlas[ov]

Poznáme množstvo príbehov tých, ktorí uverili podvodným súťažiam na Facebooku, poslali čísla z karty, či overovací kód z SMS. Žiadnu výhru, žiadnu linku, auto, záhradný set, či zájazd nikto nevyhráva. Neznáme stránky ako Happy GO sú len ďalšími v poradí, ktoré bez nejakej zásadnej histórie a hodnoty, bez prevádzkovateľa a zázemia, propagujú vlastnú podvodnú súťaž.

Happy GO podvodná súťaž na Facebooku o auto Škoda Octavia

inzercia:

Happy GO – čo to je?

Bez stránky, bez pozadia, osoby, firmy, adresy, čísla, bez ničoho, zahajujú súťaž o krásne nové auto Škoda Octavia a čuduj sa svete, napriek mnohým upozorneniam nás, ale v poslednom čase aj iných miest, ľudia horlivo zdieľajú. Tak kážu pravidlá. 7 tisíc lajkov, 9,8 tisíc komentárov a 10 tisíc zdieľaní. Tak veľmi Slováci chcú nové auto bez toho, aby sa im zapla kontrolka, že t niečo nesedí. Neznáma stránka, ktorá nemá absolútne nič, ani štipku vierohodnosti a posťahuje si fotografie z iných miest, zdieľa len dva príspevky. Nový obrázok a aktuálnu súťaž.

Tisíce oklamaných, podvodná facebook súťaž Happy GO o Škoda Octavia

Aktualizácia: 19.10.2020 o 12:30. Nárast o +22 000 komentárov a +20 000 zdieľaní za pol dňa. Toľko Slovákov uverilo v priebehu posledných pár hodín.

podvodník falošná súťaž o auto

Na stránke neexistuje a nie je pravé nič

Celá história je zmazaná. Nie je známe na čom postavila svoj úspech v minulosti. Je neznáme, čo prezentovala a o čom vlastne bola doteraz. Napriek založeniu ešte minulý rok sa na nej nenachádza nič. Zámerne bol obsah zmazaný, aby nebol priťažujúcou okolnosťou, alebo aby neprezrádzal oveľa viac. Podvodné stránky toto robia aj z iného dôvodu. Čím viac obsahu, tým viac priestoru, ktorý je nutné kontrolovať. Aj tu. Ak napíšete, že ide o podvodnú súťaž, ste zablokovaní. Ak sa pýtate prevádzkovateľa, či je súťaž skutočná, nedostanete odpoveď. Ide o tradičný prístup k ľuďom. Stránky majú nesmierny úspech len preto, že tisíce ľudí sa stále nenaučili na dostatočne veľkých chybách a sami ešte neboli obeťou podvodu ako je tento. Pravá dokonca nie je ani adresa happygo.sk, na ktorú tak trochu stránka naráža. Doména www.happygo.sk nebola ešte nikdy v histórii slovenských domén registrovaná, takže sa ani nemôže viazať s týmto “projektom”.

Varovanie

Súťaž organizovaná celkom bez akejkoľvek stránky, pozadia a štatútu s jasnými pravidlami a cieľom súťaže. Niečo nepochopiteľné Každá súťaž má cieľ. Má mať marketingový účinok. Tu? Fotografie z pred bielozelenej originálnej predajne Škoda a na stránke Happy GO, ktorá nemá žiadnu spojitosť so Škodou. Nedozviete sa nič o povinnom zdanení, v zmysle zákona o výhrach a lotériách, zdanení, platbe poistného. Jednoduchý príklad veľkej úspešnej súťaže, ktorú spácha 15 ročné dieťa a následne si „vyžrebuje“ niekoľko obetí, ktorých osloví a oklame s číslami kariet a inými trikmi, kedy výherca prestane byť výhercom, keď príde podivný výpis z banky, či od mobilného operátora.

V knihe sa dočítate aj o týchto “súťažiach”

nebezpečný internetJe žiaľ pre nás nepochopiteľné, ako veľký počet podvodných súťaží a počet obetí, zneužitých a oklamaných ľudí nedokáže zapôsobiť v súčinnosti s našou osvetou, osvetou polície a niektorých médií. Stále sa nájdu ľudia, ktorí neváhajú a púšťajú sa sami zdieľať a šíriť tak podvodné klamstvo ako je toto, či akékoľvek podobné. Tieto súťaže dostávajú výrazný priestor v pripravovanej knihe (Ne)bezpečný internet. Popis komunikácie s páchateľom, neriešenie problematiky, množstvo podvodov, osudov ľudí, priebeh podvádzania a klamania ľudí, aj triky, aké podvodník v pozadí používa. Kniha by mala aj kapitolami o súťažiach upozorniť verejnosť, zasiahnuť aj tých, ktorí radi siahnu po papierových knihách. Ale najmä je nevyhnutná osveta.

Vidieť reálne príbehy a skutočnosti, ktoré sa na tieto súťaže viažu. Ak máte vo svojom okolí ľudí, ktorí zdieľajú podobné súťaže a nedajú si povedať, odporúčajte im (Ne)bezpečný internet. Poslaním knihy je vzdelávať to čo zanedbali mobilní operátori, ktorí pripoja do internetu kohokoľvek, ale už nikoho nezaujíma, či je človek schopný ohroziť samého seba, alebo svoju rodinu, rodinný kapitál, či vlastné zdravie…

Dotyčné stránky nájdete na:  https://www.facebook.com/happyGo.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
2
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Sociálne siete

    Zanechajte komentár k článku

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *