Pozor na súťaže na Facebook stránke Vychytávky do domácnosti

Pozor na súťaže na Facebook stránke Vychytávky do domácnosti
5 (100%) 1 hlas[ov]

Je leto a každý chceme niečo vyhrať. Ideálne bazén, kosačku na trávnik, nejakú záhradnú posteľ, či nejakú inú vychytávku do domácnosti. Na Facebooku sa len pred troma dňami objavila stránka Vychytávky do domácnosti a vydáva sa za stránku nejakého obchodu. Toho, k akému obchodu patrí, ale ona sama na počudovanie nevie.

Vychytavky do domácnosti podvod

Vraj pri príležitosti otvorenia predajne

Stránka tvrdí, že otvára predajňu Dom & záhrada, no reálne žiadna predajňa neexistuje. Podozrivá Facebook stránka len zneužíva názov, ktorý používa viac rokov iný magazín a s týmto podivným Facebook súťažením nemá nič spoločné:

Stránka ukrytá za FB skratkou @vychytavkydom v jednom z príspevkov uvádza, že otvárajú novú predajňu Dom & záhrada. Takto ju nazývajú, hoci nemajú absolute nič spoločné s magazínom www.domazahrada.sk – portál sa dištancuje od akejkoľvek súťaže, keďže skutočné FB stránky portálu sú na adrese:  https://www.facebook.com/domazahradask/ – názov a spojenie je teda len vymyslené, keďže ho na Slovensku používa len online magazín a ten neotvára a ani neplánuje otvárať žiadnu predajňu. Naopak, vymyslená a podozrivá stránka Vychytávky do domácnosti tvrdí niečo o novej sieti predajni, hoci žiadna takáto sieť na Slovensku naozaj neexistuje.

Podozrivá súťaž

Prekvapivé je, že pomocou podivných príspevkov a vyhlasovaní súťaží sa stránke podarilo získať neuveriteľných 7000 fanúšikov. Vidíme pritom, že stránky vykazujú absolútne identické znaky ako mnoho iných podvodných stránok a súťaží v minulosti. Dokonca tu opäť môžeme očakávať ilegálne praktiky zhromažďovania ľudí a podozrivého vyhodnocovania súťaže cez spoplatnené SMS a to s najväčšou pravdepodobnosťou. Iné zhodnotenie takejto úspešnej stránky v poslednom čase ani nie je v móde.

Čo tu vidíme:

 • Opäť ďalšia falošná súťaž na Facebooku, ktorá porušuje podmienky samotného FACEBOOKU
 • Súťaž uvádza cenu, bez povinného popisu o výške ceny (aby výherca vedel o povinnosti zdanenia výhry, alebo nezdanenia v závislosti od hodnoty výhry + platba poistného vyplývajúca zo zákona)
 • Hneď ako jedna súťaž skončí, zmažú a vytvárajú novú.
 • Organizátor súťaže píše ako pologramotný blb, infantilný tínedžer snažiaci sa zaujať čo najviac ľudí nie príliš profesionálnym vystupovaním
 • Súťaž nemá žiadneho sponzora
 • Súťaži chýba povinný štatút – podmienky, vymedzenie pojmov, určenie cieľa súťaže
 • Chýba originalita, prvky originality a jedinečnosti, reálnosti, odkazy a odvolávky
 • Neexistuje živá osoba, tvár, odklik, link, adresa, nič.
 • Žiadna grafika nie je autentická, veď logo je šmajznuté z internet a aj úvodná veľká fotografia je len fotobanka, napríklad použitá v SIEMENS magazine na strane 19 – pozrite sa sami.
 • Neexistuje žiadny prevádzkovateľ, subjekt, ani cieľ, odklik, alebo hmatateľný, či dohľadateľný zmysel organizovania súťaží o takto drahé ceny
 • Vysoko pravdepodobné je, že vytipované obete skončia tak, ako skončilo už mnoho ľudí na presne identických súťažiach. Za posledné roky sa ani jediný krát nestalo, že by takto koncipovaná internetové súťaž už vo svojej podobe porušujúca niekoľko zákonov, bola pravdivá. Vždy je to o tom istom a na konci sú uplakané oči a rozzúrení ľudia, ktorí naleteli, hoci nikdy neverili, že práve oni naletia podvodníkovi.

Naše odporúčanie?

Keďže súťaž vykazuje toľko prvkov a podobností s inými podvodnými súťažami, ignoruje povinnosti týkajúce sa štatútu, uvádzania hodnoty, kontaktov, zodpovedných organizátorov a ďalších, neodporúčame akokoľvek sa zapájať do stránky, podporovať a zdieľať ich práve preto, že napomáhate šíriť každým jedným zdieľaním ale aj komentovaním povedomie o stránke, ktorá ďalej pritiahne ľudí pravdepodobne k plaču a strate vlasov.

 

Prvý tip na stránku, ktorý sa týkal tejto stránky, pochádza od Marty. Ďakujeme.

Inzertná plocha

Zľavy na pobyty v zahraničí

Odporúčané pre Vás

O autorovi článku: Solomon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *