Sociálne siete

Podvodné Facebook stránky FAO design neutíchajú, fejk-súťaže pokračujú

Podvodné Facebook stránky FAO design neutíchajú, fejk-súťaže pokračujú
5 (100%) 1 hlas[ov]

Na nejaký čas podvodná stránka Fao Design stíchla. No teraz sa objavuje v plnej sile. Dokonca cez rôzne fingované osobné profily šíri súťaž aj mimo priestor bežných profilov, ale zväčšuje priestor, kde sa súťaž propaguje. Všetko však násobí podmienka tejto podvodnej súťaže – zdieľať súťaž na externých stránkach. Znamená to, že ľudia, ktorí uverili podozrivej súťaži, presahujú priestor stránok a svojho profilu a šíria vedome príspevok na ďalších skupinách a stránkach s predpokladom, že nerobia nič zlé. Niekoľko skupín je však opakovane zahlcovaných práve činnosťou ľudí, ktorí neberú ohľad na logiku a overovanie faktov.

Napríklad sa príspevkami siaha po tematických stránkach s bývaním, úpravou okolia, chalúp, realít a podobne. Vyhrať novú kuchyňu by bezpochyby chcel každý. Nie však od podvodníka, ktorý pri vyžrebovaní výhry osloví 100 výhercov, že práve oni vyhrali hlavnú cenu a vyžiada si čísla platobných kariet, alebo páchateľ vyžaduje akési potvrdzujúce SMS cez mobil, ktoré pritom strhnú nemalú čiastku z paušálu. Dôverčivý národ Slovákov však neustále dokáže naletieť, hoci na tento typ problému už neupozorňujeme len my, ale pridáva sa aj policajná facebook stránka a ďalšie portály.

fao design podvodná facebook stránka

inzercia:

foto: na snímke kuchyne skopírovanej “z Googlu” páchateľ uvádza hodnotu kuchyne, hoci presne tento model stojí ďaleko viac. Nedisponuje však cenou (kuchyňou), neuvádza potrebné podmienky (štatút súťaže) a nie je ani podnikateľom. Ak teda podnikaním nenazývame podvádzanie a klamanie ľudí.

 • POZNÁMKA: Originálna snímka pochádza zo stránky Nábytek HVH

Upozornenie

Upozorňujeme, že polícia pred podvodníkom tohto typu nechráni. Nemá nástroje a možnosti, ako páchateľa zastaviť. V opačnom prípade by neoperoval už niekoľko rokov beztrestne a s takou veľkou vervou. Veľké škody, ktoré napáchal, zatiaľ nepohli žiadnym trestnoprávnym riešením a vďaka ignorancii Facebooku sa v najbližšom roku nič v tomto smere nezmení. Facebook ignoruje bezpečnostné diery, práva používateľov, pomoc pri zneužívaní a ignoruje aj početné nahlasovania podvodných stránok. Odporúčame neklikať na podobné súťaže a skôr ich okamžite nahlasovať, ak:

 • Súťaž organizuje stránka bez histórie, bez logiky, vlastného obsahu a bez stránok a zároveň
 • Súťaž vznikla s povinnosťou niečo zdieľať, alebo komentovať, či označovať priateľov a zároveň
 • Súťaž neuvádza prevádzkovateľa stránok a organizátora súťaže.
 • Súťaž musí obsahovať podrobné podmienky, sídlo prevádzkovateľa, aj viacero záruk.
 • Súťažiam nikdy nič neplatíte. Ani zdanenie, ani žiadne overovacie SMS.
 • Nikdy neposkytujte čísla kariet, údaje, skeny dokladov, fotografie tváre len preto, že niekto neznámy si ich vyžiadal. Nič také si nežiada ani len banka.

Neuveriteľne absurdná správa

To, čo prichádza a argumenty, ktoré používa pisateľ výzvy, ktorý bude od vás žiadať údaje z platobnej karty, je absurdné. Ak ste nikdy nič nevyhrali a nepoužili platobnú kartu na niečo iné ako na výber z bankomatu a platbu v obchode, tak by sme radi upozornili na dôležitý fakt. To, čo popisuje páchateľ podvodu v oslovujúcej správe, nie je možné.

Platobnú kartu vlastníte? podvodné tvrdenia

Peniaze sa na kartu nedajú poslať. Dajú sa len vrátiť alebo čiastočne vrátiť, ak šlo predtým o úhradu na danej karte. Pre zaslanie akýchkoľvek peňazí musí stačiť IBAN. Nikdy nie karta a údaje z nej. Oficiálne súťaže ale budú požadovať zmluvy a zaistenie identity prijímateľa. Prosíme, upozornite na to všetkých, ktorí tak horlivo a neuvážene plnia nasadenú “úlohu” – zdieľajú súťaž na rôznych miestach v úmysle vyhrať. Po zistení, že ide podvod a pokračovaní v zdieľaní už svojim spôsobom vedome ďalej napomáhajú trestnému činu podvodu. Ale žiaľ ani k tomuto nie je prítomná adekvátna trestnoprávna sila, ktorý by vec hodnotila a posudzovala.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Sociálne siete

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *