Pochybné praktikySpam

Online pôžičky – to najväčšie spam svinstvo na webe

Ohodnoťte článok

… Hneď po Viagre a iných medikamentoch, dodali by niektorí, no nie je tomu celkom tak. Spam na podporné lieky a modré tabletky je nekontrolovaný, tipuje a generuje adresy, kam sa odošle. Ale spam na pôžičky, ktorý právom možno považovať za to najväčšie svinstvo na webe a v našich schránkach, je priamo cielený. Stretávame sa s ním aktívne už minimálne dva roky, kedy objavili rôzne firmy a pochybné firmy čaro rýchlo nadobudnutých peňazí. Firmu s pôžičkami si môže založiť ktokoľvek, čo má veľa peňazí. Riziká má minimálne, pokiaľ si dá na tom záležať a pripraviť vás môžu veľmi rýchlo o byt, auto, či iný majetok, ktorým sa zaručujete a dokonca ani nemusíte. Pôžičky a online pôžičky je veľký biznis, do ktorého žiaľ nahliadnem i ja, nie ako spotrebiteľ, ale ako v inej oblasti kolega ľudí, ktorí sa tomu venujú, ako druhej profesii. To, čo sa v rámci pôžičiek deje na internete, to už prekračuje medze nie len slušnosti, ale aj zákona. Nasledovné riadky majú varovať pred firmami, ktoré vás oslovujú cez email a cez nevyžiadané druhy reklamy.

Webstránky
Na webe by ste pri úpornom hľadaní našli možno 400 slovenských a českých webov o pôžičkách. Takmer vždy sú na stránkach nejaké fotografie, ktoré sú stiahnuté z internetu a dokonca sa niektoré opakujú stále dookola. Občas natrafíte aj na poctivé, kúpené fotografie, alebo pre zmenu nič, len farby a stránka. Keď ľudia a tváre, potom vysmiate ruky v oblekoch a podávanie rúk. Obrázky eura, peňazí, dolárov a podobne. Lacná grafika, stránky s hodnotou maximálne 12 eur, alebo stránky robené na objednávku, prípadne len stiahnuté a upravené. Webstránky s ponukou poskytovania pôžičiek akoby mali vo svojej valne väčšine základné prvky – amaterizmus, nekvalitný kód, kradnutá grafika, nekompletné údaje. Len výnimočne sa dopracujete ku kompletným údajom a jasne viditeľným IČO, sídlom firmy a podobne. Len veľmi málo webov spĺňa vôbec podmienky webu obchodného a neporušujúceho zákony.

Emaily
Všetky pochybné firmy, ktoré sa vám odhalia ihneď ako dostanete neželaný spam do schránky svoje emaily získavajú samozrejme, ako inak, pochybnou cestou. Bud si vás nájdu na webe, v nejakých inzerátoch, kde hľadáte prácu, alebo chcete niečo nutne predať – takto zneužijú reálnu originalitu emailovej adresy a ešte k tomu aj vašu ťažkú situáciu. Iní si kúpia na internete databázu emailov, kam začnú posielať svoje nevyžiadané ponuky a teda spam. Firmy pritom kašlú na fakt, že ide o spam. Pri sto tisíc emailoch, ktoré odošlú, totiž stále vzniká vysoká šanca, že sa nájde jeden alebo dvaja ľudia, ak nie rovno desať, ktorí sú naozaj vo vážnej situácií a potrebujú si požičať peniaze. Tedy začne kolobeh psychológie o tom, že aj keby ste ešte neboli pevne rozhodnutí, či si požičať, po kontakte s pôžičkárňou máte jasno v tom, že peniaze si naozaj musíte požičať, lebo je to veľmi jednoduché a “splácet je snadné”. Podobné slogany majú aj niektoré naše veľké firmy a vyznievajú nechutne absurdne. Absurdné je však aj to, že schránka nášho portálu dostáva taktiež spam s pôžičkami a iné emaily, kde nemá nič také čo hľadať, taktiež.

Pôžičky

inzercia:

Ilustračný obrázok: Ukážka takého spamu, o ktorý ste sa nežiadali a predsa vám dorazí do schránky

Riziká
Veľká väčšina týchto malých pôžičkových firiem, ktoré vznikli, aby priniesli zisk a kamarátstvo s exekútormi, sa vyznačujú podobnými prvkami. Spôsoby, ako jednajú tieto firmy s ľuďmi sú rôzne. Existuje jeden medzník. Medzník predstavuje podpis zmluvy o pôžičke a rozlúčenie. Pred týmto medzníkom je vzťah na ako tak profesionálnej úrovni a aj budúci dlžník je váženým človekom. Po podpise už nie je tak váženým a je možné s ním zaobchádzať ako s handrou. Toto si povie niekoľko firiem a žiaľ mnohé aj slušné firmy to tak aj brať musia, inak by nedostali svoje peniaze späť. Pri jednom ústupky byť nemôžu, lebo rovnaké by žiadal aj druhý a tretí. To možné nie je. Zmluvy sú postavené vždy tak, aby boli výhodné, ale žiadna firma požičiavajúca peniaze neexistuje taká, ktorá by spravila podmienky výhodnejšie pre dlžníka než pre seba. Samozrejme, vždy chráni v provom rade seba a predstava o opaku je mylná. Informáciu dokáže potvrdiť akýkoľvek právnik na Slovensku, že sa ešte nikdy nestretol u malých firiem a vôbec u internetových pôžičiek s zmluvou, ktorá by bola výhodnejšia pre klienta, než požičiavateľa, alebo že nezrozumiteľná a nejasne stanovená časť v zmluve by bola v konečnom dôsledku výhodnejšia pre dlžníka. Je to aj logika, ale je to aj o miere výhodnosti. To je ale stále doménou len veľkej časti všetkých tých malých, na webe a aj na plagátoch fungujúcich pôžičiek. Nepožičiavajú a neinvestujú do reklamy, do webu, hostingu, do plagátov len tak, do právnikov a vzťahov s vymáhačskými agentúrami, keby z toho nič nemali. Česť profesionálom a čestným výnimkám. V osobnej skúsenosti som však to šťastie nemal podobne, ako tisícky Čechov a Slovákov ročne.

V Čechách prekvitá podobne ako u nás pôžičkový biznis. To preto, že požičajú sumu A, no žiadajú a dostanú viac, než len A. A ak požičajú a nedostanú späť, berú si aj B a C. Každý si dokáže už predstaviť, čo cenné sa mu môže ukrývať pod B a C. V každom prípade neverte pochybným ponukám, ktoré k vám prichádzajú na letákoch do schránky a do emailu bez toho, aby ste si niekedy niečo také žiadali. Často ide o firmy, ktoré nemajú ani poňatia ako zostaviť správne slušnú férovú zmluvu a samozrejme, že si ju vysvetlia po svojom.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Príležitostný autor (prispievateľ článkov) na hoax.sk, cestovateľ a nadšenec pre prírodné vedy a cyklistiku.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Pochybné praktiky

    Komentáre sú ukončené