ScamSociálne siete

Falošný profil Milana Uhríka s menom Miilan-Uhrík láka do podvodu

Falošný profil Milana Uhríka s menom Miilan-Uhrík láka do podvodu
5 (100%) 1 hlas[ov]

Už sme tu mali prípad Mareka Hamšíka, Vila Rozborila, prezidentky Čaputovej a mnohých iných. Aj falošné profily hrajúce sa na stránky kníhkupectva BUX.sk. Teraz je to zneužitý politik Milan Uhrík, ktorého profil uvádzajú s menom Miilan-Uhrík. Páchateľ, autor týchto falošných profilov, postupuje podľa kľúča popularity. Vytvára profily ľudí, ktorí majú úspešné, alebo len ostro sledované profily. Tým zneužíva ich popularitu na vlastné obohatenie. Skôr získajú dôveru tých, ktorí si nevšimnú chyby v mene, alebo ich prehliadajú zámerne bez toho, aby uvažovali nad príčinami.

Falošný profil Miilan-Uhrík

inzercia:

Foto – takýto komentár sa objaví v niekoho profile. Prílišný nadšenec, fanúšik danej osoby, alebo povedzme nepozorný používateľ môže uveriť. Tento konkrétny profil je starý len jeden deň. Nemá však núdzu o sledovateľov ani za tak krátku dobu. Milan Uhrík na fotografii síce je, no ide o vyrabovanie originálu.Falošný profil Milan Uhrík

foto – falošný profil potom láka na neprirodzené príspevky smerujúce na podvodné stránky. Tento konkrétny profil je ten na adrese: https://www.facebook.com/cendy.gosal.9

Zneužitý Milan Uhrík žiadnu súťaž neorganizuje

Neustále sa objavujú nové a nové stránky, ktoré vytvára neznáma osoba v zahraničí. Buď nás lákajú na darčeky, alebo výhry. Komentujú rôzne príspevky a lákajú na svoj obsah na svojom profile. Vydávajú sa za osobnosti, alebo organizátorov súťaží. Ich cieľom je vás motivovať zaregistrovať sa na rôznych stránkach. Ich dizajn je rovnaký, mení sa len doména. Prichádzate na tieto stránky, očakávate tak, ako vám sľúbili, výhru. Reálne sa však dostanete na web, ktorý neuvádza žiadnu výhru.

Chce od vás registráciu a po nej vloženie čísiel karty. Stále si môžete myslieť, že stránka zobrazí informáciu o výhre až po zaregistrovaní. Čísla z platobnej karty za žiadnych okolností nevkladajte nikam a nikdy nie po výzve na Facebooku. Táto služba vám stiahne určitú sumu ako poplatok za jej využívanie. Nie každému sa ale podarí naozaj jasne pochopiť, čo vlastne kúpili. Čo získali a na čo toto celé vlastne slúži. jasné je len to, že nič nevyhrávate. Platíte a väčšina nebude vedieť za čo.

Upozorňujeme opakovane že:

 • Profily, ktoré obsahujú chyby v menách a nie sú oficiálnymi profilmi, sa jednoznačne snažia o niečo, čo nebude s kostolným poriadkom. Pre nejaký účel sú v názve profilu zámerné chyby. Páchateľ je opatrný. Nemusí. Facebook podobných podvodníkov chráni dostatočne. Profil odstraňujem, respektíve neodstráni rovnako, či bude s presným menom, alebo s úpravou.
 • Čísla z karty slúžia len na úhradu – sťahovanie peňazí z karty. Nikdy nie na príjem výhier a príjem peňazí.
 • Pre príjem peňazí je nevyhnutný IBAN. Pre príjem peňažných výhier je nutné, aby organizátor mal potrebné povolenia. Najmä však všetky podmienky musia byť v slovenčine, jasné, zrozumiteľné. Nezabudnite, že akákoľvek výhra finančnej čiastky má jasné pravidlá zdaňovania a platbe poistného. Bez týchto povinností sa vystavujete problémom. Žiaden strach pri tomto prípade. Falošný profil vám peniaze poslať nechce. Jej účelom je vyrabovať platobnú kartu. V takom prípade, ak sa začne takáto činnosť prejavovať, urýchlene upozorniť banku a žiadať blokovanie karty.
 • Na všetky tieto problémy, výzvy a podvody upozorňujem aj v knihe (Ne)bezpečný internet. Jej vydanie je pre korona-obmedzenia a aktuálnu situáciu naplánované na január 2021.

Prosba k verejnosti:

 1. prosíme, nahlasujte podobné profily ako falošné.
 2. prosíme, ak narazíte na podobné komentáre u seba, zmažte ich a profil, prípadne samotný komentár nahlasujte ako falošný. V niektorých prípadoch Facebook naozaj akceptuje takéto žiadosti.

Dodatok z redakcie:

venujeme sa obeti podvodu a zneužitia aj v prípade, že súhlasíme, alebo aj nesúhlasíme s jeho politickým názorom, alebo pôsobením. Upozornením na zneužitie Milana Uhríka nevyjadrujeme postoj k názorom, či k politickej strane, ktorú reprezentuje. Uvádzame ho vyslovene preto, že ide o zneužitie, nekalú praktiku, hrozbu a táto hrozba láka dôverčivých ľudí, možno celkom iné doteraz nezasiahnuté spektrum ľudí na pre nich neznámy typ podvodu. Považujeme za správne vždy upozorňovať na problémy, nech sa týkajú kohokoľvek.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Scam

  1 Comment

  1. Podobných komentářů se dočkám několikrát denně, v soutěžích jsem docela aktivní, ale už jsem se rozhodl tyto profily či příspěvky nenahlašovat. Bohužel dostanu na 99% odpověď, že nahlášenou věc prohlédli, ale nenašli na ni nic špatného. Se stejným výsledkem často prohrávají i správci stránek, které byly okopírovány. Pokud má toto tahání peněz z lidí skončit, musí se nad politikou prověřovní nahlášených příspěvků zamyslet nejdříve Facebook.

   Pro přehled – za posledních 6 dní jsem údajně vyhrál na těchto profilech:

   Michal-kavalčík
   https://www.facebook.com/michal55555555

   Móda Jen Pro Tebe-bezva’ceny
   https://www.facebook.com/mawar.listia

   DORIA Šperky
   https://www.facebook.com/de.uqi

   Bonybons Cukrovinky
   https://www.facebook.com/profile.php?id=100043206824963

   Filips Tatoo
   https://www.facebook.com/FllipsTattoos

   Luxus-doplnky
   https://www.facebook.com/profile.php?id=100015131899299

   Kazma Kazmitch
   https://www.facebook.com/kazma.oneman

   Stylový Prodej
   https://www.facebook.com/profile.php?id=100030139950840

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *