BezpečnosťTOP

Volá vám Microsoft podpora po anglicky? Potom ide o vážnu hrozbu!

Volá vám Microsoft podpora po anglicky? Potom ide o vážnu hrozbu!
5 (100%) 5 hlas[ov]

Neuveriteľná drzosť a údajne Microsoft zákaznícka podpora. Pakistansko-indické call centrum s rôznou kvalitou angličtiny hromadne vyvoláva Slovákom. Už minule sme zažili jednu vlnu, dnes je to druhá vlna a telefóny vyzváňajú aj ľuďom okolo nás. Dnes nám telefonujú, údajne náš počítač odosiela chybové hlásenia do Microsoftu a je nutné vykonať opravu. Žena, ktorá san a telefónnom čísle so slovenskou predvoľbou +421933041699 / 0933 041 699 ozvala, mala veľmi zlú angličtinu a troma rôznymi spôsobmi predstavila, že je z bezpečnostného oddelenia nejakej podpory. Až keď sme sa spýtali, z akej spoločnosti, uviedla, že Microsoft s ďalšími nezrozumiteľným prívlastkom, z ktorého nie je možné jasne určiť, o čo malo vlastne ísť.

Hacker a falošná podpora z Microsoftu

inzercia:

V prvom rade hovor z Microsoftu v angličtine pre bežného zákazníka je dnes rarita. Microsoft bežne ľudí nekontaktuje a ak to musí robiť, zväčša sa snaží priblížiť aspoň jazykom. Nenecháva telefonovať indicko-pakistanských call center zamestnancov. Rovnakú skúsenosť ako my majú dokonca aj inde, čo sa dnes nedalo prehliadnuť. A opäť call centrum, ktoré sa asi snaží vyzerať ako outsourcingové riešenie.

Drzé a nezmyselné frázy a podivný vzrat

Inšpirovaní tak pár hodín pred našim telefonátom zverejneným článkom na zn.sk a ich skúsenosťou sme aj my u nás povedali do telefónu, že nemáme Microsoft, ale Apple. Čo sa stalo? Slečna pri telefóne uviedla, že problém sa týka aj spoločnosti “Macintosh” a preto nás prepojí na kolegu. Prepojenie vyzeralo asi ako keď na Miletičke oslovíte predavačku Boženku s pečivom. Do vášho rozhovoru sa pripojí vedľajší stánkar. Nakloní sa, aby vám povedal, aké chrumkavé a čerstvé sú tie bratislavské rožky. Žiadne prepojenie hovorov, stál po ruke, pribehol v momente, keď na našej strane zaznelo “Tieto podvodné praktiky si nechajte pre seba”, na to opovážlivo posmešne začal poznamenávať, že toto určite nie je fejk. Celý telefonát sa zvrtol do podivného chaosu, v ktorom mladík bol viac drzý než slušný. Porušil azda všetky pravidlá bežného korporátneho telefonovania, rovnako ako slečna.

Zdá sa to neuveriteľné, no problém s ktorým volá Microsoft sa náhle týkal aj zariadení Apple. Podpora konkurenčnej značky na jednom mieste. Nejde len o tím zabezpečujúci “záchranu Windowsov” ale rovno aj systému Mac OS. Predstaviť sa ako šéfredaktor HOAX.SK by zrejme nemalo pred týmito ľuďmi zmysel, takže sme to ani neskúsili. No volať priamo nám, tak to je teda prekvapenie.

Dobrodružstvo nekončí

Krátko potom sa objavil ďalší telefonát, funiacej slečny, ktorá nepočula zdvihnutie a pozdrav. Tentoraz z čísla +494221604472 / +49 421 21604474 (číslo autmatický android identidikuje ako Delmenhorst). Funela niekoľko krát, než sme sa opäť ozvali. Predstavila svoje vymyslené meno a potom sme skúsili niečo, čo zrejme nečakala. Spýtali sme sa:

Yes? From Pakistan?” slečna sa zľakla a povedala.

Yes, how do you know?” a vypla celá vystrašená hovor.

Za podozrivé číslo považujeme aj: +421950693189 / 0950 693 189 v ktorom sa nám dnes ozvalo len dlhé ticho a následne “Good bye” z nahrávky, ktorá pravdepodobne niekedy niekde inde slúžila an niečo iné, len ju podvodníci použili do tohto telefonátu.

Vážne varovanie

Odporúčame v prípade telefonujúcich drzých ľudí s podivnou angličtinou zavesiť. Slovákov v takýchto prípadoch nikto neochráni. Polícia v tomto prípade nespraví nič, pretože nemá ako zasiahnuť do zahraničia. Môže nám volať ktokoľvek. Hoci je zaujímavé, že ide o slovenské čísla, technicky ich je možné prepájať aj zo zahraničia. Riešenie pritom nemusí vôbec existovať. Volajúce call centrum je hromada ľudí, podľa ruchu v pozadí, ktorá funguje s cieľom prilákať vás, či už máte počítač z Microsoftu alebo “Macintoshu” (správne ide pritom o Apple Inc., Macintosh je staré pomenovanie počítačov, z čoho vzniklo pomenovanie Mac), do nastavení a budú chcieť, aby ste podľa ich popisu otvorili cestu na vzdialený prístup. Tým spustíte do svojho počítača hrozbu – vírus, ktorý uzamkne váš počítač a budú požadovať zaplatiť výkupné. Túto skúsenosť sme nechceli podstúpiť. Nepodstupujte ju ani vy. Telefonáty z podivných slovenských čísiel a zahraničných, ktoré budú požadovať prihlásiť sa a odomknúť počítač pre podporu “Microsoftu” vysmejte. Pokojne im vynadajte. To jediné môžeme spraviť, aby mali možno o štipku naštrbené svedomie, pretože nič iné v tejto chvíli nezmôžeme. Na vec iba ak upozorniť a požiadať, aby si verejnosť dala vedieť navzájom.

Odporúčame: Pozrite si mimo náš Facebook aj túto skupinu. Pripojíte sa tak k ďalším, čo môžu mať podobné skúsenosti: https://www.facebook.com/groups/internetovabezpecnost

Prečo musíme krútiť hlavou?

Zdá sa to neuveriteľné, no šéfredaktor tohto portálu, naozaj nemá svoj vlastný počítač. Pred časom ho venoval dobrej veci ako starší, menej výkonný. Sám si nekúpil nový a funguje na požičiavaní, premiestňovaní sa na počítačoch priateľov a podobne. Je to snaha detoxikovať sa od všetkých hrozieb, agresorov, pedofilov, šialencov, podvodníkov, konšpirátorov a žiť pokojnejší život. Ak si vás však celkom offline človeka nájde podvod priamo v telefóne, ktorý nie je pripojený na internet, to už vás prinúti nájsť prvý voľný počítač a na vec upozorniť. Už najnovšia zmienka na Googli o falošných Microsoft telefonátoch pochádza od blízkych priateľov, čo svedčí buď o používaní (zneužívaní) nejakého zoznamu a používateľov zákazníkov, alebo o naozaj masívnom telefonovaní po Slovensku.

Je neuveriteľné, že teraz, keď riešime vianočné stromčeky, darčeky, a chceme rodinám zaistiť pokojné sviatky, príde pred oči zvoniaci telefón a tam pokus okradnúť vás aj o tých pár peňazí, ktoré vám na účte zostali. Počas korony a pred Vianocami vyraziť z Pakistanu  falošného Microsoftu na Slovensko je šialená bezohľadnosť. Ako však vieme z mnohých iných skúseností, podvodníci nemajú svedomie. Nemôžu ho mať. Odosobnia sa, inak by nezarobili. Neuvažujú ako ľudia, uvažujú ako stroje na príkaz, pretože cieľom sú peniaze. Ich vlastné prežitie. Nič lepšie im nenapadlo ako zostrojiť vydieračskú aplikáciu a vydierať ľudí, ktorým nevidia do tváre.

Je nám v každom prípade ľúto ľudí, ktorých prilákali do takéhoto call centra, aby ich dokázali zaplatiť. Ľudí, ktorých musela životná situácia prinútiť poklesnúť až tak, aby predstierali podporu, hoci veľmi pravdepodobne vedia, čo bude nasledovať.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
6
Šťastný
3
Milujem to
7
Nie som si istý
2
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Bezpečnosť

  7 Comments

  1. Dnes mi volali po anglicky predstavil sa akýsi maník z Microsoftu. Číslo +421 02 57085035. Hned som mu po anglicky povedal Viem že nie si z Microsoftu, ale si podvodník a klamár ! A hovor som ukončil.

  2. Doplňte si nemecké predvoľby:
   +49 0245 3047, +49 0775 7453, +49 0388 8931, +49 8187 1580
   a to v priebehu dvoch dní a nepomohlo ani slušné “don´t call me anymore”. Zavolali znova.
   Asi im biznis prekvitá. Hovada.

  3. Mne znova volali koncom februara 2021. Tentoraz som si s nimi pokecal asi 20 minut. Trocha som ich zdrzal a robil si s nich srandu. Chceli aby som spustit “event viewer” cez “run” napisanim “eventvwr”. Tam samozrejme clovek uvidi ze Windows ma kopec hlasok “error” a “warning”. To bol dokaz ze moj windows je na tom zle a len a len oni pomozu ked si vpodstate nainstalujem nejaku “remote desktop” aplikaciu. No a tam som s nimi skoncil, pretoze operator uz zacal tusit ze si robim z neho srandu.

  4. Rovnaky postup. Navrhol som riesenie, aby sa nakontaktovali so slovenskou policiou, a prisli ku mne domov. Zensky hlas zavesil zo slovami, ze som hlupy.

  5. Tiez +421905977655 sú títo fake Microsoft podvodníci… Cítim sa trochu trápne, že som im naletel….

  6. Vtipné na tom je, že Google (YouTube) tyhle spammery tiše podporuje… Zkuste ventilovat u nějakého scambaitera svoje pohoršení nad indickými spammery a okamžitě vám to smažou. Nevím sice proč, možná je to tím, že CEO Googla je taky z Indie, ale to jen hádám. Každopádně proti těmhle spammerům ožebračujícím zejména staré zranitelné lidi u googlů nesmíte říct křivého slova 😀

  7. Dnes ma ráno zobudilo po nočnej svk číslo 0903 819995 – keď začal habkať po anglicky, hneď som položil. Ibaže poobede pokračovali ďalej. Z čisla 0903 812795 sa ozvala pani hovoriaca po anglicky s indickým prízvukom a naliehavo ma presviedčala, že môj počítač je napadnutý a ona mi z Microsoftu chce pomôcť. Keď som od nej chcel aby mi na overenie nadiktovala ID “môjho” Windowsu, aby som to vedel porovnať s tým na ktoré sa práve pozerám, tak otočila a chcela ma prepnúť na kolegu. Na ďalšiu otázku, ako je možné že mi volajú zo slovenského čísla – po anglicky – na súkromné číslo, ktoré nemám spárované s registračným číslom windowsu, tak ma už rovno prepojila…
   Následné nemecké čísla +49 3620439926 a +49 3620486464 som už samozrejme nezdvíhal
   Stretávam sa s podvodnými sofistikovanými emailami dennodenne, no volania ma zatiaľ obchádzali… chvalabohu že indov, pakistancov či čo sú to zač, prízvuk hneď prezradí.

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *