BezpečnosťInternetové podvody

Podivné emaily – certifikáty pre vašu firmu: na nič také nereagujte

Podivné emaily – certifikáty pre vašu firmu: na nič také nereagujte
5 (100%) 1 hlas[ov]

Po rokoch sú tu znova pochybné bezcenné (ale tiež nebezpečné) certifikáty: Do slovenských firiem opäť začali prichádzať podivné emaily z neznámych certifikačných firiem na Slovensku. Prichádzajú za menšími s.r.očkami, ktoré chcú nazvať „exkluzívnymi spoločnosťami“, pretože bez ich certifikátu exkluzívnou nie sú. Je pritom jedno, ako prestížna značka je, akoby nebola dosť prestížna, ak nemá certifikát od „CertiHraško Authority“… názov sme si práve vymysleli.

Emaily tvrdia, že bola dokončená ich certifikácia, email má byť odovzdaný konkrétnemu konateľovi a stiahnuť alebo pozrieť si ju môžete na konkrétnom odkaze. Ba dokonca ak chcete certifikát v reálnej fyzickej podobe, stojí len 100 EUR. Alebo inú sumu. Jednoduchý ťah, ktorý z firiem na Slovensku dokáže vylákať peniaze, je vydávať sa za nejakú autoritu.

certifikácia a certifikáty bez hodnoty

inzercia:

Ponúkať certifikáty a uhrať to na neznalosti firiem. Firma môže byť uvedená do omylu. Ak ste konatelia, účtovníci, prijímatelia obchodných emailov, nárazníkmi firemných emailových liniek info@ a podobne, dajte si mimoriadne pozor na podobné emaily, ktoré prichádzajú už niekoľko rokov, no tento má zaujímajú formuláciu. Odvoláva sa na existujúce mená, a vytvára dojem, že niekto požiadal o registráciu. Sám totiž uvádza, že na základe žiadosti firmy bola skončená certifikácia, napriek tomu, že žiadna žiadosť podaná nebola.

Certifikáty pre firmy a dôležité poznanie okolo nich

  • Poskytovateľ „nejakej certifikácie“  totiž môže vytvoriť dojem, že ide o nutný certifikát. Reálne však ide o papier formátu A4, kde je napísaný názov firmy a názov certifikát. Nič viac. Hodnota – 0 EUR
  • Vaša firma, ktorá od nich dostala certifikát, môže byť reálne uvedená v nejakom zozname, kde chodí za rok 28 náštevníkov, z toho 28 z nich bude rovnako oslovených firiem. Hodnota – 0 EUR.
  • Reálne certifikáty a vôbec certifikácie, ktoré potrebujete pre činnosť v nejakom úseku, alebo oprávnenia podnikať v nejakom odvetví, sú čisto úradnou záležitosťou, alebo záležitosťou reálnej autority. Napríklad na ponúkanie služieb Microsoftu, či nejakej značky, môžete mať certifikát, ktorým sa preukazujete. To, čo prezentujú kadejakí podvodníci je len papier s názvom „certifikát“ ktorý sa odvoláva na vymyslené bludy, fingované registre, fingované zoznamy akýchsi overených firiem a iné výmysly, ktoré majú len vytvoriť dojem potreby a nutnosti.

Upozornenie:

Podobné podvody majú neraz svoje podmienky postavené na zachytení do pasce. Vy zaplatíte prvý rok. Kým pochopíte, že ide o podvod a reálne vám tento blud neprináša nič, akási podivná zmluva vás zaväzuje platiť. Upozorňujeme však aj pred prípadmi, kedy sa pochybným certifikátom z nevedomosti pýši nejaká spoločnosť, no pre vlastnú neznalosť si neuvedomí, že propaguje podvodnú spoločnosť, často neexistujúcu, fungujúcu na podivnej doméne. Ak význam a pravú stránku certifikátu poznajú vaši odberatelia a zákazníci, môže byť prezentovanie takéhoto certifikátu skôr poškodením vlastnej firmy v ich očiach. Preukazovanie neznalosti trhu, prezentovanie podvodných certifikátov ako reálnych skrátka môže poznačiť obraz o profesionalite.

Je preto vhodné sa chrániť. Overovať si informácie a pozadie prideľovania certifikátov. Najmä čo vám ponúka neznámy človek, s ktorým nikto doteraz neviedol komunikáciu z celej firmy. je nevyhnutné si informácie overovať. Podvodník nikdy nebude mať dobré referencie, alebo aspoň reálne referencie na internete. Každá autorita, ktorá udeľuje nejaký typ certifikácie či oprávnení, má jasné sídlo. Jasnú firmu, kontaktné osoby, telefonické kontakty. Rovnako aj jasné oprávnenia podnikať, fungovať, poskytovať nejaké služby. Ak si nieste istí, vždy má podnikateľ možnosť osloviť aj obchodných partnerov, spriatelené spoločnosti, svojich IT dodávateľov a pod.

NEPREHLIADNITE: O bezpečnosti drobných firiem, ich emailov a rôznych pokusov zneužití prináša viacero tém aj kniha (Ne)bezpečný internet

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Bezpečnosť

Komentáre sú ukončené