Pochybné praktiky

Upozornenie na podozrivé obchody – eshopy na českých doménach CZ

Upozornenie na podozrivé obchody – eshopy na českých doménach CZ
4 (80%) 2 hlas[ov]

Stretávame sa s tým, že niektoré domény po uplynutí významu ich majitelia zrušia a následne ich chytia špekulanti, či len skupovatelia na rozbehnutie „zostatkového“ biznisu. Ale že niekto vytvorí na prepustenej doméne obchod s tovarom a ešte takýto, to sa bežne nestáva. Upozornili ste nás, konkrétne naša čitateľka Jana, na obchod, ktorý má niekoľko vážnych problémov a napriek tomu funguje a predáva svoj tovar. Problém však je, že sa to deje neustále a stránky sú plne funkčné. Email od zákazníčky je jeden z tých, ktoré sa k nám žiaľ pre chybu v systéme WordPress nedostali skôr.

Muzikal drakula eshop

inzercia:

Muzikal-drakula predáva šaty a tenisky

Napriek tomu, že sme si vedomí, že písať o online obchode negatívne má svoje následky, v tomto prípade si to môžeme dovoliť. V prvom rade, obchod je nezastihnuteľný, nekontaktovateľný, tým že sa nachádza v slovenskom jazyku, vytvára jasný signál, že má byť určený slovenským zákazníkom. Hoci je na CZ doméne, neobsahuje všeobecné obchodné podmienky v češtine a neobsahuje ani sídlo, prevádzkovateľa, skutočný kontakt, kontaktovateľné informácie, jasné informácie o priebehu objednávky a tým tak obchod porušuje viacero prísnych zákonov v ČR ako aj v SR. Česká koncovka a slovensko-česko-anglicko-holandský obsah je naozaj čudesná kombinácia. Stránky totiž kombinujú viacero jazykov a vytvárajú podivný zlepenec, ktorý neobsahuje nutné identifikácie a náležitosti každého predajného miesta nie len v spomenutých jazykoch a krajinách, ale v celej EÚ ako takej.

 • Stránky zobrazujú obrovské množstvo chýb v preklade
 • Slovenčina nezobrazuje mnoho znakov
 • Nenájdete prevádzkovateľa, čo je v našich krajinách trestné
 • Neexistujú skutočné referencie
 • Neexistujú živé prvky (online chat, telefón, facebook, referencie, odkazovateľné miesta, odporúčania, jedinečné logo čím by bol obchod známy)
 • Kombinuje sa tu holandčina
 • Niektoré podivné znaky by každý prevádzkovateľ skutočného obchodu odstránil. Tu ich nechávajú na viditeľnom mieste.

Podozrivé sú prvky spojené s ďalšími

Na spodku stránok je napísané, že ide o stránky Muzikal-drakula.cz a posilnené sú systémom Muzikal-Drakula.cz,  čo je nezvyčajné. Ok teda. Lenže nikde inde sa už tento názov nenachádza, veď nemá nič spoločné s obsahom. Hlavným pojítkom pre iné možné prípady tohto podivného obchodu tak možno nájdete pod označením „BRAND SHOES OUTLET“ čo je nápis v logu. Kde je pravda?

Rovnaké prvky a rovnaké vlastnosti majú aj iné domény, ktoré nemajú s predajom obuvi a textilu nič spoločné. Je teda na zvážení, či vôbec čo i len štipku obsahu veriť niektorej z nasledujúcich domén, kde sa nachádzajú podobné stránky len vo svetlejšom dizajne (pozor, pred .CZ je medzera zámerne, pri pokuse prejsť na podozrivé stránky prosím medzeru nepoužite):

 • http://www.tranza-strojirny .cz/
 • http://www.berlin-vacation .cz
 • http://www.obchodskola .cz
 • http://www.chalupaulouky .cz
 • http://www.dancegameradio .cz
 • http://www.1efc .cz
 • http://www.geodeziesever .cz
 • http://www.brnenkapension .cz

Obchod pritom ignoruje nariadenia GDPR a aj všetky pred ním ohľadom ochrany osobných údajov, informovania a podobne (uvádza sa totiž bezpodmienečne v češtine alebo slovenčine). Vážne pochybenie je aj nutná platba vopred kartou, ktorá sa však pritom deje na podivnej stránke bez certifikátu SSL. Samotný prehliadač tak upozorňuje na túto stránku. Obchod považujeme za SCAM. Snímky všetkých častí, ktoré vážne porušujú platné zákony sú uložené na Facebooku, alebo v našom archíve.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Pochybné praktiky

  Komentáre sú ukončené