HOAX

Koronavírus-HOAX: MUDr. Imrich Solovič a lekárska štúdia neexistujú

Koronavírus-HOAX: MUDr. Imrich Solovič a lekárska štúdia neexistujú
4 (80%) 5 hlas[ov]

Áno, toto je presne ten typ hoaxu, ktorý rozprúdi myšlienky a naštartuje nenávisť vakcinácie. Nehorázne tvrdenia, ktoré si nedovolí žiaden novinár (pozor! skutočný novinár ani len vypustiť z úst, vyslať z pod klávesnice, nieto ešte vymyslieť. ) Slovenským internetom sa rozletela správa o údajnom lekárovi MUDr. Imrichovi Solovičovi a lekárskej štúdie. Pozor, články uvádzajú „lekárska štúdia“, ale to podstatné zamlčujú. Aká, kde, pod akým znením, číslom, zodpovednou organizáciou. Skrátka len „lekárska štúdia“. Onen MUDr. Imrich Solovič má byť pediater v Bratislave. Avšak je zvláštne, že nikto o ňom nevie. Nikto z priateľov a kontaktov a kontaktujeme aj lekársku komoru, aby nám pomohla vyvrátiť existenciu takéhoto lekára, či kohokoľvek, kto mohol s titulom MUDr. doštudovať a jeho spojitosť s týmto vyjadrením. Je totiž plný neodborného textu, ktorý… Nedáva logiku.

Znenie hoaxu:

Podľa lekárskej štúdie do troch rokov vakcína proti Covidu odrovná všetkých ľudí s vysokým tlakom, diabetikov a všetkých s nadváhou. MUDr. Imrich Solovič, pediater, Bratislava, SR
Vďaka vakcinácii jednoznačne prežijem všetkých tupcov a blbcov naokolo.

Podľa lekárskej štúdie do 3 rokov vakcína proti Covidu odrovná všetkých ľudí s vysokým tlakom, diabetikov a všetkých s nadváhou. Nebude to ale hneď, netešte sa…ešte ich pár mesiacov pred smrťou dobre podoja o peniaze poisťovne a lekárne.

Onkologické lieky totiž zdraželi o 80%…preventívne, nech sa kšefy točia a diabetikom sa po novom lieky preplácajú iba minimálne. Ochranný mechanizmus sofistikovanej vakcíny uložený v bunke s pozmenenou DNA jedinca totiž všetko cudzie vyhodnocuje ako nemoc organizmu a automaticky proti nemu agresívne – útočí.

Výsledkom je veľmi rýchle a nepredvídateľné zlyhávanie vnútorných orgánov: ako je srdce, pečeň, ľadviny, slezina a pankreas (podžalúdková žľaza). Tak že najneskôr v roku 2030 sa toto smutné proroctvo vyplní. Bude to ako v 10. storočí po skončení križiackych výprav do Východnej Európy. Až na to že to nezloží iba 12 mil. Slovanov, ale bude ich 10-x viac.Podľa lekárskej štúdie do troch rokov vakcína proti Covidu odrovná všetkých ľudí s vysokým tlakom, diabetikov a všetkých s nadváhouMUDr. Imrich Solovič, pediater, Bratislava, SR.

Čo je problémom článku?

 • Vymyslená lekárska štúdia je citovaná v štýle „odrovná“ ? To je čo za výraz? Zabije, oslabí, popraví?
 • Všimnite si vyjadrovanie hoaxu. Takto formulovaná správa má jednoznačne zaujať ľudí s oslabenou schopnosťou rozlišovať čítané informácie. Ktokoľvek s vlastnou doménou má následne vyzerať ako médium, ktoré nepatrí medzi masové a ktoré tvrdí zamlčovanú pravdu.
 • V momente, keď tento veľmi strohý článok uvádza výrazy ako „netešte sa“ alebo „pred smrťou dobre podoja o peniaze“ je jasné, že pisateľ sa snaží šokovať „zamlčovanými skutočnosťami“ a jeho prejav len dokazuje, že nemá nič spoločné s profesionálnou žurnalistikou, ba dokonca ani tou amatérskou.
 • všimnite si, ako primitívny hoax operuje s emóciami a zlosťou. Všetkých, ktorí dôverujú vakcinácii údajný pisateľ článku prežije, pretože sú „tupci  a blbci naokolo„.
 • pisateľ narába s jednou z najúspešnejších tém v dezinformačnom svete – sprisahanie farmaceutických spoločností a ich činnosť za účelom zisku. Tvrdenie o ochrannom mechanizme je dopletené až nedáva logiku. Zlyhávanie vnútorných orgánov je uvádzané na základe teda akej štúdie? To hoax nikde neuvádza.
 • Aha, jasné. Veď je to celé postavené na vymyslenej štúdii a na vymyslenom lekárovi. Čo viac dodať?

Smutným faktom je, že až o tri roky bude možné tento blud dokázať všetkým čitateľom, ktorí čisto zo zásady viac dôverujú dezinformačným portálom ako šíriteľom „zamlčovanej nezapredanej pravdy“, než bežným mienkotvorným médiám, ktoré „mlčia“. Tak teda nastavme si stopky a tri roky začneme analyzovať…

Ďakujeme čitateľovi Jurajovi za zaujímavý podnet a blud, ktorý šíria stránky www.eurorespekt.sk a www.podtatransky-kurier.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
10
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
5
Hlúposť
15
Príležitostný autor (prispievateľ článkov) na hoax.sk, cestovateľ a nadšenec pre prírodné vedy a cyklistiku.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:HOAX

  1 Comment

  1. Dobrý deň,
   prosím, snažila som sa svojmu 70 ročnému otcovi vysvetliť čo sú hoaxy a ukázala som mu vašu stránku, aj ako vysvetľujete, že sa jedná o vymyslené dezinformácie. Nikdy pred tým nevidel takúto stránku a vo vašom texte hľadal fakty a konkrétne vysvetlenia. Viem, že pravdepodobne o tom píšete už asi 504x a spoliehate sa na to, že čitateľ vie, že sú to bludy. Avšak toto vysvetlenie nestačí ľuďom, ktorí si toto prečítajú. Chcú vidieť jasné dôkazy aby uverili, že sú to vymyslené veci. Prosím, či by bolo možné tieto vysvetlenia písať bez zbytočného pátosu a opisu, lebo práve tým sa podobajú na subjektívne kritiky, presne ako tieto neoverené subjektívne hoaxy. Myslím, že je to primárne adresované práve týmto ľuďom a práve preto by to malo byť podložené skutočnými faktami bez osobného hodnotenia typu: sú to bludy. Prosím, nemyslím to ako hejt. Len vidím, že to týmto ľuďom nestačí. Asi to robíte vo svojom voľnom čase, takže ďakujem aj za to, že je to aspoň na tejto stránke zverejnené. Len sa snažím povedať, že ak má byť boj proti takejto dezinformácii účinná malo by to byť úplne jasné a bez subjektívneho hodnotenia a založené na dôkazoch. Nestačí napísať, že to neexistuje. To je rovnaké tvrdenie ako to, že to existuje.
   Dúfam, že sa mi to podarilo vysvetliť tak, ako to bolo myslené..
   Ďakujeme veľmi pekne.

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *