Internetové podvodyTOP

Hlásenie: „Váš iPhone má vírus, je poškodený alebo potrebuje opravu“

Hlásenie: „Váš iPhone má vírus, je poškodený alebo potrebuje opravu“
5 (100%) 1 hlas[ov]

Mnohí to poznajú. Rôzne podobné varovania o tom, ktoré vám nečakane píšu na akejsi stránke, na ktorú ste ani ísť nechceli, že máte infikovaný, alebo poškodený telefón, nie sú žiadnou novinkou. Netušíte, ako ste sa na doménu XY dostali, no častokrát si človek ani nevšimne, samotnú doménu, ako varovanie a logo. Je jedno, či je to logo Google, alebo Apple, či nejakého antivírusového systému. Takmer vždy je to len zásterka internetovej hrozby a útočníkov. Trik je veľmi jednoduchý a netreba na to žiadne zásadné schopnosti.

vírus iPhone tvrdenie a falošné hlásenie

inzercia:

Váš mobil, iPhone či Android má vírus, alebo je poškodený – zobrazuje text, napriek tomu, že v skutočnosti nemáte s mobilom žiaden problém. Problémom sú falošné stránky a tvrdenia, ktoré vás chcú dostať do pasce.

Falošná stránka, ktorá predstiera, že je systémovým hlásením

Stránka obsahuje jednoduché funkcie. Doména možno nedáva ani logiku, je totiž irelevantná. Dôležitý je text. Logo odláka vašu pozornosť a informácia o tom, že máte vážny problém pozornosť dostatočne pritiahne.Ak stránka zobrazuje presne typ telefónu, alebo aj prehliadač, neznamená to, že je naozaj systémovým hlásením.

Detekuje typ telefónu, prípadne niektoré aj mesto. Tým vás prekvapí, že uvedie informáciu o konkrétnom telefóne aj meste, odkiaľ ste. No je to len jednoduchý trik detekcie, ktorý nemá nič spoločné s napojením do diagnostiky reálneho stavu mobilu. Máte mať pocit, že ide o systémovú informáciu a neskúsený ešte neorientujúci sa používateľ mobilu (dieťa, mládež, začiatočník, dôchodca, človek s nezáujmom o informácie a digitálne vzdelávanie) ľahko uverí takejto informácii. Stretávame sa s takýmito ľuďmi až keď je neskoro, keď zúfalí hľadajú pomoc. Čo sa im vlastne zobrazilo je ťažké s odstupom času zistiť. Tvrdenie, že mobil je poškodený, alebo má vírus je jeden krok. Ak mu uveríte a kliknete na „vyčistiť“ alebo „vyriešiť“ a stále pritom ste na neznámom webe, dostanete sa skôr do problémov, než k reálnemu riešeniu v skutočnosti nereálnej chyby.

Na podobné hlásenia nereagujte

Najčastejšie sa na takéto stránky dostanete pri zle zadanej doméne. Podvodníci radi kúpia podobné domény, napríklad k doméne markiza.sk radi kúpia preklepovú doménu bez niektorého z písmeniek. Skôr sú to však názvy oveľa väčších a pravidelne klikaných portálov a médií. Z nich, alebo z rôznych pochybných výsledkov vo vyhľadávačoch, sa redirektom ľahko dostanete na nebezpečné stránky zobrazujúce varovania o chybe a nákazách.

Celé roky sme to mali v počítačoch v časoch, keď bol internet len doménou tých, čo internet potrebovali. Dnes sa tento trik objavuje v mobiloch a internet má každý. Je tak pochopiteľné, že sa toľko Slovákov dostáva neustále do problémov, podobne, ako keď sa neuveriteľne veľký percentuálny podiel Slovenska stále oddáva dezinformáciám a podivným nelogickým teóriám o svetovom dianí, ktoré aj po vyvrátení udržiavajú a naďalej v neho veria. Zápasiť s osvetou a jej šírením, ako používať mobil, počítač a internet, ešte dlhý čas. Zostávame naďalej miestom, kam si chodia po radu ľudia až keď do mobilu stiahnu z nechránených miest podivné aplikácie, prípadne sa riadia inštrukciami útočníka na druhej strane planéty s väčšou dôverou ako k článkom venovaným prevencii.

Na fotografii je jeden z predvianočných prípadov, ktorý je však v mnohom identický s tisíckami iných variantov, domén, možností, log, tvrdení a počtov údajných nájdených chýb. Reálne vo svojom mobile nemusíte mať žiadnu chybu, žiaden vírus. Tvrdenie ako falošná informácia vás má motivovať vykonať „očistu“ alebo záchranu“, s ktorou sa však dostávate do oveľa väčších problémov. Pre správne pochopenie, finálnym problémom v takýchto prípadoch je:

  • definitívne zablokovanie telefónu, infikovanie operačného systému
  • požadovanie platieb a čísiel z platobnej karty priamo, alebo dodatočne
  • zber prihlasovacích údajov a následne ich zneužitie
  • prevzatie kontroly nad zariadením

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
2
Šťastný
2
Milujem to
1
Nie som si istý
1
Hlúposť
1

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Internetové podvody

Komentáre sú ukončené