Internetové podvody

Fotografia prezidentky Čaputovej zneužitá vo falošnom spravodajstve

Ohodnoťte článok

Prezidentka Zuzana Čaputová ako predstaviteľ štátu bude neraz lákavým „buttonom“ novinky. U jej podporovateľov aj hejterov. Podvodníci to vedia. Aktuálne jej fotografiu zneužili do podvodného webu s aktuálnymi novinkami. Reálne však nejde o žiaden portál, web s novinkami a už vôbec nie spravodajstvo. Pokus o vytvorenie tohto dojmu je však návnada. Clickbajt v masívnej online reklame v Google reklamnom priestore.

Čaputová fotografia zneužitie falošné správy

inzercia:

Ako tento podvod a lákadlo funguje?

Naláka vás na údajné aktuálne správy. Kliknete, no dostanete sa na podvodné nebezpečné fingované stránky, ktoré predstierajú, že prinášajú udalosti. Správu s prezidentkou pritom uvádzajú hneď hore. Ak na ňu kliknete (ak sa to podarí cez množstvo reklamy, ktorá vybehne), otvorí sa vám narafičený bezcenný článok, ktorého text je rozdelený na drobné vety. Oddeľuje ich množstvo podvodnej reklamy na falošné lieky, výrobky, podvodných lekárov a neexistujúce výskumy. Nechutné fotografie nádorov, hnijúcich prstov, kože, nechtov a podobne.

Prečo to robia?

Ako sme už neraz uviedli, cieľom je nalákať ľudí do pasce. Téma dôchodkov bude zaujímať dôchodcov. Tí sú výbornou cieľovkou, pretože ich schopnosť rozlišovať reálne médiá od falošných, je nižšia. Bez urážky. Sú ideálnou obeťou, dôverčivými ľuďmi oslovenými bezcennou správou, po ktorej prečítaní nastáva zlom. Len tak odísť nie je možné, pretože miera a intenzita reklamy, prípadov a diagnóz je priveľká.

Otestovali sme si na tomto prípade reakciu ženy 58 rokov a inej ženy 61 rokov. Po prečítaní, alebo poloprečítaní zostávali sledovať a scrolovať aj ostatné príspevky, grafiky a tvrdenia. Prvá z nich klikla okamžite, druhá s rozvahou skúmala viacero prípravkov a tvrdení a s neistotou sa spýtala, „Iba prečítať? Môžem si prečítať aj ďalšie?“ a klikla na jeden z podstrčených falošných článkov o objave nového medikamentu. V oboch sledovaných prípadoch sme mali jasno, že šanca na kliknutie na podvodné prípravky na podstrčenom webe je vysoká.

Chráňte preto svojich blízkych a snažte sa mať dohľad nad tým, čo čítajú vaši rodičia. Aj keď je to žiaľ často nemožné.

Problémový a tu uvádzaný celý odkaz: https:(2x lomítko)newsclovk.com/dochodky-sa-budu-zvysova-1204tizaftdeskpush-tizk-i4-f-2905/

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
1
Milujem to
0
Nie som si istý
1
Hlúposť
1
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Internetové podvody

    Komentáre sú ukončené