Pochybné praktiky

Varovanie: purfly-north.com a predaj dronu / kefy Unscrambling brush

Varovanie: purfly-north.com a predaj dronu / kefy Unscrambling brush
5 (100%) 2 hlas[ov]

Na Facebooku zobrazená lákavá reklama prilákala už nejedného človeka na nákup. Facebook umožní nasmerovať reklamu priamo na dôchodcov. Tí majú možno menej skúseností s podvodníkmi a klamstvami, takže nemusia rozoznať prešpekulovaný systém, aký na obete podvodu číha. Aj tento konkrétny nebezpečný, ktorý si dnes predstavíme. Nákup dronu so super vlastnosťami za zlomok ceny… to sa oplatí. Nie?

lietajúci dron

inzercia:

Skúsenosti pána Petra, ktorý sa nám ozval do redakcie, nasvedčujú o podvode na purfly-north.com. Stránky sa správajú mimoriadne podozrivo. Získať odozvu z eshopu je nemožné. Pri vstupe na stránky sa vám zobrazí upútavka na nákup špeciálnej (pritom nie až tak zázračnej) kefy s názvom Unscrambling brush(tm). Nič viac však v ponuke tento predajca nemá. Nalákajú vás cez reklamu ukrytú na Facebooku. Hocikomu sa nezobrazí. Nastavili si totiž presné kritérium najideálnejšej obete, ktorá ani netuší, že ide o reklamu podvodníka. Láka na darčeky pre rodinu, rôzne vychytávky. Hlavne však na dron, ktorý nazýva PURFLY SLO. Jediná známka po drone je však len v Googli, ktorý stránku identifikuje podľa popisu, no vnútro už ponúka kefu.

Stránka je tak zmenená. V čase kampane a nákupu pána Petra šlo o iný web. Dnes je tam iný obsah. Google si pritom pamätá pôvodný. Nákup dronu si tak nezopakujete. Zaujímavé však je, že podobný podvod sa objavuje aj v Maďarsku. Tam ste si mohli nákup dronu spraviť na rovnakej doméne, inej adrese za lomítkom, ale jeho názov už bol PURFLY HUN, nie PURFLY SLO. Zrejme chcú podvodníci odlíšiť, kde a komu čo ponúkli a predali.

Unscrambling Brush kefa namiesto drona

Fakty (varovania pred nákupom tohto dronu):

 • V reklame je dron, reálne je na doméne kefa. Názov Purfly SLO je pre dron, no ak nejdete cez reklamu, je to nejaká kefa. Maskovanie na hulváta.
 • Stránky uvádzajú logá platobných kariet, no neposkytujú skutočnú platobnú bránu
 • Stránky uvádzajú odpočítavanie, vraj končí ponuka. Ide o podvodnú nátlakovú psychologickú akciu. Kým na Firefox Mozilla pozeráte, že vás podvodníci tlačia do nákupu, lebo vyprší úžasná cenová ponuka, skúste o pár hodín pozrieť rovnakú stránku z Google Chrome. Objavili by ste totiž, že počítadlo ide od začiatku. Nátlaková finta môže naozaj presvedčiť.
 • Ponúkaná cena je predražená, keďže alternatívy podobne tvarované sa pohybujú od 5 eur do 17 eur aj viac a stále sa nepovažujú za tak úžasné, ako zázrak hodný celej stránky s pôvodnou cenou 40 eur.
 • Stránka má nehoráznu slovenčinu. Je to totiž automatický preklad.
 • Prevádzkovateľ je uvedený nie ako text, ale ako obrázok len preto, aby ho neindexoval Google. Stránky uvádzajú na odkaze: https://purfly-north.com/pages/pravne-upozornenia spoločnosť CAMELOT HOLDINGS LIMITED so sídlom na Unit 1101, 11/F, Chao’s Building, 143-145 Banham Strand East, Sheung Wan, Hong Kong, čo by vysvetľovalo tú nehoráznu slovenčinu a drzosť s akou funguje predaj.
 • Písanie na emaily je zbytočné. Nefungujú.
 • Peniaze sú zdá sa nenávratne preč.
 • Podozrivé jednanie, nepochopiteľné maskovanie, správanie, závery, ignorancia záujmu zákazníka…

Odporúčame vyhýbať sa tomuto predajcovi, službe, jej reklamách a taktiež žiadame verejnosť, aby podobné reklamy okamžite nahlasovala, prípadne venovala komentár o skutočnom pozadí predajcu. Komentár môže odradiť iných zákazníkov, do chvíle, než ho zmažú. Vzhľadom na nezáujem Facebooku riešiť a odstraňovať podvodníkov zo svojho inzertného priestoru je možný len naozaj takto laický, až chabý pokus, ako ľudí upozorniť už pod samotnou reklamou vo Facebooku.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
0
Milujem to
1
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Pochybné praktiky

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *