Sociálne siete

Varovanie pred nebezpečnou Facebook stránkou/profilom „Do Záhrady”

Varovanie pred nebezpečnou Facebook stránkou/profilom „Do Záhrady”
4.33 (86.67%) 3 hlas[ov]

Aj dnes po tisíci krát zopakujeme, že platobná karta slúži vždy len na platbu a nie na prijímanie peňazí a výhier. Zadaním čísiel z karty neznámo kam poskytujete prístup k svojim peniazom neznámym útočníkom, podvodníkom, špekulantom. Facebook stránka Do Záhrady – ktorá je v nadpise je presnejšie osobný profil. Osobný profil s menom Do Záhrady neobsahuje žiaden obsah a ani nemusí. On totiž priamo napíše vám správu a nemusí nič prezentovať u seba. Ak sa náhodou zúčastníte nejakej súťaže inde, tak práve tento profil vám napíše, aby vyvolal dojem, že píše nejaká stránka o záhradách. Vy so záujmom o výhru môžete reagovať a vyplniť údaje na podstrčenej nebezpečnej stránke sutazime-dnes.eu Do záhrady,podvodná facebook stránka / profil a vyhrajem to podvod

inzercia:

Tam sa nachádza falošný formulár, ktorý od vás chce údaje z platobnej karty, vraj pre účely vyplatenia výhry.

Do záhrady,podvodná facebook stránka / profil a vyhrajem to podvod

POZOR

 • Upozorňujeme, že takáto komunikácia niekoho s vami, nemôže prebiehať týmto štýlom, v ktorom pisateľ nereaguje na správne argumenty a otázky. Posiela vás na akýsi nepodarok a vyžaduje cez neho platobné údaje.
 • Ak podvodníkovi napíšete otázku, či nejde o podvod, neodpisuje, alebo nepoužije argumenty. Ak mu napíšete, že to podvod určite je, nie len že neodpisuje, ale ste pre neho zablokovaný.
 • Čísla z karty nikdy neuvádzajte nikde, mimo platobné terminály v obchodoch a aj to len v tých, ktoré poznáte, alebo máte poriadne preverené, že existujú a fungujú.
 • Profil, ktorý píše takéto správy, nemusí mať žiadnu spojitosť so súťažou a stránkou, ktorá vám písala pred tým
 • Robte si screenshoty činnosti takýchto stránok. Správu môžu zmazať a neskôr tak nemáte dôkaz, napríklad v prípade zneužitia karty.

Ďakujeme pani Martine za snímky, ku ktorým by sme sa inak nedostali. Problematike sa podrobne venuje kniha (Ne)bezpečný internet

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Sociálne siete

  1 Comment

  1. Ešte šťastie že sa začalo používať 3D secure, to je dvojfaktorová autentifikácia pomocou SMS alebo iným spôsobom, to znamená že aj keď má niekto cudzáí číslo a údaje mojej karty, platiť ňou nemôže lebo platbu je potrebné potvrdiť prijatým SMS kódom. Onedlho sa začne povinnosť dvojfaktorovej identifikácie, cez sken sietnice oka alebo otlačok prsta, a bude týmto podvodníkom klepnuté po prstoch!

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *