ScamSociálne siete

Dookola opakujúci sa spam: Albert Meyer umiera a rozdáva majetok

Ohodnoťte článok

Či už je to Albert Meyer, alebo niekto iný, na Facebooku sa na mnohých stránkach a v mnohých skupinách, či komentároch objavujú príspevky a komentáre, ktoré sľubujú lacné pôžičky. Ba čo je horšie, sú tam aj správy údajných milionárov, ktorých čaká smrť a chcú pred smrťou urobiť radosť. Alebo ich liečiteľ tvrdí, že aby sa vyliečili zo smrteľnej choroby, musia sa zbaviť nejakého majetku.

Facebook Albert meyer

inzercia:

Tým pádom prichádza na internet, aby vám daroval peniaze. Celé znenie spamu môže mať napríklad takúto podobu:

Dobrý deň,

Volám sa pán Albert MEYER, amerického pôvodu a žijem v Belgicku. Skrátka darujem svoj majetok čestnej a núdznej osobe. Trpím vážnou chorobou, ktorá ma odsudzuje k určitej smrti, je to rakovina hrdla a mám sumu 450.000,00 eur, z ktorej by som chcel darovať osobe s dôverou a čestný, aby ho dobre využíval. Pred 3 rokmi som stratil svojho manžela, ktorý ma značne ovplyvnil a nebol som schopný znova sa znova registrovať, nemali sme žiadne deti. Chcel by som, aby táto suma bola darom pred mojím úmrtím, aby boli moje dni spočítané za nedostatok tejto choroby, ku ktorej som nemal žiadny liek, ale upokojuje v Belgicku a ja by som vedel, či môžete využiť tento dar?
Odpovedzte prosím na tento e-mail: albert92meyer@gmail.com
Kontaktujte ma prosím e-mailom, aby som vás kontaktoval so svojím advokátom, ak ste úprimný človek, ktorý začal správne konanie a zriadenie darovacieho aktu vo vašom mene
Ďakujem a čakám, že vás budem čítať poštou
Odpovedzte prosím na tento e-mail: albert92meyer@gmail.com

Aká je pravda?

Je to hlúposť. Vždy. Nič také neexistuje. Tento spam preložený cez translator do slovenčiny nemá logiku. Nič takto ani nefunguje. V realiote naivne napíšete, že máte záujem a odpovie vám robot, ktorý od vás bude chcieť uhradiť len nejaké poplatky spojené s prevodom dedičstva a odmeny. Poviete si, že ak vám chce niekto poslať pol milióna dolárov, nejakých 50 eur na poplatky nie je nič. To isté si povie jediné percento z 10 000 oslovených ľudí. Jediné percento je 100 ľudí a každý zaplatí 50 eur. Zárobok? 5 000 EUR. Už vám to dochádza? Zmysel týchto podvodov, kedy máte byť zaslepení tým, že práve vás si vybral, ak v emaili potvrdí, že vám peniaze pošle, je zaslepenie. Naivné a hlúpe? Potom prečo tak mimoriadne úspešné? Pri sume 50 EUR sa nezačne žiadne trestné oznámenie a ak je páchateľ v zahraničí, neurobíme s tým nič. Slovenská a vlastne celosvetová spoločenská realita. Vitajte v realite.
Nič podobné ako zahraničné dedičstvo a šťastie na to, že sa podobný prípad naozaj stane, neexistuje. V roku 2014 sme skúsili naformulovať podobné znenie textu v jednom komentári na spoločenskej diskusii. Vtedy sme očakávali, že nám pri odhadovanej návštevnosti 2000 ľudí denne napíše jeden či dvaja ľudia. Napísalo nám viac ako 70 ľudí do 48 hodín, ktorí skúšali, či je pravda, že rozdáme svoj majetok. Podobných podvodov je veľa. V minulosti sú známe “nigerijské listy” a sú v podstate o tom istom.

Platí:

  • pisateľ nie je skutočný
  • ide o podvodný spam / scam – automatizovaný, pridávaný bezhlavo v rôznych jazykoch, stále sa opakujúci
  • nepravdivý obsah, reálne nezískate absolútne nič, stratiť môžete oveľa viac
  • šíri sa momentálne hlavne cez Facebook
inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Scam

Komentáre sú ukončené