Na Facebooku vyčíňa vírus preposielajúci odkaz na ďalší vírus

Ohodnoťte článok

facebook-virusPomerne jednoducho sa dá dostať k vírusu tak, že otvoríte infikovaný obrázok, ktorý vôbec nemusí byť obrázkom. Spôsoby, ako sa rôzne pokusy snažia ľudí prinútiť kliknúť sú nám už pomerne známe z ICQ. Tam je dodnes bežné, že vám niektorý z priateľov pošle odkaz na nejaký obrázok. Skúsenejší užívatelia ICQ už vedia, že nikto nič neposiela ako priamy odkaz na JPG súbor. Pokiaľ vám to posiela Slovák a pripojil k odkazu anglický text, už toto vám musí byť nápadné.

To isté je teraz na facebooku
Infikovaná osoba posiela ďalej svojim priateľom vírus v podobe obrázka. Ľudia, ktorí nemali skúsenosti s ICQ vírusom a ďalšími podobnými a dôverujú prehnane facebooku vo všetkom, čo sa týka ich priateľov, doplatia najviac. V dôvere, že najlepší priateľ určite nepošle nejaký vírus si tak nakazíte raz dva aj svoj počítač. Vtipné dnes bolo, že mi vírus poslal kolega, ktorý sedel vedľa mňa a ani nebol pripojený, lebo riešil bordel v šuflíkoch pracovného stola. Potom len zhrozene pozeral, že vlastne poslal spam s infikovaným JPG súborom všetkým svojim priateľom. Aby to nestačilo, šiel sa sám presvedčiť, či to je naozaj tak a na súbor napriek varovaniu klikol. Cez mobil sa nedočkal žiadnej reakcie a ani otvorenia obrázka. Otázne je, čo by sa stalo, ak by odkaz klikol na klasickom počítači…

Venujte obzvlášť pozornosť na správy od priateľov a neklikajte hneď na každý link ako väčšina ľudí z “facebook nation”. Informujte priateľov, rodinu, matky, otcov, a ďalších neskúsených, aby sa vyhli akýmkoľvek klikaniam na odkazy od priateľov, ktoré nemajú ďalšie vysvetlenie. Ukážka vyššie má namiesto textu hatlaninu, pred pol rokom sa ale objavila aj preposielajúca správa v tvare “Hello, this my new foto http://celá adresa na foto.jpg”, čo už dávalo väčší zmysel ale nie, ak to poslala vaša matka, ktorá vie len rusky a tri slová nemecky. Týmto spôsobom sa šíria aj závažné vírusové nákazy, zneužívajú pritom nepozornosť užívateľov a následne sa rozpošlú z ich účtov všetkým ďalším priateľom.

Čo spraviť
Stiahnite si minimálne voľne šíriteľný antivírusový program ako napríklad AVG Free edition a skúste aj ďalšie. Prečistite ukladané súbory internetového prehliadača. Zmeňte si prístupové údaje na facebook a pre každý prípad aj email. Človek nikdy nevie. Antivírusom prečistite počítač, informujte na svojom profile všetkých priateľov, prípadne priamo v správe každého jedného, aby neklikal na vami poslaný odkaz. Pokúste sa ho odpútať od prvého kroku – kliknutia na odkaz iným odkazom, alebo zvýraznením slova NEKLIKAJ, JE TAM VÍRUS s niekoľkými smajlíkami okolo. Zväčša práve toto zaberie, aby ste odpútali pozornosť adresáta od neuváženého klikania a snahy reagovať na príspevky od najstaršieho nezodpovedaného. Dobré adresáta vami odoslaného odkazu upozorniť pred prečítaním iným spôsobom, mobilom alebo odkazom na nástenke. V každom prípade sa vyhnite tomu, aby sa z priateľa stal nepriateľ, hoci on sám nemá hneď na všetko klikať.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:


-->

3 komentáre

  1. fotograf , svadobny fotograf september 18, 2012
  2. martin apríl 22, 2013
  3. Damaskina máj 21, 2013

HOAX.SK prosí o podporu! Už nevládzeme!

Priatelia, prosíme o podporu. Odhaľujeme a upozorňujeme na neuveriteľné množstvo podvodov. S podvodníkmi a falošnými šmejdami sa však trhá vrece. Nestíhame a nevládzeme. V januári podvodníci spúšťajú mnoho noviniek, rozširujú domény, ktoré nestíhame filtrovať a sledovať.

Potrebujeme, aby ste v prípadoch podvodu a zavádzania sami kontaktovali Slovenskú obchodnú inšpekciu. Nebáli sa a naozaj podávali trestné oznámenia a nedali podvodníkom šancu. Slovenské úrady ignorujú internet ako rizikové prostredie. Je nevyhnutné vyvolávať nátlak, aby konečne zaujali stanovisko, varovali pred falošnými lekármi, stránkami a výrobkami, na ktoré celé roky upozorňujeme len my. Až v poslednom roku aj TV Markíza, no ani to stále nestačí

Čo nám pomáha najviac: pomáha, ak šírite ďalej naše odhalenia. Prosíme o zdieľanie článkov, prosíme o odporúčanie a pozvanie vašich priateľov na Facebook FB.com/Varovania. Ďakujeme za vašu podporu.