HOAX

Koronavírus-HOAX: švagra nechajú zomrieť, lebo má Covid-19

Koronavírus-HOAX: švagra nechajú zomrieť, lebo má Covid-19
3 (60%) 2 hlas[ov]

Upozorňujete nás na HOAX, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach, nie v originálnom príspevku, ale vo fotografii. Aj preto nie originál, pretože originál už zmizol z profilu samotného autora. Zostáva však ponechaný niekým, kto si snímku stihol spraviť. Z prezieravosti, alebo z akého dôvodu?

Môj švagor hoax koronavírus

inzercia:

Testové znenie hoaxu:

„Prosím Vás o pomoc. Môj švagor ma rakovinu hrubého čreva a rozširuje samu to ďalej mali ho dnes hospitalizovať a urgentne operovať v B. Byst. žiaľ je pozitívny na Korónu poslali ho domov !
Jeho žena sa opýtala doktorov veď vidíte, že ma bolesť už týždeň nejedol a nespal zvíja sa v bolestiach, čo ak mi umrie, vy mu neposkytnete žiadnu pomoc?
ODPOVEĎ od pánov doktorov: Žiaľ musí byť v 10 dňovej karanténe ak umrie, tak umrie, žiaden doktor k nemu nepríde ani prvá pomoc!
ČO SA TO DEJE? MATOVIČ A SPOL ZABÍJA ĽUDÍ? PROSÍM VÁS POMOŽTE NÁM JE TO STRAŠNÉ SA NA TOHO CHLAPA POZERAŤ, STRÁCA SA NÁM PRED OČAMI PROSÍM ZDIEĽAJTE TO, VERÍM, ŽE DOBRÍ ĽUDIA A DOKTORI EŠTE NEVYMRELI!! “

Ide o ďalší z typu príspevkov, ktorý sa vyjadruje o zdravotníckom systéme, vytvára mimoriadny poplach, pretože v podstate tvrdí “Chorého švagra necháva Matovič zomrieť a ďalších ľudí tiež?!” Takto koncipovaný text má za následok:

 • burcovanie ľudí v nenávisti
 • zvyšovanie nenávistných prejavov a zlosti ľudí, ktorí majú po tomto prestať veriť systému, vláde, politikom, opatreniam, nemocniciam
 • táto správa má bez výhrady priameho vinníka – Matoviča.
 • podkopávanie práce odborníkov
 • šírenie hlúpostí a nejasných informácií

Prečo HOAX?

Príspevok, ktorý podporuje nenávisť a prilieva olej do ohňa všetkým, ktorí hľadajú sebemenší dôkaz o sprisahaní, alebo zlyhávaní, respektíve dôkaz o utajovanej pravde a podobne, je okamžite úspešný. Aj taký, ktorý vyvoláva emócie. Napísali ste nám, že ste písali samotnému autorovi príspevku, videli sme screenshot komunikácie. Autor príspevku nereagoval a ani neuviedol, aká nemocnica, ktorý lekár, kde sa to stalo. Nemal žiadne údaje.

 • neexistuje reálne medializovaný prípad, ktorý by toto potvrdzoval. Tu nejde o to že “médiá mlčia”, čo je typické tvrdenie konšpirácií a fake news á la Facebook. Tu ide o to, že nič také, ako je popisované v príspevku, sa nestalo. Ak by sa reálne aj stalo, takýto príbeh by zaujímal slovenské médiá. Žiaľ, takto zaujal len nástenku Facebooku. Dokonca originál len dočasne.
 • správa nepodáva informáciu tak, ako by ju podal reálne človek s reálnym zážitkom. Chýbajú presné údaje, názov oddelenia, lekár, ten čo to tvrdí, fotografia. Vyzerá pritom presne tak, ako vyzerajú bežne hoaxy. Neuvedené mená, neuvedené nič, len aby sa nedalo nič rozpoznať a overiť. Jedným zo základných prvkov hoaxu je vynútenie pozornosti a ďalšej akcie – zdieľania a upozorňovania.
 • Zásadný fakt je, že toto nie je postup nemocnice, žiadneho lekára. Nikto si nedovolí niečo takéto, preto záver je nereálny, nech akokoľvek nemocnice nestíhajú. Hoci sa snažia konkrétni ľudia vytvárať nenávisť a podnecovať ju aj u ostatných dôverčivých voči zdravotníctvu, reálne však argumenty stavajú na vode, nereálnych vymyslených udalostiach.
 • Všimnite si výzvy pisateľa. Je zásadne dôležité vcítiť sa do zlosti, hoci by mala byť prvá vybičovaná emóciami. Nemá záujem o nájdenie lekára, alebo riešenia. Nemá záujem o nemocničné zariadenie, nehľadá odbornú pomoc. To jediné, čo potrebuje a jasne to uvádza je, aby bol príspevok zdieľaný.
 • Uvádza tiež, že odpoveď od pánov doktorov. Zaujímalo by nás, či mu túto informáciu zdelili dvaja doktori, traja, alebo štyria. Pri akej príležitosti mimo COVIDové oddelenia mali možnosť stretnúť viac doktorov. Je to skôr nepravdepodobné.
 • Pozrite si tiež:  https://kormidlo.blog.pravda.sk/2020/11/07/uz-viem-preco-sa-matovic-musi-vozit-v-opancierovanej-limuzine/

Švagor môže existovať, ale problém už nie

Švagor môže naozaj existovať, avšak jeho zdravotný problém nemusel byť ako je popísané, prípadne samotná situácia mohla byť absolútne nepochopená, referovaná. Najmä ak ide o švagra, je vari jeho švagor pri vypočutí takéhoto verdiktu lekárov priamo osobne prítomný? Ako referovaná správa niekým iným mohlo dôjsť k nepochopeniu, či zlej interpretácii. Nemáme odozvu od pisateľa, preto nemôžeme viac reagovať.

Aktualizácia: Vyjadrenie nemocnice:

Naozaj sa takýto prípad stal (hoci uvádzaný je nepresne a nie tak ako sa stal). Ako sa nám podarilo zistiť práve z Nemocnice s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica. Nejaké vyjadrenie na obranu nemocnice pred šíreným hoaxom boli nútení pre upokojenie situácie vydať na svojom Facebooku.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:HOAX

Zanechajte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *