Pochybné praktikySpam

GoldMail.cz, ZUmail.cz a eRmail je jedna spamujúca rodina

Ohodnoťte článok

V posledných dňoch už dochádza trpezlivosť viacerým obetiam tohto podivného spamu. České portály, ktoré zahájili svoju činnosť len nedávno, nevedno odkiaľ majú množstvo emailových adries, na ktoré mienia posielať reklamy. Reklamy pritom ponúkajú firmám ako zaujímavú formu prezentácie. Smutné je, že firmy ani netušia, že tieto spamujúce služby smerujú spam na emaily, ku ktorým sa dostali akokoľvek podivne, no určite nie čestne. O tom, že GoldMail.cz, ZUmail.cz a eRmail je jedna veľká rodina už dnes ani nemožno pochybovať. Viacerí ľudia sú terčom opakovaných registrácií svojich emailov do týchto služieb bez toho, aby sa sami registrovali. Dokonca, ak sa odhlásite, o týždeň alebo pár dní príde opäť email, že ste boli zaregistrovaní. Je tým pádom úplne zbytočné vyjadrovať svoj nesúhlas a odhlasovať sa, pretože sa tam objavíte opäť. Hoci máme svoje skúsenosti s touto službou, táto, ktorú sme dostali v tejto chvíli od priateľa, je naozaj ukážkou toho, že v jeden krátky okamih príde rovnaký email od troch rôznych firiem. To už niečo znamená… minimálne to, že očividne majú spoločné fungovanie a zrejme aj pozadie.

inzercia:

Naše vyjadrenie:
Službu nazývame spamujúcou, pretože vykonáva spam. Majiteľ schránky, ktorá je registrovaná, nedostáva šancu sa brániť voči takejto registrácií, odhlásenie nie je prijateľné ako definitívne. Súhlas s narábaním s osobnými údajmi, čím môže byť aj email, nemôžete potvrdiť žiadnym odkazom a teda krokom z vašej strany. Email prichádzajúci z týchto služieb priamo informuje o registrácií a zámerne formuluje správu tak, aby to vyzeralo, že ste sa zaregistrovali sám. Správa nie je formulovaná tak, akoby mala byť a mohla byť formulovaná, ak by šlo o reálnu registráciu doborovľnú samotným človekom a majiteľom konkrétnej schránky v jednom. Prichádzajúca správa oznamuje rovno bez ďalšej interakcie registráciu do služby. Dokonca opakovane. Využíva tiež emaily, ktoré nie sú dostupné cez vyhľadávače a tak je nemožné, aby do českej služby niekto registroval slovenský alebo medzinárodný email len tak.

Poškodení týmto opakovaným spamom si správy zálohovali. Ďalej zostávajú rovnako ako my v očakávaní, čo príde. Momentálne je sledovaných 6 schránok, kam chodí spam. V minimálne jednom prípade plánuje majiteľ schránky kroky spoločne so slovenskými a českými úradmi. Drzosť spamu dnes už naozaj nepozná mieru slušnosti. Všetky tri služby sú povinné v prípade takto fungujúcej služby uchovávať osobné údaje ľudí v špeciálnych databázach. Špeciálne sú tým, že ich upravuje právna úprava a musia spĺňať niekoľko nevyhnutných pravidiel. Zároveň databáza, ktorá zrhomažďuje osobné údaje, musí byť chránená pred zneužitím. Táto databáza, ktorá je uložená na týchto serveroch, nemá jasné fungovanie a očividne je zdieľaná len taký fukot. Človek, ktorý sa v nej ocitol, nemá jasno v tom, ako sa narába s jeho osobnými údajmi a v akom rozsahu sú v službách údaje o ňom vedené. V prípade trestnoprávneho riešenia by u týchto služieb nebolo na škodu zachovávať údaje o IP adresách zodpovednej registrujúcej osoby. V prípade možnosti registrácie adresy z vonka treťou osobou, na čo sa v zahraničí veľmi často vyhovárajú podobne fungujúce služby, je povinné zaznamenávať údaje o registrujúcej osobe.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Pochybné praktiky

Komentáre sú ukončené