Pochybné praktikySpam

Divné poukazy na ubytovanie a Oddelenie pre sponzorovanú turistiku

Divné poukazy na ubytovanie a Oddelenie pre sponzorovanú turistiku
5 (100%) 3 hlas[ov]

Je veľkým prekvapením, s akou vytrvalosťou celému Slovensku posledné dni chodí jeden konkrétny email s pozvánkou na prieskum. Vraj ste získali nejaký poukaz na ubytovanie. Tieto poukazy na ubytovanie sú pritom už aj z minulosti pomerne slávna kauza. V skutočnosti nie je nikdy nič zadarmo.

Sponzor, oddelenie pre turistiku a poukazy na ubytovanie

inzercia:

Aj samotný spamový email obsahuje veľmi drobným písmom v závere emailu informáciu, že to vlastne ani nie je zadarmo, ale platíte niečo vyše jedenásť eur poplatok. Celý email má niekoľko vážnych pochybení, prečo ho už niektorí oslovení majitelia shcárnok preposlali na patričné úrady. Informovali ste nás opakovane s obsahom týchto emailov a zároveň aj sami sme získali rovnaký email. Na základe desiatky iných však vidíme viac až dnes.

Prečo je spam na Ubytovanie podozrivý, zavádzajúci až podvodný?

  1. Spam prichádza z adresy, z ktorej prichádza opakovane spamu viac. Podpis užívateľa však znie Oddelenie pre sponzorovanú turistiku, čo nie je pravda, keďže odosielateľ je stále admin@pohlad.sk.
  2. Obsah tvrdí, že email prichádza na základe aktivity na cestovateľských portáloch. Ide o lož. Nedochádza k žiadnemu sledovaniu Vašej aktivity, v opačnom prípade, ak sa sledovanie akvitity udialo, bezpodmienečne musia uviesť o aké sledovanie šlo. V takomto prípade si spam koleduje o poriadny problém na Úrade ochrany osobných údajov, keďže toto počínanie výrazne zasahuje do nového nariadenia ochrany osobných údajov známeho ako GDPR. Nie je možné napísať niekomu „Ahoj, sledujeme ťa, vieme čo na internete robíš, a preto toto hento…“ – neexistuje.
  3. Vraj jedinečný kód. Ak už nazývajú kód unikátnym, prečo rovnaký kód prišiel do firmy pokrývačov striech, do schránky mladej cukrárky, do našej schránky, do schránky študenta, alebo do schránky piatich ďalších ľudí? žiaden unikátny kód, ale podvod. Klamstvo, hnusná lož.
  4. Email obsahuje klamlivé údaje. Boli ste vraj vybraní na prieskum. Ako kompenzácia času je vám ponúknutá odmena – poukaz na ubytovanie pre 2 osoby na 3 noci platný 6 mesiacov.
  5. Spomína sa GeoPlus. Až dnes nám jeden čitateľ potvrdil, že ani samotné GeoPlus nedisponuje žiadnym emailom. nikoho emailové adresy nepoznajú, len si službu objednali u externého dodávateľa, ktorý disponuje zoznamom adries.
  6. Celé pozadie nakoniec prezradí samotný odosielateľ brutálne primitívnou chybou. V emailovej správe sa nachádza niekoľko odkazov, ktoré vás nakoniec presmerujú na http://www.nws(bodka)pohlad.sk/ba01.htm stránku. Tam je presná ukážka toho, čo sa posiela každému. Automaticky sa dopĺňa do premennej len emailová adresa, kam spam prišiel. Šablóna je tak prístupná vždy na rovnakej adrese komukoľvek a tak aj tento „unikátny“ kód.

Je tak evidentné, že pohlad.sk opäť spustil spam, v ktorom bezohľadne ani len nesleduje, komu ho posiela. Súkromné osoby, emaily v tavre meno.priezvisko@ čo je absolútne neprijateľné v zmysle zákona o ochrane osobných údajov, bez predošlého súhlasu a záujmu, či akéhokoľvek spojenia. To je samozrejme len jeden z problémov, ktorého vlastnosti sú pochopiteľné aj bez náročného štúdia zákona a vykladania jeho významov.
Za klamlivé a podvodné považujeme obzvlášť tvrdenia, ktoré sa snažia obhájiť dôvod poslania. Rovnako ako zavádzanie v obsahu o unikátnosti. Email sa pokúša evokovať pocit jedinečnosti a unikátnosti, neobyčajnosti. Neuvádza ale zreteľne, to, čo je až v závere: „Za prípravu a doručenie poukazu poštou na uvedenú adresu je poberaný poplatok (12,20 €).“

Sponzor, oddelenie pre turistiku a poukazy na ubytovanie

Odporúčanie:

Obrážte sa na UOOU.SK a na SOI.SK. prípad sa týka oboch úradov.  Ako ochrany osobných údajov, tak aj obchodnej praktiky, zavádzania a klamlivých informácií, ktoré v konečnom dôsledku majú vytvárať zisk – čiže obchodná aktivita. Je nemysliteľné, aby v roku 2018 dochádzalo k podobným praktikám a k takémuto narábaniu s emailovými adresami.

HOAX reaguje a pravdivo posudzuje odoslané podnety zo strany oslovených, ktorí sa vyjadrili, že nikdy nesúhlasili so žiadnym spamom zo strany admin@pohlad.sk a rovnako tak si neželajú žiaden podobný email od odosielateľa. Časť z nich sa odhlásila, iná časť zostane sledovať zopakovanie a obsah ďalšieho spamu. Spomenutá adresa nás v minulosti ignorovala a nereagovala na otázku, ako sa dostala k adresám. 

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Pochybné praktiky

Komentáre sú ukončené