Zaplavuje nás pochybný spam na systém kmbyznys.cz + názory a varovanie

Ohodnoťte článok

Drzosť a nehoráznosť. Emaily použité v internetovej inzercii, kde je v texte výrazne napísané, že si želám výhradne len odpoveď záujemcu a nie spam, je cieľom spamu s pochybnou službou. K tomu pripočítajme už aspoň 10 rôznych emailov vás, čitateľov, a plus dva ďalšie naše emaily. Súkromné adresy, firemné adresy a množstvo iných, to všetko je zaplavené spamom, ktorý v konečnom dôsledku smeruje na stránky kmbyznys.cz. Na nich sa ihneď spúšťa video s amatérskou a graficky odfláknutou nahrávkou údajne zázračného systému, ako zarobiť veľké peniaze. Spam raz pýta povolenie na zaslanie ponuky, pritom celá ponuka je už v tejto správe predvedená aj s odkazom, inokedy rovno drzo napíše, čo ponúka. Vy pritom nechcete a nikdy ste o nič podobné nemali záujem.

Oznámení - podvodný spam

V čom je problém?
Tieto pochybné systémy, ktoré vynášajú maximálne tak zakladateľovi a pár vyvoleným, nie sú často kontrolovateľné úradmi danej krajiny pre nevystopovateľnosť zodpovedných. Zároveň ani nemajú dobrú povesť, opodstatnene. V žiadnom prípade prito nepokladáme túto službu za čestnú, pokiaľ zneužíva opakovane nástroje spamovania na získavanie zákazníkov. To je tento prípad. Na stránke samotnej priam udiera do očí použitý Comic Sans, takže ak poskytnete stránky akémukoľvek webdizajnérovi na ohodnotenie reálnosti ponúkaných služieb, s istotou bude o reálnosti veci pochybovať. V tejto veci máme zhromaždených už viac ako 40 emailov. Vzhľadom na obsiahnutý “unsubscribe” link, je evidentné, že služba zhromažďuje adresy hromadne, oslovenie v správach je skôr drzý vtip a emaily sú posielané bezhlavo. Dokonca, čo je zarážajúce, ak odosielateľovi napíšete z iného emailu, zaradí vás do prijímania jeho emailov. Email sa dokonca maskuje, snaží sa vyzerať ako správa odoslaná z adresy: noreplyxx@entrum.sk,  no pravda môže byť niekde celkom inde. Hlavička obsahuje napríklad tieto informácie:

Message-ID: <7cb108872761e2f276f3c91d486a4ef1@obuvmix.smtphosting.sk>
Date: Sun, 23 Feb 2014 12:17:31 +0100
From: “Jarek” <noreplyxx@entrum.sk>
Reply-To: noreplyxx@entrum.sk
MIME-Version: 1.0
X-Abuse: admin@slevoucher.cz
List-Unsubscribe: <http://obuvmix.smtphosting.sk/unsubscribe.php?M=107035&C=7a5ca16e6128be8ea9371bfabd63bd24&L=43&N=247>
X-Mailer-SID: USER: obuvmix.smtphosting.sk ID:247

Cieľové stránky neobsahujú telefonický kontakt, adresu obchodného subjektu, neobsahujú žiadne podmienky všeobecné, obchodné, ba dokonca napriek vyžadovaniu emailovej adresy nie je uvedené vymedzenie narábania s osobnými údajmi a vôbec akákoľvek iná informácia o tom, k čomu sa človek zaviaže, alebo čo vlastne bude jeho prácou v záujme zarábať. Cieľová služba vyžaduje poplatok, no to sa dozviete až po zadaní emailovej adresy. Poplatok je uhraditeľný aj zo SR a je nevratný. Zároveň ide o obchodnú službu, no neuvádza zákonom povinné náležitosti a údaje o obchodnom subjekte.

Odporúčanie:
Nereagujte. Pokiaľ vás email neobťažuje (čo je dá sa povedať chyba), stačí sa odhlásiť, prípadne nastaviť filtráciu pri odhalení odkazov na v článku uvedené webové stránky. Pokiaľ si svoje údaje bránite a nemáte záujem byť v neznámych zoznamoch a databázach, odporúčame v prípade takéhoto zneužitia vášho emailu a opakovaného cielenia týchto ponúk na Váš email obrátiť sa na český úrad UOOU.cz priamo so žiadosťou o prešetrenie narábania s emailovými adresami neznámym subjektom spolu s celou emailovou správou, jej hlavičkou, najlepšie uložený ako EML súbor s informáciou, že ste adresu nikdy nikde neposkytli, už vôbec nie tomuto subjektu. Email síce ponúka možnosť odhlásiť, no zámerne sa nedohlasujeme z miesta, kam sme sa ani neprihlásili. Záznam ponechávame, aby sa mohlo ďalej na základe čoho postupovať. Na všetky spamy vždy odpovedáme a žiadame vysvetlenie.

Priam až identický spam chodí v týchto dňoch aj v podobe údajnej “dôležitej informácie” smerujúcej nakoniec na niečo podobné, čo sa týka domény simplemoneysystem.cz, voči ktorému máme taktiež ceolkom zaujímavý archív. Zrejme ide o rovnakého odosielateľa. Na stránkach mimochodom prezentujú, že “nabídka je pro omezený počet lidí” no je aktívna už viac ako pol roka bez zmeny dostupná pre kohokoľvek.

Možné vysvetlenie
Pri hľadaní odpovedí na naše otázky sme dospeli k názoru, že za spamom samotným nemusí stáť priamo KMbyznys.cz (no je jeho dôvodom, lebo užívateľ v podstate nemá na výber). Stránky tohto systému totiž len predávajú prístup do tohto systému ďalším ľuďom, ktorí získajú za poriadny poplatok vlastnú doménu v tvare meno.kmbyznys.cz. Ľudia, ktorí pochopili po zakúpení tohto balíka, že musia získať pod sebou ďalších ľudí, aby vôbec videli nejaký zisk (áno, ide o protizákonný pyramídový systém), sú v zúfalstve nútení hľadať spôsob, ako ľudí pod seba dostať. Špekulanti pokradnú adresy na webe a využijú spam. Keďže však dostávame a dostávate aj vy spam smerujúci na adresu “offic.kmbyznys.cz”, ktorá má neobvyklý názov a následne presmerovaný referenčný kód, pochybujeme, že ide o reálneho užívateľa, ktorý vynakladá obrovské prostriedky na to, aby zaspamoval celé dve krajiny cez “oficiálneho” užívateľa. V celej veci vidíme porušenie aspoň troch obchodných zákonoch, jedného zákona o ochrane osobných údajov a tým sa to nekončí. Služba je stále online a vďaka krásnemu poplatku zarába ďalej na nepozornosti, zároveň aj finančnom zúfalstve ľudí.

Referencie:

Tags: ,

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:


-->

HOAX.SK prosí o podporu! Už nevládzeme!

Priatelia, prosíme o podporu. Odhaľujeme a upozorňujeme na neuveriteľné množstvo podvodov. S podvodníkmi a falošnými šmejdami sa však trhá vrece. Nestíhame a nevládzeme. V januári podvodníci spúšťajú mnoho noviniek, rozširujú domény, ktoré nestíhame filtrovať a sledovať.

Potrebujeme, aby ste v prípadoch podvodu a zavádzania sami kontaktovali Slovenskú obchodnú inšpekciu. Nebáli sa a naozaj podávali trestné oznámenia a nedali podvodníkom šancu. Slovenské úrady ignorujú internet ako rizikové prostredie. Je nevyhnutné vyvolávať nátlak, aby konečne zaujali stanovisko, varovali pred falošnými lekármi, stránkami a výrobkami, na ktoré celé roky upozorňujeme len my. Až v poslednom roku aj TV Markíza, no ani to stále nestačí

Čo nám pomáha najviac: pomáha, ak šírite ďalej naše odhalenia. Prosíme o zdieľanie článkov, prosíme o odporúčanie a pozvanie vašich priateľov na Facebook FB.com/Varovania. Ďakujeme za vašu podporu.