Sociálne siete

“Vyzerá to ako ty” – správa v Messengeri a šíriaci sa “vírus”

Ohodnoťte článok

Dierami prešpikovaný Facebook je v dezolátnom stave už po mnohé roky. Slabá ochrana ľudí pred rôznymi šíriacimi sa hrozbami nás už dostala do rôznych pascí. V posledných dňoch sa znova oživuje typický príklad virálnej hrozby, akou je zdieľanie príspevku a jeho šírenie medzi všetkých, ktorí na neho klikli. Video, ktoré sa šíri medzi priateľmi v komunikácii cez Messenger je ďalší level problémov, ktoré sa na Facebooku objavujú.

Facebok falošné video v messengeri

inzercia:

Ako to prebieha?

Príde vám správa od priateľa, často aj od takého, ktorý vám bežne nepíše. “Vyzerá to ako ty” – znie správa pri videu, ktoré je celé čierne. Dostanete pocit, že ho musíme kliknúť, aby ste mali istotu, čo to je a či ste to naozaj vy, a hlavne kde. Video sa však otvára mimo okna a chce vaše prihlásenie. Sú prípady takýchto javov, kedy sa to šíri ihneď po kliknutí. Iné prípady sú tie, kde sa otvorí nové okno pre prihlásenie Facebooku, no nejde o skutočný Facebook. Podvodníci si odchytia skutočné zadané meno a heslo a ďalej operujú s vašim účtom. Riziko je to ždy pre podnikateľské účty a ľudí, ktorí spravujú kampane. Majú účet spojený s platobnou kartou, alebo Paypalom a to je problém.

Ako sa brániť?

Neklikajte bezhlavo na nič, len preto že vám to pošle niekto z blízkych. Tieto hrozby sa šíria najmä od ľudí, ktorí začínajú na internete, ignorujú racionálne uvažovanie, prípadne majú veľmi slabé internetové vzdelanie. Ľudia uponáhľaní, ľudia pod vplyvom alkoholu v čase čítania prijatých takýchto správ, ľudia s veľmi nízkym vekom a ľudia, ktorí sú z nejakého dôvodu zaneprázdnení a roztržití a podobne. Je tam totiž niekoľko prvkov, ktoré možno považovať za akési varovné, alebo podozrivé.

Ak ste rozposlali niečo podobné priateľom, nepíšte na svoju nástenku žiadnu správu o tom, aby správu ostatní neotvárali. Niečo také je nezodpovedné a zbytočné. Oni vidia správu, nie vašu nástenku. Je nevyhnutné prejsť kompletne celý Messenger a každú jednu správu zmazať. V opačnom prípade vystavujete hrozbe všetkých priateľov. V momente šírenia od vás ste za škody zodpovední vy. Správu je možné z konverzácie zmazať, ak ste jej odosielateľom.

Ak ste medzi tými, čo klikli na falošné video – odporúčaním je zmena hesla a zavedenie dvojstupňovej ochrany.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
5
Šťastný
5
Milujem to
1
Nie som si istý
8
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Sociálne siete

    Zanechajte komentár k článku

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *