Pochybné praktikySociálne siete

Bacha, vraj súťaž na Facebooku… ale pritom len inzerát na predaj

Ohodnoťte článok

Upozornili ste nás na nový fenomén, aký sa len tak nevidí. Stránky vydajú príspevok, ktorý vás neprehliadnuteľne varuje pred tým, že ide o novú súťaž a vy skrátka nemôžete zostať bez pohybu. Pretože “pozoooor”, tak zbystríte pozornosť. Tí menej váhaví a obozretní ľudia okamžite kliknú na zdieľanie. Dnes už si žiaľ rozsiahle množstvo podvodníkov vypracovalo ľudí do takej podoby, že zdieľajú bez rozmyslu čokoľvek. Nevadí, že súťaž neuvádza žiadne pravidlá, platnosť a v skutočnosti ani nie je súťažou. S týmto fenoménom sme sa dodnes ešte nestretli. Kontaktovali sme ženu, ktorá takýto príspevok zdieľala a pýtali sme sa jej, prečo príspevok zdieľa. Odpoveď znela “Je to súťaž”. Hoci na jednej strane sme boli radi, že vôbec reagovala, na druhej strane sme ju až my upozornili na fakt, že nejde o súťaž, pretože sa neuvádza žiaden detail, pravidlá, platnosť, nič k samotnej súťaži. Sama bola prekvapená, kým my už ani nie.

Súťaž predaj

inzercia:

Príspevok je takto aj zaplatený a podporený reklamnou platenou kampaňou. Zvláštne, ako nedomyslená súťaž sa teda ocitla v silenej reklame cielenej minimálne na ženy.

Vyrastá nám generácia chorobných zdieľačov

Na Slovenskom internete v posledných 20 mesiacoch pôsobí 12 profilov, ktoré zdieľajú bez rozmyslu obrovské množstvo správ a príspevkov. Títo ľudia reálne existujú a zdieľajú bez hlbšieho rozmýšľania čokoľvek, čo sa objaví na stránkach televízií, portálov, zaujímavých komunít a ich profil je denne zaplnený novinkami. Môžeme len polemizovať o pohnútkach, ktoré ľudí ženú zdieľať všetko. Cítia potrebu, napĺňajú zdieľaním inú potrebu, dávajú o sebe vedieť bez hlbšieho zmyslu, bez kreativity, alebo je to len nesmierne veľa voľného času, ktorý vkladajú do zdieľaní? Títo ľudia však reálne existujú. Sledujeme ich a aj sme sa im chceli venovať, osloviť ich a spýtať sa na osobné pohnútky. Ďalšie stovky ľudí na Slovensku zdieľajú každý dobrý recept a čokoľvek, čo zdieľa jedna a viac kamarátok, ktorým sa chcú zapáčiť. Nuž a tisíce Slovákov nakoniec bude s chuťou zdieľať čokoľvek, čo im sľúbi mobil, kuchyňu, zájazd zadarmo… pretože ako si povedia “klik nič nestojí a raz to predsa musí vyjsť.”

Ak už vám niekto podsúva pred oči súťaž, prosíme, sledujte, či ide naozaj o súťaž a reálne sa prezentujú aj pravidlá, nejaké detaily. O to viac, ak sa na mobile nezobrazujú komentáre a pre najnovšiu chybnú verziu Messengeru a celej Faccebook aplikácie nenahraditeľnej inou alternatívou, sa ani nedá poriadne pristupovať k fungovaniu aplikácie na niektorých systémoch Android.

UPOZORNENIE: článok je v sekcii Pochybné praktiky zámerne. Na snímke je zavádzanie súťažou, ktorá je len evokátorom virality. Samotná viralita možno vznikne, ale o žiadnej súťaži nikde nie je vysvetlenie. Celé je to nakoniec len prezentácia ceny, miesta na nákup a informácia o dostupnosti tovaru. Nikdy nemôžeme čakať, že niečo takéto bude súťažou. Vzniká zavádzanie ľudí a v takejto podobe je príspevok plnohodnotnou pochybnou praktikou.

UPOZORNENIE: Zaujímavosťou je, že predajca uvádza, že je predajcom. Ponúka tovar za úhradu, uvádza aj podmienky, reklamačné podmienky s lehotou, ktorá nám nesedí so žiadnou zákonom stanovenou lehotou pri vracaní tovaru (jedine ak niektorý materiál ako knihy a podobne). Predajca vykonáva komerčnú činnosť, ale neuvádza povinnú identifikáciu danú zákonom. Chýba uvedenie daňového čísla, sídla predajcu, kontakt na ďalšie podmienky, chýba viacero povinných náležitostí. Prípad budeme ďalej sledovať a analyzovať.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Pochybné praktiky

    Komentáre sú ukončené