HOAX

Veľký protest proti „tajne pripraveného vývozu vody zo Slovenska“ to preháňa

Ohodnoťte článok

Voda

inzercia:
Tak veľký protest, aký sa na internete odohráva v rámci boja proti údajne v “tichosti” pripravovaného zákona, nemá od šialeného zákona obmedzujúceho plemená psov, obdoby. Na internete sa pred niekoľkými dňami začala masívne podporovať stránka, ktorá bojuje proti údajne v tichosti pripravovanému zákonu proti vývoze vody do zahraničia. Pri obsahu ktorý prináša, bez reálnych argumentov, informácií od akýchkoľvek odborníkov, bez jasnej pochopiteľnosti o čo ide a logiky nitkroých spojení sa nedá tvrdenie nazvať inak, ako len prostým článkom na nejakom webe, alebo poplašnou správou. Konkrétna stránka využila náladu obyvateľstva hlavne na Facebooku, ktorá v posledných rokoch má dosť politiky a všetkých prešľapov mecenášov, hoci často ide o médiami upravené informácie. V celej veci ohľadom vývozu vody je však niekoľko nezrovnalostí a pokiaľ pracujete v oblasti vodohospodárstva, niektorí z vás si budú pripadať, že už ničomu nerozumejú. Problémom je, že jediný zdroj, ktorý sa odhodlal bojovať proti tomuto zákonu je v boji sám.

O čo teda ide?
Stránky vyvolávajú obrovský boj a snažia sa mobilizovať Slovensko do boja proti tomuto zákonu bez toho, aby vedeli čo i len základ o fungovaní zákona a vodohospodárstva. V súčasnosti totiž zákony umožňujú nekontrolovateľne predávať a vyvážať vodu do zahraničia (túto oblasť totiž súčasné zákony neupravujú a ignorujú). Stáčať a vybudovať si svoje vlastné fungovanie na prameňoch môže hocikto. Nový zákon má však upraviť túto oblasť, aby sa neskôr nestalo, že pre vlastnú potrebu už nebude kde získavať vodu. Na Slovensku máme totiž viac ako 10 000 prameňov, z čoho využívame len okolo dvoch stoviek. Mnoho z nich vyteká do potoka nevyužívane, zatiaľ čo ich stáčanie do zásobníkov by tvorilo zamestnanosť danej lokality a aj prosperitu regiónu. Zdroje pitnej vody pomáhajú ožiť obciam, regiónom, pochopiteľne je vo veci zainteresované aj Ministerstvo životného prostredia. Hľadať neustále akési scenáre amerických filmov „Nepriateľ štátu“ a iných o sile systému v pozadí je doménou blogerov a portálov ako sme my, ale aj my poznáme hranice. Prísne regulované vlastnenie prenájom a využívanie prameňov a zdrojov vody môže dopomôcť transparentnosti, aj lepšej kontrolovateľnosti toho, koľko vody a kedy získať. Hoci vieme, že žijeme na Slovensku a transparentnosť je cudzie slovo (pre niektorých nešťastných ľudí je každý politik zradca a ťažko mu čokoľvek vysvetľovať), stále sú tu ľudia, ktorí hľadajú spojitosti a rodinkárstvo sa neskryje. Problémom aktuálneho boja jediného portálu a snahu o zveličenie veci však hodnotíme za zbytočne priveľkú poplašnú správu.

Hlavný problém, o ktorom informovalo niekoľko nezávislých médií v posledných rokoch bolo, že minerálne a vôbec vodné pramene môžu odkúpiť zahraničné subjekty a tie by vyvážali vodu pre svoju krajinu zo Slovenska. Takéto obavy sú pochopiteľné, ale netreba si ich pliesť s tým, o čo ide v pripravovanej novele a čo je obsahom protestu, ktorý mimochodom trochu odbočuje od pôvodných obáv aktivistov. Tie pôvodné obavy v starších článkoch pár krát použili ako príklad francúzsku spoločnosť predávajúcu balenú vodu, ktorá by mohla kúpiť slovenské pramene a predávať nám vodu z nich so ziskom putujúcim do zahraničia. Nič také sa nedeje a ani nepripravuje. Zároveň zaráža pomenovanie, že vláda pripravuje v tichosti zákon. V tichosti sa nedá pripraviť žiaden zákon, keďže o každom jednom zákone je verejnosť informovaná z rovnakých zdrojov. Ak teda prvý nálezca našiel skoro nad ránom čerstvú zmienku na vládnych stránkach, no nenašiel ju nikde inde a vonku ani pes neštekol, ide o ďalší prípad nálezcu, ktorý získal v celom nočnom tichu pocit, že to celé je pripravované v tichosti a tajne… Pokiaľ nám vie niekto vysvetliť, ako sa dá zákon pripraviť v tichosti a tajne, budeme veľmi radi za akýkoľvek komentár.

Zaujímavý odkaz, hoci titulok je napísaný mierne zavádzajúco: http://www.topky.sk/cl/10/1403393/Prideme-o-narodne-bohatstvo–Masova-hysteria-z-noveho-zakona-o-vode–vlada-ho-schvalila-

Sami si však radi počkáme, či sa na stránkach objaví novšia a lepšia verzia textu, ktorá bude jasnejšia a pochopiteľnejšia, zároveň prinesie reálne a pochopiteľné argumenty, proti čomu bojuje, prípadne aká je podľa nich podoba zákona. Text je v súčasnosti napísaný spôsobom, ktorý jednoduchému človeku povie len jediné (Smer-SD je zlý, vláda chce predať Slovensko, Rútime sa do záhuby, to chce revolúciu) a tak to aj chápu mnohí.

Pripravil Permon a Kate.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:HOAX

Komentáre sú ukončené