Internetové podvodyPochybné praktiky

Pozor na úsporu paliva a nákup prípravku Fuel Shark Saver

Ohodnoťte článok

Do redakcie českých kolegov na Hoax.cz dorazil podnet od ľudí, ktorým prišiel spam na veľmi zaujímavú vecičku – Fuel Shark Saver, ktorá má umožniť vysokú úsporu paliva len vďaka tomu, že túto vec majú nainštalovanú vo svojom aute. Niečo, čo sa zdá byť neuveriteľné, láka na celkom jednoduché fungovanie údajne ovplyvňovania elektrických obvodov auta, čo má spôsobiť nižšiu spotrebu…. stratili sme sa v tom, čo stránka sľubuje, hneď na začiatku. Nás však ani tak neprekvapila absurdnosť a hlúposť obsahu, ktorý nepochybne oklame množstvo ľudí, ako klamstvo na stránkach všeobecne. Údajné referencie a osoby, ktoré sa mali vyjadriť a potvrdiť tak svoje skúsenosti, pritom vôbec neexistujú.

Stránky propagujúce Fuel Shark Saver sú podvod

Fotografie sú posťahované z internetu
Typické. Falošné stránky a falošné identity ľudí, ktorí údajne vyskúšali konkrétny výrobok Fuel Shark Saver. Ten istý scenár ako pri obrovskom množstve medikamentov, doplnkov výživy a zázračných prostriedkoch na chudnutie, či zázračné spôsoby zárobku ako predvádza Adam Bříza a jeho hnusné zavádzajúce výmysly.

Dôkazy
Údajný mechanik Janko je v skutočnosti opäť z fotobanky iStock.com
Údajný Tomáš N. je z rovnakých stránok, ale hojne ho používajú aj na iných, napríklad na: http://speedmotion.com.mx/ a http://www.lakeshoretireautorepair.com/
Údajný mechanik Janko O. je v skutočnosti fotografia z fotobanky iStock.com
Údajný klient Tom B. v skutočnosti vôbec nie je Tom B. ale ide opäť o fotografiu z fotobanky iStock.com
Údajný Zdenko J. v skutočnosti nie je Zdenko, keďže jeho fotografia pochádza z USA a nájdeme ju napríklad tu: mnn.com
Údajná Anna J. nie je žiadna Anna. Opäť je to slečna z fotobanky a to konkrétne na tejto fotografii Dreamstime.com

Stránky o Fuel Shark Saver = Debilita

Inak ani nedokážeme nazvať obsah stránok, ktoré v slovenskej verzii ponúkajú iné mená, v bulharskej verzii ponúkajú celkom iné mená, len fotografie sú tie isté, ba dokonca sú rovnaké aj údajne zázračné skúsenosti so zázračným prístrojom. Pokiaľ prídete na hlavné stránky fuelsharksaver.com, presmeruje vás to na bulharskú verziu fuelsharksaver.com/bg/.
Na bulharskej stránke sú traja automechanici v poradí Michal Nikolai a Cyril. Na slovenskej stránke je obsah samozrejme zmanipulovaný a ide o mená automechanikov v poradí Janko, Tomáš N a Janko O. Parádny trapas a podvodnícky fail na strane týchto podvodných stránok je neskrytie stránok na adrese fuelsharksaver.com/en/, ktoré krásne odhaľujú vzorový súbor, ktorý len zaplatené osoby a kontakty v daných krajinách majú prerobiť na slovenskú podobu. Jednotliví ľudia sú nazvaní len ako „Miestny muž“ alebo „Miestna žena“. Ten, čo dostane za úlohu stránky preložiť má takéto spojenie skrátka len zmeniť na meno nejakého miestneho muža, teda miestneho aspoň do tej miery, aby to vyzeralo, že je miestny. Samozrejme, popis danej osoby a jej údajných skúseností, je vzorový a ten istý. Všetky jazykové mutácie sú pritom prístupné cez jedinú doménu a tak na jednom mieste pomerne hravo odhalíte, že ide o krásny hnusný podvod na ľudí.

– screenshot skrytej anglickej vzorovej stránky stránok nižšie: 

Úspora paliva a Local male

inzercia:

Zdroj, ktorý len prekladajú do iných jazykov:
http://www.fuelsharksaver.com/en/

mutácie:
http://www.fuelsharksaver.com/bg/
http://www.fuelsharksaver.com/sk70A5lk5E

V čom je právny problém
Právny problém v celej veci nie je to, že sme si dovolili stránky označiť za klamstvo, keďže tvrdenie zakladá na pravde. Právnym problémom sú stránky a firma, ktorá za nimi funguje. Všeobecné obchodné podmienky predajcu akéhosi neznámeho výrobku Fuel Shark Saver obsahujú podmienky bez akéhokoľvek poriadneho obchodného kontaktu, chýba informácia o sídle firmy, telefonický kontakt a akékoľvek spojenie mimo emailu, ktorý je i tak stále súčasťou nevystopovateľnej domény ukrytej niekde na Paname. Stránky nezverejňujú žiaden obchodný údaj, ba dokonca sú na mieste pochybnosti, či ide vôbec o firmu a či vôbec objednávajúci dostane, čo má dostať, pretože samotné referencie na stránke sú vymyslené a fingované. To, že si celá záležitosť zaslúži aj označenie ukážky strašnej debility, je trochu prifarbené osobným názorom. Pri podrobnom pohľade do webu a jeho obsahu nám totiž nič výstižnejšie nenapadne. Označenie stránok ako podvodné si dovoľujeme plným právom vzhľadom na obsah a zavádzanie potenciálnych spotrebiteľov kopírovaným a falošným obsahom. Firma neuvádza zákonom stanovené údaje, čo viac dodať?

Varovanie
Ako náhle budete oslovení podvodnou ponukou na údajný zázračný systém úspory paliva prostredníctvom fingovaných stránok, ktoré používajú umelo vytvorené identity neexistujúcich ľudí, informujte Obchodnú inšpekciu, alebo políciu vo veci podvodu.

Upozornenie
V článku je použitá jediná jedna fotografia zo zavádzajúcich stránok ako dôkaz jej nekalých praktík a ako súčasť upozornenia a apelu na verejnosť pre zvýšenie ostražitosti. Skutočných autorov uvádzame, pokiaľ to šlo, v článku ako priamy odkaz.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Internetové podvody

Komentáre sú ukončené