Sociálne siete

Stránky Profileengine.com skopírovali celý osobné údaje z Facebooku

Stránky Profileengine.com skopírovali celý osobné údaje z Facebooku
4.86 (97.14%) 7 hlas[ov]

Nočná mora tých, ktorí si držali svoj facebook účet zablokovaný, ako sa len dalo, je reálna. Stránky Profileengine.com totiž vytvorili systém, s ktorým sa napojili priamo na Facebook, vyrabovali z neho všetky dáta, podrobnosti o účtoch a všetky dáta ako statusy, komentáre a členstvá v skupinách. O tom, že sa stránke podarilo skopírovať celý facebook nemožno pochybovať. Niektoré skupiny, ktoré sa dajú priamo na stránkach dohľadať majú síce niektoré príspevky staršie ako 200 dní, no naopak mnoho ďalších skupín je priamo spojených. Originálna facebook skupina, či stránka sa s každou zmenou prejaví aj priamo na stránkach Profileengine.com.

Malý test

Moje osobné meno bolo na facebooku zmenené v novembri 2012 na celkom iné zámerne, aby som si viac ochránil súkromie. To však nepomôže, pretože Profileengine.com nie len u mňa zobrazuje pri danej fotografii skutočné meno a všetkých priateľov. Hoci verejne by ste mali mať zakázané zobrazovať priateľstvá, tu vidíte priamo všetko. Cez vyhľadávanie je možné podobne ako na bežnom facebooku, nájsť čokoľvek, osoby, skupiny, stránky, názory.

Fakty

Doména kúpená cez GoDaddy v USA, pritom firma spravujúca stránky sídliaca na Novom Zélande. Údaje, ktoré ste poskytli do facebooku si táto stránka privlastnila, aby bola pre vyhľadávacie nástroje ďalším veľkým zdrojom dát spojených s reálnymi menami a pojmami, ktoré bežne ľudí zaujímajú. Ani nemožno pochybovať, prečo vlastne stránky vznikli. Ako zdroj obrovského množstva informácií týkajúceho sa niekoľko miliárd používateľov, stránka disponuje bohatými informáciami, menami, koníčkami, popismi a statusmi. Toto všetko láka ľudí cez vyhľadávače a rôzne ďalšie služby. K tomu pripočítajme zisk serveru za takéto množstvo návštev a vypočítame si, že za pár tisíc eur mesačne zarobených na takto postavenom systéme sa autorom oplatí vymýšľať ďalšie.

V čom je problém:

Váš profil je mimo váš dosah. Informácie o vás sa objavujú na ďalšom mieste, kde nemôžte docieliť ich zmazanie alebo úpravu. Vaše osobné dáta, priateľstvá, fotografie a údaje sa zrazu zobrazujú všetkým aj bez možnosti nastavení skrývania pred neželaným publikom.

Možné riešenie:

V súčasnosti sú stránky zablokované vo Facebooku. Facebook rád blokuje stránky, dokonca aj také, ktoré mu nič nespravili. Tieto ho však poškodzujú, no je to to jediné, čo voči nim Facebook podnikol. Nič ďalšie sa nekoná. Len stránky pri pokuse poslať cez Facebook odkaz neprejdú. Nerušene fungujú ďalej. Na internete je množstvo naštvaných a zúfalých ľudí. V Európe azda ako prvý na problém upozornil magazín Zaujimavosti.net, ktorý vec sleduje podrobne.

Sme žiaľ malí ľudia, aby sme mohli zakročiť proti firme na Novom Zélande. V žiadnom prípade sa neprihlasujte cez svoje údaje na spodnej časti týchto podvodných stránok. Nabádajú k tomu, no nerobte to.
Je možné sa skúsiť obrátiť na: http://privacy.org.nz/
Alebo priamo vyhľadať prevádzkovateľa. V každom prípade nové informácie, v prípade ak sa k nim dostaneme, budeme publikovať aj u nás.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Sociálne siete

Komentáre sú ukončené