Pochybné praktikySpam

Soutež o iPhone registráciou na MojeID je podvod, zarába totiž niekto iný

Ohodnoťte článok

Majitelia webových stránok by mali byť ostražití. Vo veľkom počte ich totiž oslovuje súťaž o iPhone 5 napísaná v češtine a týkajúca sa práve českých a slovenských stránok. Spammer volí adresy so začiatkom info@ a končí doménou. Strieľa síce naslepo, no v mnohých prípadoch schránka naozaj existuje. Správa informuje o súťaži o iPhone 5, ktorý je atraktívnou výhrou. Aj preto môže byť úspešná. Avšak pozor, ďalej správa obsahuje odkaz na registráciu do reálnej oficiálnej služby MOJEID.cz, čo už také podvodné nie je. Ide o klasickú registráciu pre správu CZ domén a tak si cieľ odkliku môže získať dôveru. Vtipné je, že nikde nie je o iPhone 5 ani len zmienka, nie to ešte o súťaži. Zrejme ide o ďalšie zneužitie známej značky nejakým užívateľom. Kým vy iPhone 5 určite nevyhráte, on vyhrá pri kažýdom jednom registrovanom cez neho.

Prečo ide o zvláštnu praktiku, alebo podvod?

Sledujte odkaz, ktorý vedie z emailu mimo schránku. Najskôr je to odkaz: http://speedfile.cz/cs/sign/up/?affid=219 a až z neho existuje automatické presmerovanie na tretie miesto a to: https://mojeid.cz/registration/. Existuje teda predpoklad, že na mojeid.cz jestvuje partnerský program, ktorý cez odporúčanie môže prinášať zisk prvému užívateľovi. Ak sa zaregistrujete pod ním, musí z toho niečo mať. Chceli sme požiadať o vyjadrenie samotného odosielateľa spamu, pána Petra Marečka, ako v emaily píše na email z ktorého prišla správa: petr.marecek979@yahoo.com, ale vrátila sa opakovane správa s tým, že takýto užívateľ na Yahoo.com neexistuje. Zdrojový kód emailu nedokázal odhaliť pravý email.

Takže zhodnotenie:

  • email je poslaný na rôzne adresy, kde je šanca natrafiť na administrátora domény a potenciálneho záujemcu o účet v systéme. Pretože práve admin webu vie, na čo mu taký účet môže byť.
  • email bol poslaný z podvodného emailu
  • email je poslaný zvláštne, bez nejakej oficiálnej podoby, grafiky, dokonca bez podpisu
  • email je rozposielaný hromadne ako spam
  • odkaz v správe nesmeruje priamo na web, ale na stránky, ktoré zrejme zariaďujú počítanie provízie.
  • daného odosielateľa nemáte ako kontaktovať
  • samotné stránky mojeid.cz neobsahujú nič o súťaži. Nejde o ich súťaž.
  • o súťaži by mali byť nejaké informácie na prvom webe, no nejde o web s obsahom. Autor je nezastihnuteľný, reagovať nie je možné.

Prečo tento spam vznikol? Pre peniaze, a nie malé

Hľadali sme odpoveď na MOJEID.cz a našli sme vetu: “Za každého uživatele, který si vytvoří účet mojeID prostřednictvím vašeho webu, získáte finanční odměnu.” čiže máme odpoveď. Odporúčame preto vôbec nereagovať na tohto podvodníka.

inzercia:

Hrozba pre vás? Povedzme, že vám neuškodí nijak. Ide však o spam, ktorý má s najväčšou pravdepodobnosťou priniesť zisk niekomu inému, vám však nie. Prehodnoťte, či naozaj potrebujete tento účet, pretože iPhone 5 stopercentne nezískate. Celá posielaná spam správa dokonca obsahuje vetu, že losovanie prebehne za účasti právnika, čo je trochu zvláštny postup na menšiu súťaž, ale OK. Spam je skrátka stále spam.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Pochybné praktiky

Komentáre sú ukončené