Prišiel email, že sa vám minula kapacita či kvóta emailu? Pozor na podvod!

Ohodnoťte článok

Kapacita kvóta schránkyHnusný podvodný spam prichádza vo veľkom počte z rôznych existujúcich adries bez vedomia samotných odosielateľov s informáciou, že vaša schrának prekročila kvótu, alebo kapacitu. Ide o podvod, ktorým sa email snaží získať kliknutie na odkaz a krok z vašej strany. Jednoduchá správa obsahuje len v rktákosti informáciu o tom, že vám v schránke došlo miesto a je potrebné ho upraviť. Hoci logika samotná chýba tomu, aby sa raz minutá kapacita dala upraviť, podvodný SCAM sa objavuje už viac ako tri roky, dnes dokonca v ešte lepšej slovenskej verzii, než doteraz. Kým donedávna sme mali možnosť sa stretávať s príšernou slovenčinou a slovom kvóta, dnes je to stručne a jasne skrátené na “Vaša poštová schránka prekročila ju úložisko limit nastavený správcom, a nebudete môcť prijímať nové e-maily, kým sa znova potvrdí to. Ak chcete znova validate -> kliknite na odkaz nižšie”. A opäť strašná slovenčina. Momentálne nie sme ani tak pod útokom tohto hnusného podvodného spamu, ako pod vašimi emailami. Píšete nám aj s prosbou o pomoc, pretože mnohí ste už formulár vyplnili. Odporúčame ihneď zmeniť heslo na svojej schránke, prípadne kontaktovať poskytovateľa služby. V prípade firemných domén odporúčame kontaktovať správcu siete z dôvodu možného nastavenia filtrácie.

Hrozba zasiahla výraznú časť Slovenska. Za veľký si dovoľujeme nazvať tento podvod preto, že napriek jednoduchosti naň naletí množstvo Slovákov v rôznych vlnách a stratia tak svoje schránky, prípadne sú ďalej zneužití prostredníctvom emailu. Získať prístup do schránky, kde niekto iný zmenil vaše heslo na svoje, môže byť veľký problém. Strata hesiel, súkromia a emailových záloh môžu mnohých bolieť.

O čo spamu ide?
Podobou, kedy hlási, že sa vám minulo miesto, chce docieliť, aby ste v strachu pred zablokovaním schránky ihneď klikli na stránky a vyplnili prihlásenie. Pozor, ide o podvod a žiadne prihlásenie. Služba odchytáva hesla nepozorných zadávateľov ľudí a nastáva vysoké riziko straty emailovej schránky z dôvodu jej zneužitia na podvodnú činnosť neznámej osoby rozposielajúcej tieto fingované emaily.

Ako sa brániť?
Hlásenie o malom voľnom priestore v schránke neprichádzajú emailom. Nikdy. Vo firmách upozorní celoplošne administrátor siete vedenie spoločnosti, čo je výnimočné. Na službách ako centrum.sk, atlas.sk, Gmail a podobne ak dochádza priestor, ste informovaní hlásením v rozhraní emailu. Hlásenie o malom priestore je nemožné cez email už len preto, že ak máte naozaj veľmi málo priestoru pre náhlu veľkú prílohu od známeho a voľných trebárs len 5 kb miesta, email o tom, že máte malý priestor vám vôbec nemusí prísť. Už logika samotná hovorí, že emailom nikdy nič takéto prísť nemôže. Preto nikdy nereagujte a neskúšajte reagovať na tento podvod. Obrana je nemožná, jedine ak filtrovať podobný text, ak vám prichádza vo veľkom počte. Použite výraz z textu.

Inzertná plocha

Zľavy na pobyty v zahraničí

Odporúčané pre Vás

O autorovi článku: admin