Sociálne siete

Populárne záhradníctvo Brest.sk zneužili podvodníci a ľuďom píšu cez Facebook

Populárne záhradníctvo Brest.sk zneužili podvodníci a ľuďom píšu cez Facebook
5 (100%) 3 hlas[ov]

Populárne slovenské záhradníctvo Brest.sk je ďalšie v poradí po záhradníctve Zahradnici.sk, ktoré si odchytili podvodníci z Ázie. Vytvorili falošný osobný profil nesúci podobný názov a fotografie. Reálna súťaž o stromček organizovaná skutočným záhradníctvom Brest.sk bola podvodníkmi zneužitá. Ako úspešná stránka a zdieľaná fotografia zapôsobili aj na podvodníkov, ktorí v mene Brest.sk kontaktujú súťažiacich. Vydávajú sa za záhradníctvo a tvrdia typickú frázu – vyhrali ste, príďte si vyzdvihnúť výhru. Akákoľvek správa pritom prichádza nie verejne, ale z len podobného neoriginálneho účtu. Súťaž pritom nie je ukončená, no podvodníci už rozdávajú. Akoby ani nepochopili, že výhrou je stromček. Ak naletíte, čaká na vás pasca. Podvodnému profilu preto neskáčte na lep a nepostupujte podľa krokov, ktoré vás navádzajú do finančne bolestivej pasce.

Brest podvodník

inzercia:

Na obrázku: zachytený podvodný nebezpečný profil, ktorý vyrabuje peniaze z platobnej karty dôverčivej obete. Obeť si pritom môže myslieť, že kartu vyrabovalo záhradníctvo. To je však tiež obeťou, ako zneužitá značka.

Súťaž na Brest.sk je skutočná, no zneužil ju falošný účet Brest-sk, podvodník

Ide len o ďalšiu zneužitú skutočnú súťaž, ktorej úmysel bol čistý. Pre vlastný marketing a pre trochu hry pre zákazníkov, či odberateľov, tak ďalšia spoločnosť získava skúsenosť s podvodníkmi. Zneužitie slovenského záhradníctva môže spôsobiť, že v domnienke vyžrebovania budete reagovať na falošnú správu v zlej slovenčine. Tá vás posiela na registráciu na stránkach, kde si údajne viete nárokovať výhru. V skutočnosti sa dostanete na stránky presne rovnakého typu, aký sme nedávno uviedli v inej súvislosti. Tie chcú čísla z vašej karty, z karty sa stiahne nemalá čiastka a vy netušíte prečo, o čo páchateľovi šlo.

Negatívum tohto podvodu je, že za poškodenú stranu možno považovať hneď dve. Zákazníka, ktorý naletel a dôveroval akémusi vyhodnoteniu, ale aj záhradníctvo. Podvodník postaví práve záhradníctvo do zlého svetla, pretože prvá obeť podvodu môže vnímať práve záhradníctvo ako podvodníka. K veci je preto nutné dodať, že:

  • Záhradníctvo je organizátorom normálnej súťaže o stromček
  • Popularitu si všimli podvodníci z Ázie, ktorí majú prehľad o úspešných príspevkoch
  • Vydávajú sa za organizátora, aby nafingovali správu o výhre rôznym ľuďom, ktorí príspevok komentujú a zdieľajú. Kontaktujú ich v menej pôvodného záhradníctva.
  • Dochádza tak k zneužitiu značky, loga, grafiky a identity. Pre jej identickosť, ale aj podobnosť. Takzvané nebezpečenstvo zámeny je v trestnom práve známy pojem.

Zasúťažte si o strom na tomto odkaze. Ak sa vám ozve podivný účet so zlou slovenčinou a skôr ako dostanete strom, vás vyzve na registráciu do neznámeho portálu sa požiadavkou karty, pochopiteľne nebudete rozumieť tej logike. Čo má stromček spoločné s platobnou kartou a neznámym zahraničným portálom? Absolútne nič. Podvodník nemá záujem posielať strom a zrejme ani nerozumie, o čom súťaž je.

Odporúčame:

Ak vás osloví aj v iných prípadoch účet, ktorý sa odlišuje nejakým prvkom, nejde o presne tú istú stránku, ale iný profil na inej adrese, z nejakého dôvodu vám nepíše priamo originálna stránka. Sledujte, kto vám píše. V posledných mesiacoch je to často podvodník, ktorý zneužíva dobré meno niekoho iného. Ak dôjde k zneužitiu platobnej karty a stiahnutiu niekoľkých stoviek EUR, organizátor originálnej pôvodnej súťaže nemá žiaden dosah a nie je zodpovedný za vzniknutú škodu.

Zodpovednosť za dôverovanie správy, ktorá prichádza z iného účtu, ako účtu organizátora, nemôže preberať organizátor. Ktokoľvek si dokáže vytvoriť profil a skopírovať obrázky, názvy a príspevky. Vytvoriť tak identický profil. Pre minimálne možnosti ochrany a obrany na Facebooku sa takýmto podvodníkom darí. Ignorancia Facebooku v mnohých smeroch zabezpečení a ochrany stránok, firiem, či osôb spôsobuje mnoho ťažkostí.

Pripojte sa do spoločného miniprojektu: nahláste spolu s nami tento profil ako podvodníka. podvodné stránky postavené na https://sites.google.com sme Googlu nahlásili, no budeme radi, ak sa odvážnejší podujmú zapojiť rovnako tak. Na stránkach Sites.Google v dolnom ľavom rohu pláva ponuka nahlásenia zneužitia. Na stránkach Facebook.com sa nachádza možnosť nahlásenia profilu

Rovnaký podvod pocítili nedávno Jozef Banáš, ako sme informovali na Facebooku, ale aj stránky ako Marek Hamšík, či fitness trénera Maroša Molnára.

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
1
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Sociálne siete

    Komentáre sú ukončené