HOAX

Pozor na poplašný HOAX: Toxická plastová ryža z Číny a nebezpečenstvo

Pozor na poplašný HOAX: Toxická plastová ryža z Číny a nebezpečenstvo
2.83 (56.67%) 6 hlas[ov]

Varovanie verejnosti pred plastovou ryžou, to je veľká vec. Plastová ryža z Číny totiž je momentálne témou číslo jeden v jednej skupine portálov. Dohady, preberania článkov jedného od druhého, a povymýšľané skutočnosti, ktoré si niektoré magazíny dovolia napísať aj napriek tomu, že nikdy neprišli do osobného styku s niečím takým, ako je umelá ryža.

Toxická plastová ryža

inzercia:

Toxická plastová ryža – čistý výmysel

Aká že to je skupina portálov? Konšpiračné, falošné, podvodné stránky plné vymysleného obsahu o čarovných účinkoch rastlín, o zatajovaných liečivách proti rakovine, kvôli zisku farmaceutického priemyslu a portály, ktoré sa neboja priniesť recepty na zbavenie sa ťažkostí za lacný peniaz. Sú to presne tie portály, ktoré prinášajú neuveriteľné recepty na zbavenie sa vážnych zdravotných problémov a vyriešenia niektorých iných, ktoré šokujú a len málo z nich je naozaj účinných. Hoerlivo recepty ľudia zdieľajú, ale sami nevyskúšajú, že ide o bludy. Pochybné stránky, ktoré s chuťou píšu HOAXy týkajúce sa zdravia len kvôli viralite a čítanosti, už aj na Slovensku vo veľkom prezentujú informácie o umelej ryže. Portály, ktoré uvádzajú tieto informácie, prinášajú presne identický článok, rovnaký obsah, rovnaké videá. Nič nové. Stále však spojenia typu „Jeden nemenovaný úradník“ – prečo nemenovaný?  Prečo len jeden? Ak je nemenovaný a nikto nevie kto to je, neexistuje. Názvy, distribútori, značky, nič z toho už dnes nie je menované ako jasný pôvodca. Vymyslené správy v minulosti ak menovali skutočné značky, tie sa bránili. Dnes pri vymyslených správach sa boja autori správ označiť konkrétne značky a mená.Magazíny neprinášajú nič, žiadne reálne zdroje, mená, inštitúcie, štúdie, prípady. Len obsah bez zdrojov, zostrihaný, alebo fingovaný materiál.

Slovensko má vlastné dodávky a kontroly

Na Slovensku máme kontroly, dodávateľov a aj určité obmedzenia. Už zdravý rozum počíta s tým, že žiaden distribútor neprinesie na európsky trh fungujúcimi médiami, ryžu, ktorá nie je z ryže. Takýto distribútor by pre seba pripravil šibenicu, v prenesenom slova zmysle. Máme aj vlastných producentov, máme dovoz. Neodkázaný na Čínu. Okrem toho každý normálny človek ryžu umýva, hneď by spoznal problém. Vyvolávanie poplachu tohto druhu ale prináša niekomu zisk, tak prečo ho nevyužiť?

Videozábery obsahujú bežné spracovanie plastu na granulát

Zábery na videách, ktoré s tak veľkou chuťou ako jediné materiály zdieľajú konšpiračné stránky, môžu byť pokojne vytvárané v prostredí, ktoré je veľmi dobre známe rôznym chemickým a plasty spracúvajúcim podnikom. V Číne funguje veľmi rozsiahle spracovanie plastových výrobkov. je bežnou súčasťou podnikov disponovať zariadením ako je na obrázku. Z plastového odpadu vytvárajú „ryžu“, tvrdší plast, ktorý je riešený v granulovej podobe, pretože je lepšie skladovateľný, než iné druhy plastu. Výrobné linky na videách pritom môžu byť práve spracovaním plastu do granulovej podoby, ktorá sa následne používa do tepelných foriem – vyrábajú sa z nich nástroje, hračky a pod. Linky, ktoré formujú plastové výrobky, nepoužívajú veľké kusy plastu, používa sa granulovaný plast, ktorý je možné pomocou vzduchu nahnať do foriem. Zábery pochádzajú práve z takejto výroby. Hotový granulát sa nepodobá na ryžu tak, ako uvádzajú niektoré plátky. Videá v žiadnom prípade nepochádzajú z výroby ryže, plastovej ryže, ale pochádzajú z podniku vytvárajúceho granulovaný plast. Video, na ktorom sa roztečie niekoľko zrniek plastu pritom využíva fakt, že samotná plastová vareška sa roztiekla a záber bol použitý, že sa rozteká ryža.

Stredoeurópsky HOAX konšpiračných magazínov

Ide o cielený obsah portálov, ktoré prinášajú vymyslené a skreslené informácie štandardne. Nie len dnes. Ich obsah je plný neoverených a vymyslených správ a tak tvoria riziká pre Slovensko a iných čitateľov. To, že sa objavili prípady toxickej ryže boli udalosti v roku 2011, ktoré sa objavili a aj sa pripravili opatrenia, aby sa prípad neopakoval. http://www.theepochtimes.com/n3/1501202-chinas-toxic-rice-problem/

Dnes v čase, keď sa rieši falšovanie jedla, nebezpečné mäso z Brazílie a iné problémy, je najlepšia čítanosť a najlepšia viralita na príspevky o ryži. Práve teraz ľudia najlepšie reagujú, čítajú, chytia sa a zdieľajú, čím robia ešte väčšiu reklamu. Sú to práve ľudia, ktorí veria týmto správam a uveria aj nepravde, čo tvoria zisk týmto portálom. Neuvádzanie mien, dátumom, miest, lokalít, neuvádzanie značiek, úradov, adries, je typickým znakom správ „jedna babka povedala, že v kostole sa kradne“. 6 rokov starý medializovaný prípad musel vyplávať na povrch dnes, hoci už prípad pôvodnej plastovej ryže bol veľmi otázny. Existuje tu viacero otáznikov, no evidentné je, že pre čítanosť sa dá oživiť aj stará téma, ktoré je práve aktuálna.

Prosba zo strany čitateľov a prosba z našej strany

Na prípad sa tiež informovala naša čitateľka Ivana, ktorá ako príklad uvádza niekoľko podľa nej dôveryhodných zdrojov. Radi by sme upozornili, že žiaden z týchto portálov nepatrí medzi dôveryhodné aj vzhľadom na množstvo nepotvrdených informácií, bez zdrojov a relevantných podkladov. Ich popularita narastá práve vďaka sociálnym sieťam. V niektorých prípadoch ide o len o stránky, ktoré preberajú a prekladajú články iných portálov. Aj to je nebezpečné, keďže preberajú aj vymyslené správy. Prosíme, aby správy z týchto portálov boli brané s rezervou.

Slovenské médiá naleteli a stále každý opakuje ten istý blud

Topmagazin.sk uvádza len domnienku, že sa „údajne predpokladá zloženie zo zemiakov“. To by ale nebolo možné z ryže získať takú podobu, vlákien, akú ju poznáme z „dôkazových“ videí. Domnienky v takýchto prípadoch nemajú svoje miesto. Topky.sk aj Zoznam.sk upozorňujú na ryžu z plastu, ktorá je v Číne primiešavaná ku klasickej. Všetci, ak uvádzajú zdroj, uvádzajú stále rôzne pochybné stránky, ktoré stále používajú rovnaké nepresné tvary viet, nafingované video dôkazy aj podivné varovné správy. A kde je pravda ohľadom tých videí? Celý tento falošný poplašný hoax celé roky zakladá na videách, ktoré vôbec nie sú tým, za aké ich vydávajú. A ešte aj snímky údajných dôkazov sú nekvalitné  upravené zábery.

Článok na portáli Domacaliecba.sk dokonca uvádza vyšší level celého hoaxu. Kým jeho údajne zdroje len píšu o produkcii ryže z plastu, u nich je už problém globálny. Ryža je podľa nich „všade“. Vypadne na vás aj z police na toaletný papier, z chladničky aj z regálu bežného obchodu. To, čo uvádza tento portál je žiaľ neprehliadnuteľný blud, ktorý si sami upravili do takej podoby, aby šokovali ľudí a tí zdieľali a „varovali“ ďalších. Mnoho iných miest uvádza, že „Čína vyrába“. Nie vyrábala, alebo zrejme vyrábala. Problém s tvorbou obsahu a amaterizmom na slovenskom internete tak očividne znamená viac ako len popletené písmenká. S vymyslenými správami by sme to žiaľ dokázali aj my dotiahnuť ďaleko. Venujeme však priveľké úsilie overovať a dokazovať pravdu.

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
1
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Príležitostný autor (prispievateľ článkov) na hoax.sk, cestovateľ a nadšenec pre prírodné vedy a cyklistiku.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:HOAX

    Komentáre sú ukončené