HOAX

HOAX: “arogantní” vodiči nepúšťajú matky na bicykli s deťmi cez priechod

HOAX: “arogantní” vodiči nepúšťajú matky na bicykli s deťmi cez priechod
4.81 (96.19%) 21 hlas[ov]

Dnes prinášame trochu iný príklad hoaxu. Nesprávne pochopená situácia na jednom videu nahranom používateľom Martinom z Kalnej nad Hronom na Facebooku totiž vyvolala vášnivé reakcie na Facebooku a zároveň druh poplašnej správy varujúci pred čoraz horšími vodičmi a bezohľadnosťou. Najmä však na profiloch ďalších ľudí, ktorí problém zdieľajú, nie na profile samotného autora videa. Komentáre totiž obmedzuje len na blízkych priateľov, umožňuje len zdieľanie.

Cyklisti kalná nad hronom

inzercia:

Video zachytáva cestu a priechod pre chodcov, na ktorom čakajú cyklisti na priechod. Keďže video vytvára dojem, že slovenskí vodiči sú naozaj väčšinou arogantní a bezohľadní a používatelia priechodu nespravili nič zlé, je nutné reagovať a upozorniť na platné zákony a vyhlášky týkajúce sa dopravy. Na sociálnej sieti sa totiž šíri povedomie o tom, že práve vočiči sú jediní vinníci a posilňujú to aj ľudia naznačení v prvom názore. Žiaľ, pri videu vznikajú dva názory. Prvý je posilnený nenávisťou a všetkými konšpiráciami z toho, ako na Slovensku nič nefunguje, všetci všetkým ubližujú a ako sú ľudia zlí a kradnú. Druhý je posilnený faktom, že matky ako cyklistky nemajú čo hľadať na priechode na bicykli, vedúc dokonca ešte aj deti.

Video: https://www.facebook.com/martin.klimek2/posts/10212577925145168

Kde je pravda?

Môžu cyklisti prechádzať po priechode pre chodcov?

Priechod pre chodcov je určený len pre chodcov. Cyklista, ktorý zosadne z bicykla a bicykel tlačí, je chodec tlačiaci bicykel. Cyklista, ktorý na bicykli prechádza priechodom pre chodcov, ktorý nie je určený samostatným pruhom pre priechod bicyklom, sa dopúšťa rovnakého činu, ako keby otočil pred priechodom auto a autom prešiel cez priechod priečne až na druhú stranu cesty na chodník. Vodiči, ktorí nezastavili dvom cyklistom sediacim na bicykli tak z hľadiska právneho nevidia, že cyklista úplne zosadol z bicykla a je pripravený prejsť cez priechod. Kolesá bicyklov veľakrát spôsobili vážne komplikácie na priechodoch. Priechod na Trnavskej ceste v Bratislave je príklad toho, ako je vyslovene nebezpečné, ak cyklista vchádza na priechod, kde nemá čo hľadať. Opakované kolízie a brzdenia pre nezodpovedných cyklistov sú pre ľudí z panelových domov na Sputnikovej ulici pomerne známe.

Dôvody, pre ktoré je zakázané bicyklom prechádzať cez cestu:

  • Nebezpečenstvo pádu z bicykla pri koncoch ciest, stúpaní chodníkov
  • Nebezpečenstvo vyčnievania z ostrovčekov alebo chodníkov (kolesá), napríklad ak presahuje bicykel cez krátky ostrovček, alebo si cyklista nevšimol, že zavadzia a zachádza do pruhu.
  • Nebezpečenstvo kolízie so skutočnými chodcami oproti, či súbežne idúcimi.
  • Rozdielna rýchlosť a viditeľnosť oproti bežnému chodcovi.
  • Nebezpečenstvo pri inej rýchlosti stretu s vozidlom. Pri zaclánaní predné koleso tvorí prekážku. Môže tak dôjsť aj k situácii, kedy cyklista najskôr vykukne kolesom a potom hlavou, no vodič z vedľajšej cesty strhne volant podobne, ako pred rokmi v Kysuckom Novom Meste pri Radoli.

Cyklista nesmie prechádzať po priechode pre chodcov určenom len pre chodcov. Vodiči zrejme najviac milujú tých cyklistov, ktorí jazdia súbežne s autami a na priechode to náhle strihnú krížom pred auto, ako „chodci“. Žiaľ, keďže sú medzi cyklistami aj takí, ktorí nerešpektujú cestné značenie, STOPky, ako aj vodičov na cestách, vodiči v autách sa snažia vedome či podvedome počítať s čímkoľvek aj v rámci cyklistov na okolí.

Škoda, že tak silné vášne, aké vyvolalo video, nevyvolávajú aj iné témy.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:HOAX

Komentáre sú ukončené