Falošná zbierka na Facebooku, vraj FB podporí trpiace dieťa

Ohodnoťte článok

Mysleli sme si, že odporné falošné zbierky pre choré deti na Facebooku skončili a mýlili sme sa. Niečo tak zvrátené, odporné a nechutné ako sľubovať ľuďom pocit, že niekomu pomohli, cez lajkovanie a zdieľanie a ešte na tom ryžovať svoju prestíž, či budovať akýsi neznámy pocit radosti z úspechu príspevku, je poriadne zvrátené. Zneužitie fotografií sme tu už mali niekoľko krát. Na nich trpiaci ľudia a hlavne deti vyvolajú emócie, ľútosť a každý chce pomôcť. Jeden lajk nikoho nezabije, lenže prekvapivé je, koľko ľudí vôbec na túto fotografiu klikne a naozaj zareaguje. Srdcervúci pohľad na zúfalú matku, kým jej syn skrčený od bolesti leží na nemocničnom lôžku nie je nič, po čom túžime v bežný deň. Zarmucuje. Chceli by ste možno pomôcť, ibaže toto zneužije niekto konkrétny. Ak je to stránka na Facebooku, je to preto, aby zarábala podobne, ako zarába falošná stránka Vila Rozborila. Ibaže v tomto prípade tento falošný podvodný hoax šíri fyzická osoba.

falošná zbierka

Originál

Originálna fotografia je zneužitá fotografia reálne chorého chlapca z roku 2015. Objavila sa na talianskych sociálnych médiách, no hlavne v súvislosti s modlitbami a nie v súvislosti s nejakou zbierkou, či pomocou. Nič viac o chlapcovom stave po viac ako roku sa nám zistiť nepodarilo. Len toľko že po zhruba 15 mesiacoch sa našiel niekto, čo si fotografiu stiahol a vymyslel niečo o tom, že Facebook sa rozhodol pomôcť dievčatku. Akému? Na snímke je chlapec!

Doslovne tento podvodný príspevok nesie text: “Toto malé dieťa má rakovinu a potrebuje peniaze naoperáciuFacebook sa rozhodol pomôcť tým, že1lajk= 2 dolárov. 1 komentár = 4 dolárov. 1 zdielanie= 8 dolárov,Prosíme vás, podporte dievcatko Amen – cítim sa smutne.” So šialenými chybami, bez úpravy, logiky, zmyslu, slušnosti.
Akákoľvek zbierka sľubujúca záchranu či pomoc za lajky, komentáre alebo zdieľania, nemôže byť reálna. Facebook nikdy nič podobné nepodporil a ani nepodporí. Už na to existuje aj niekoľko vtipných karikatúr, ktoré sa vo svete objavili pár rokov dozadu. Podobnéfalošné zvierky pre trpiace a choré deti sa totiž objavujú aj v zahraničí. Vždy tým sledujú zvýšenie virality a reklamy.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:


-->

HOAX.SK prosí o podporu! Už nevládzeme!

Priatelia, prosíme o podporu. Odhaľujeme a upozorňujeme na neuveriteľné množstvo podvodov. S podvodníkmi a falošnými šmejdami sa však trhá vrece. Nestíhame a nevládzeme. V januári podvodníci spúšťajú mnoho noviniek, rozširujú domény, ktoré nestíhame filtrovať a sledovať.

Potrebujeme, aby ste v prípadoch podvodu a zavádzania sami kontaktovali Slovenskú obchodnú inšpekciu. Nebáli sa a naozaj podávali trestné oznámenia a nedali podvodníkom šancu. Slovenské úrady ignorujú internet ako rizikové prostredie. Je nevyhnutné vyvolávať nátlak, aby konečne zaujali stanovisko, varovali pred falošnými lekármi, stránkami a výrobkami, na ktoré celé roky upozorňujeme len my. Až v poslednom roku aj TV Markíza, no ani to stále nestačí

Čo nám pomáha najviac: pomáha, ak šírite ďalej naše odhalenia. Prosíme o zdieľanie článkov, prosíme o odporúčanie a pozvanie vašich priateľov na Facebook FB.com/Varovania. Ďakujeme za vašu podporu.