Varovanie a strach pred falošnou 2 EURO mincou – teda novou tureckou lírou

Varovanie a strach pred falošnou 2 EURO mincou – teda novou tureckou lírou
4 (80%) 2 hlas[ov]

Doslova sa rozum pozastavuje nad banálnou a až strašnou jednoduchosťou ako podľahla verejnosť podivnému strachu z falošných 2 EURO mincí a strachu ich zámeny s tureckou lírou. Od januára sa vo veľkom šíri internetom HOAX, ktorý má ľudí varovať pred zámenou eura s tureckou lírou. Za tuposť nášho slovenského národa je možné považovať, že na priloženom obrázku je minca tureckej líry, kde je viditeľný rok 2005, avšak text hneď pod ním informuje, že minca sa ako novinka zavádza od 1. januára 2013. Hlúposť. Tisíce emailov, ktoré si medzi sebou ľudia na Slovensku posielajú s varovaním pred veľkým podvodom nezakladajú na normálnej logike, pretože mince sú podobné naozaj vzhľadom, ale len vzdialene. Veľkosť nie je úplne tá istá, najmä tenkosť a váha. Napriek tomu, že je Turecko jednou z najznámejších a najobľúbenejších destinácií Slovákov, sa na našom trhu (v peňaženkách a v pokladniciach) táto minca neobjavuje, aj preto že sa neodporúča vyvážať túto menu za hranice, ale najmä preto, že má veľmi nízku hodnotu a oplatí sa ju minúť priamo na mieste. Strach, ktorý vyvoláva HOAX neznámeho autora, len vytvára fóbiu, pri ktorej sa pôvodca tejto fóbie zabáva na rozsiahlom šírení jeho výmyslu. S najväčšou pravdepodobnosťou ide len o preložený zahraničný HOAX.

Správa, ktorá sa preposiela vyzerá takto:

Pozor, pozor !!!
Nova turecka Lira je uz vobehu.

Turecká líra

Od 1. Januara 2013 plati v Turecku nova penazna zmena,”nova turecka Lira” (“1″Yeni Turk Lirasi), co nahradzuje
staru Liru. Tato sa velmi podoba europskej2-Euro mince !

Ked tie obidve mince porovnate, zistite, ze su rovnako velke a tazke a podobnezobrazene z medi a niklu. Tiez je na jednej stane motiv, u Libry Atatrk, a nadruhej stane cena, u Libry (miesto 2) “1”. Je to perfekna napodobenina, jej hodnota nie je ani 40 Centov. V Europe bezhodnotna.

Preto vzdy kontrolovat, ci ta 2-Euro minca, co sa pri kupe vyda, nieje nahodou turecka 1-Lira !!!

Naše vyjadrenie:
Ide o typický podvodný HOAX. Nie len, že minca je v obehu v Turecku už možno viac ako 10 rokov, nie je identická a k zámene nemôže dôjsť už len pre váhu a vzhľad. Úrady a inštitúcie zadeľujú mince do zásobníkov, kde bude ihneď jasné, že tam nepatrí. V žiadnom prípade sa nezavádza 1. januára 2013 a v žiadnom prípade nemôžeme súhlasiť s uvádzaným pojom “perfektná napodobenina”, pretože nezakladá na logickom základe. Prosím, nevenujte pozornosť rozposielaniu a varovaniu vašich priateľov a pokúste sa ich upozorniť na realitu.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:


-->

HOAX.SK prosí o podporu! Už nevládzeme!

Priatelia, prosíme o podporu. Odhaľujeme a upozorňujeme na neuveriteľné množstvo podvodov. S podvodníkmi a falošnými šmejdami sa však trhá vrece. Nestíhame a nevládzeme. V januári podvodníci spúšťajú mnoho noviniek, rozširujú domény, ktoré nestíhame filtrovať a sledovať.

Potrebujeme, aby ste v prípadoch podvodu a zavádzania sami kontaktovali Slovenskú obchodnú inšpekciu. Nebáli sa a naozaj podávali trestné oznámenia a nedali podvodníkom šancu. Slovenské úrady ignorujú internet ako rizikové prostredie. Je nevyhnutné vyvolávať nátlak, aby konečne zaujali stanovisko, varovali pred falošnými lekármi, stránkami a výrobkami, na ktoré celé roky upozorňujeme len my. Až v poslednom roku aj TV Markíza, no ani to stále nestačí

Čo nám pomáha najviac: pomáha, ak šírite ďalej naše odhalenia. Prosíme o zdieľanie článkov, prosíme o odporúčanie a pozvanie vašich priateľov na Facebook FB.com/Varovania. Ďakujeme za vašu podporu.