Internetové podvodySociálne siete

Súťaž o iPhone na Facebooku – pozor na tieto podvodné stránky

Ohodnoťte článok

Neexistuje súťaž na Facebooku o iPhone, ktorá by bola pravá. Výnimkou za žiadnych okolností nie je ani tá, ktorá je na stránkach vytvorených len čisto pre tento účel. Ľudí lákajú na klamstvo stránky, ktoré sa volajú naozaj originálne. „Zdieľaj, lajkuj a vyhraj iPhone 7 a 7 plus“ na adrese https://www.facebook.com/vyhrajiPhone7a7plus/

Zlatý iPhone a falošná súťaž

inzercia:

Vraj súťaž o zlatý iPhone v hodnote 3000 EUR

Kde je problém?

Falošné nádeje a klamanie ľudí, ktorí ľahko uveria, napriek opakovaným upozorneniam, že ide o podvod, sú vo vysokých číslach pri každom príspevku. Stovky ľudí, či až tisíce ľudí uveria, že sa dá vyhrať zdieľaním a lajkovaním drahý iPhone. Opakujeme sa do zbláznenia v tom, že tieto stránky sú len ďalšie v poradí, ktoré potrebujú nazbierať lajky a následne s nimi obchodovať. Tieto stránky reálne nevlastnia žiaden iPhone a aj fotografie, ktoré prezentujú ako ceny, ktoré majú v pláne niekomu venovať, sú fotografie stiahnuté z internetu z kanadských, amerických a taiwanských blogov o mobiloch. Táto súťaž obzvlášť primitívnym spôsobom bez toho, aby mala čokoľvek v rukách, láka ľudí na masové zdieľanie. Vznik tejto stránky je pritom odôvodnený jedným zásadným problémom. Autor súťaže doslova vyžaduje, aby ľudia klikali na reklamu, ktorá v konečnom dôsledku vynáša zisk.

Kto je v pozadí týchto falošných súťaží?

Podnikavci, ktorí potrebujú nasadiť príspevok a o viac sa nestarať. Celý úspech takejto súťaže je automatický. Ľudia začnú zdieľať v naivnej viere, že tentoraz to vyjde. Nevyjde. Naozaj trúfalosťou je sľubovať zlatý 24 karátový iPhone za 3000 EUR Slovákom na tejto stránke. Výhra, ktorá podlieha zdaneniu a platbe poistného je síce falošná a neexistuje. Ale aj keby sa nejakým zázrakom stalo, že je reálna, už porušuje hneď niekoľko zákonov. V pozadí môže byť neplnoleté dieťa, ale pokojne podnikateľ trúfalec. Majiteľa je možné časom na takýchto stránkach zistiť podľa toho, aká reklama sa tu začne objavovať a čo začne propagovať. Propaguje však hlavne ďalšie podozrivé stránky https://www.facebook.com/Moj-iPhonesk-Lajkuj-zdie%C4%BEaj-a-vyhr%C3%A1vaj-262745304157340/ – aj tu ide o falošné využívanie domény, ktorá nefunguje a len ten dojem vytvára. Doména je chytená od 10. Januára, ale bez akejkoľvek zmienky o ničom.

Našli sme fotografiu, ktorá upozorňuje s názvom stránok, že môžete vyhrať iPhone 6S zlatý. Názov stránok je napísaný na papieri. Obal je od klasickej verzie, ktorú môže mať ktokoľvek doma. Odfotografovať čokoľvek pri takomto nápise je celkom jednoduché.

Právne problémy a spoločenské problémy

Falošná súťaž tvorí niekoľko právnych problémov. Tie už boli odovzdané Facebooku na kontrolu. Sú tu však aj spoločenské problémy. Drzosť, odvaha, bezohľadnosť. Ale vrátime sa ešte k tým právnym. Aké právne problémy sa môžu týkať takejto súťaže? Určite tie, ktoré by mohli otvoriť všetkým dôverčivým chorobným zdieľačom oči.

 • Súťaž nemá pozadie, nemá sponzora: to si vážne myslíte, že niekto dá mobil len tak?
 • Súťaž nemá zmysel, aký má vôbec zmysel dať mobil len tak? Každá jedna súťaž aj na Facebooku, hoci nie sú vôbec v takejto podobe povolené, má predsa nejakú logiku. Nejakú úlohu, medializáciu, získa na nej sponzor.
 • Súťaž nemá sponzora, prevádzkovateľa, ani jasné podmienky: ako je možné vôbec spustiť súťaž bez podmienok?
 • Čo sú to za stránky, ktoré sľubujú mobil?
 • Nakradnuté fotografie, nesúhlasiaci obsah, pochybné žrebovanie, primitívna slovenčina, debilná úprava, príšerný marketing. Inteligencia prípravy, ktorá je zložená z kradnutých fotiek a falošného obsahu je v konečnom dôsledku na bode mrazu.
 • Dokonca stránky, ktoré majú stáť v pozadí, sídlia na freehostingovej poddoméne – moj-iphone.cekuj.net, čo je prejav hlbokého amaterizmu, jednoduchosti a neprofesionality. O tom, že ľudí núti porušovať pravidlá reklamnej siete Google už ani nehovoriac. Stránky totiž obsahujú jednu reklamnú pozíciu z ktorej ich majiteľ očakáva zisk – istý zisk, pretože prikazuje na reklamu klikať. V rámci siete Google Adsense je to pritom dôvod na zrušenie konta.

BeatGame – neznámy portál, ale spojitosť

Lovci odmien a všetci tí, ktorí sa zaoberajú hľadaním súvislostí, možno ocenia, že v pozadí tohto projektu je spojitosť s neznámym portálom beatgame(koncovku nespresníme). K presnej súvislosti sa nebudeme vyjadrovať.  Všetky stránky, miesta a snímky sme zálohovali pre prípad ďalšieho možného riešenia veci.

Na tento rozbehnutý prípad nás upozornila Jarka, ďakujeme.

Aktualizácia: prípad si všimli aj stránky 1q.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Príležitostný autor (prispievateľ článkov) na hoax.sk, cestovateľ a nadšenec pre prírodné vedy a cyklistiku.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Internetové podvody

  Komentáre sú ukončené