Pozor: nebezpečné FB súťaže na stránke SpotrebiceRoka a platobné karty

Pozor: nebezpečné FB súťaže na stránke SpotrebiceRoka a platobné karty
4.5 (90%) 2 hlas[ov]

Nemysliteľné a predsa skutočné. Falošná súťažná stránka na Facebooku s názvom SpotrebiceRoka je prototyp podvodnej a nebezpečnej stránky. História siaha len do júla tohto roku, obsah tvoria len snímky spotrebičov a falošná súťaž jedna za druhou. Každá stará je zmazaná, zostáva len aktuálna jedna. Množstvo ľudí zdieľa a horlivo komentuje. Úsmevné reakcie ľudí, ktorí by radi vyhrali, svedčia o tom, ako veľmi títo ľudia nepozerajú aj na iné miesta a neoverujú si fakty. Stránka ponúkajúca snímky stiahnuté z Googlu ponúka ako cenu niečo, čo nikdy nevlastnila. To najväčšie riziko, čo stránky predstavujú, nám dnes oznámila pani, ktorá zachovala chladnú hlavu.

SpotrebičeRoka podvodná súťaž na facebooku

Drzosť s akou funguje podvodník – autor tohto podvodu, je obzvlášť absurdná.

Stránka vyžaduje poslať čísla z platobnej karty

Stránka vás kontaktuje s informáciou, že ste boli vyžrebovaní a vyhrávate. Aby ste si mohli prevziať cenu, musíte im poskytnúť čísla zo svojej platobnej karty. Niečo neuveriteľné a absurdné  a predsa to skúšajú. Požadujú údaje z platobnej karty. Tie pritom slúžia len na zaplatenie zo strany držiteľa karty. Nie na prijímanie peňazí. Takto platobné prenosy nefungujú. Na prijímanie peňazí slúži v súčasnosti IBAN formát bankového konta. Ak organizátor súťaže sľubuje peniaze, tie sa posielajú až po podpísaní preberacieho protokolu. Je posielaný poštou, alebo prostredníctvom právnej kancelárie, alebo si vyžaduje navštíviť nejakú predajňu, či miesto zástupcu. Peniaze sa posielajú len po podpísaní akéhoto protokolu a vyrozumení o daňovej povinnosti.

Čo píše podvodník?

Podvodná súťaž ale toto nevie a ani nemieni používať. Presne a doslova svojej obeti píše nasledovné:

Pekny Den Prajeme.

Chceli by sme vam pogratulovat k Vyhre o 500€ Penažnu vyhru v sutazi o kuchynsku linku  ! 😊

(poznámka redakcie: súťaž o linku a oni idú posielať 500 EUR?)

Sten hlavnym vyhercom  nasej stranky a radi vam posleme penaznu  vyhru  platobnu kartu vlastnite ano? budeme odosielat priamo na ucet peniazky a to teraz 💚

(poznámka redakcie: takže súťaž o linku a hlavná výhra je naozaj 500 EUR? Tu prestáva sranda. Rovno pýta kartu?)

V poriadku Dakovat nemusite je to vasa Vyhra 😊.

(poznámka redakcie: hnus. Veľké a malé písmená, nulová diakritika. Úprava na úrovni základnej školy a infantility. Viditeľne predpripravené texty, pretože hneď uvádzajú, že ďakovať nemusíte, hoci ani neďakujete.)

Ideme teda peniazky Odoslat uz hned teraz Pevne verime ze sa nam mozte venovat. Priamo na platobnej karte mate dlhe cislo to nam napiste tu. Nachadza sa v strede karty. Hned uz ako nam napisete udaj ideme peniazky odoslat. Cez Cislo uctu to nepojde z dovodu toho ze vyhru odosielame cez nas operacny system aby ste ju prijala okamzite a ako Dar 

(poznámka redakcie: podvodník rovno uvádza, že chce údaje z karty. Presne vie, že mu ľudia nebudú veriť a ponúkať číslo karty, ale budú chcieť použiť číslo účtu. On to vie a preto má rovno predpripravenú odpoveď aj na to)

Varovanie

Odporúčame nahlásiť stránky hneď ako sa tieto, či iné o niečo podobné pokúsia opäť. Nikdy neposielajte údaje z karty podvodníkovi, ktorý si vďaka tomu ľahko stiahne pokojne všetko, čo na karte máte.

Ak sa už stalo a došlo k poslaniu údajov, kontaktujte urýchlene svoju banku telefonicky. Sú k dispozícií nonstop a požadujte zablokovanie karty. Možné to bude po overení vašej totožnosti. Zablokovanie karty je pár eur, kým zneužitie financií, ktoré nemusí byť ľahké vystopovať, je pokojne záležitosť stoviek eur. Dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť zneužitiu údajov na karte, je po ich poskytnutí presunúť peniaze k inému členovi rodiny s rovnakou bankou, prípadne presun na sporiace podúčty, kedy sa peniaze stanú nedostupné pre iné transakcie. Konať je však nutné rýchlo. Páchateľ s údajmi totiž presne vie, čo robiť. Skôr, než obeti podvodu dôjde, že sa stal obeťou podvodu a zavolá do banky.

  • LINK na podvodnú nebezpečnú Facebook súťaž: https://www.facebook.com/SpotrebiceRoka-110672653595904/

Inzertná plocha

Zľavy na pobyty v zahraničí

Odporúčané pre Vás

O autorovi článku: Tomáš Šalmon

Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *