Internetové podvodySociálne siete

Pôžičky cez Facebook alebo cez email zo zahraničia? Nereagujte na ne!

Pôžičky cez Facebook alebo cez email zo zahraničia? Nereagujte na ne!
5 (100%) 2 hlas[ov]

Nevieme ako inak ešte upozorňovať na podvodné pôžičky a stovky falošných podvodníkov, ktorí pod rôznymi menami spamujú celý Facebook. Každý deň dostávame od ľudí zo Slovenska (95% zo Slovenska) a v nich pätina prípadov zneužitie osobných údajov a podvod týkajúci sa zahraničnej pôžičky. Podvodníci sa vydávajú komentovať v rôznych skupinách príspevky a ponúkajú pôžičky. Slováci, poznačení obmedzeniami a finančnými suchotami, akoby bezhlavo skáču po takýchto sľuboch, napriek tomu, že pisateľ ani netuší rozdiel medzi slovenčinou a holandštinou. Neustále riešime, ba dokonca sme zahltení zúfalými prosbami o pomoc tých, ktorí naleteli takýmto ponukám. Nahradzujeme minulé články týmto jedným, pretože bude adekvátnou náhradou.

O čo ide?

Na Facebooku sa objavujú rôzne ponuky na požičanie peňazí bez dokladovanie príjmu. Slováci v rôznej finančnej situácii sa zo zvedavosti informujú. Príde im jednoduchá správa, žiadosť o niekoľko osobných údajov a skvelá ponuka.  Oči však zaslepí jednoduchosť a vidina ľahkých peňazí. Základ podvodu je ale vybabrať s vami a okradnúť vás. Preto prichádza žiadosť o uhradenie poplatkov. Najjednoduchší spôsob, ako zbohatnúť. Sľúbiť a podmieniť splnenie sľubu, ak už ste na konci celého úsilia, poplatkom. Vyžiadajú si od vás, podľa toho o akého podvodníka ide, od 37 eur, cez 80 eur po 170 EUR.

A Slováci tieto poplatky platia!

Kto potreboval peniaze a kto komu platí? Čítate pozorne?

Existujú dva typy ľudí, ktorí na tieto ponuky reagujú. Prví spozornejú, keď sami nemajú peniaze, potrebujú peniaze, chcú si požičať a sami si musia požičať inde, aby mali na poplatky tu.  Múdrejšie bude vždy nereagovať na ponuky pôžičiek na Facebooku. Je až neuveriteľné, že organizovaným skupinám v zahraničí, ktorí toto robia, mnoho z nás odovzdáva kompletné údaje o sebe, lebo uveria, že pekný usmiaty pán na druhej strane je naozaj pekný usmiaty pán… a ono to je nakoniec mládenec vyzerajúci ako Jamal Malik z Milionára z chatrče s partiou s partiou „zamestnancov“ okolo seba pripojených v sieti. Nie, tu nejde o rasistickú poznámku, ale poukázanie na to, že ide o celkom inú krajinu, než očakávate. Rovnako ako cieľ celého spojenia. Už na začiatku nemal nikto záujem požičať vám peniaze. Od začiatku ide o podvod a zámer získať od vás peniaze.

Mnohí spozornejú, že je zle, až keď uhradia prvý poplatok a príde druhý, prípadne požiadavka na ďalšie. Je to výborne naplánovaná taktika, pretože ak ste zaplatili 70 EUR za vytvorenie zmluvy a sľubujú, že 70 EUR vrátia, tak po úhrade príde žiadosť na 100 EUR. Ak nezaplatíte, prídete o tých 70 a to nebude fér. Už ste v psychologickej pasci. Východiskom pre neskúseného používateľa internetu bez právneho vzdelania je jedine zaplatiť ďalšiu sumu. Reálne je ale východiskom okamžite ukončiť komunikáciu. V takom prípade prídu narad vyhrážky, nepochopiteľné právne zvraty, absurdné výroby pisateľa na druhej strane. Predpripravená komunikácia agresívneho útočného blázna. Bez právneho základu, slušnosti. Narába s faktami, ktoré sú nehorázne primitívne. No na ľudí pôsobia. Vystrašení platia.

POZNÁMKA:  ktokoľvek sa neskúsenému človeku začne vyhrážať právnikom a svojim pôsobením a využívanými pojmami ľahko vytvorí dojem, že sa vyzná, že je právo na jeho strane a bude ho vymáhať. Strach zapôsobí a človek je tak celkom uväznený v pasci.

UPOZORNENIE:

Upozorňujem, že voči týmto podvodom nás nikto neochráni. Facebook absolútne ignoruje akúkoľvek pomoc. Ak aj 100x nahlásite podvodníka, ktorý od vás vylákal peniaze a osobné údaje, Facebook neskontroluje, či je profil pravý, neskontroluje komunikáciu, rozsiahle komunikácie aj s inými. Nepreveruje ani názov a fotografie. Opakovane sa v posledných mesiacoch môžeme presvedčiť o tom, že aj evidentný a jasný podvodný osobný profil je zamietnutý, ak je nahlásený. Dokonca ak v príspevkoch priamo navádza na podvodné a ilegálne služby. Nepomôže ani polícia. Tá koná len v prípade trestného činu – škoda nad 266 eur a na riziko zneužitia osobných údajov sa neprihliada. Dôležitým faktom je však to, že Facebook nespolupracuje s políciou. Umožňuje ukrývať sa množstvu hrozieb. Nedokáže zabrániť trestnej činnosti a snahy o spojenie s nami zlyhávali doteraz vždy. Polícia nedokáže vypátrať podvodníka v zahraničí. Preto sme pre nich zlatou baňou a s tým nikto nič nespraví.

Administrátori Faceboku neuveriteľne arogantne prehliadajú mnoho takýchto závažných porušení. Facebook žiaľ je a stáva sa čoraz nebezpečnejším prostredím. To, že na tieto fakty upozorňujem v knihe (Ne)bezpečný internet ešte mierne tak trochu ľutujem. Za posledné mesiace nazbierané skúsenosti ma nútia pokojne pritvrdiť. Kniha je však napísaná od februára 2019 a práca na nej je už ukončená.

O pôžičkách cez Facebook platí:

 • neexistuje skutočná pôžička cez Facebook
 • je nemysliteľné požičiavať si od neznámeho človeka
 • to, že je to nemožné nie je len záležitosť dneška, ale aj budúcnosti. Podvodníci to skúšajú celé roky a pokračujú len preto, že im to prináša úspech a zarába.
inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
2
Šťastný
0
Milujem to
1
Nie som si istý
1
Hlúposť
1
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Internetové podvody

  1 Comment

  1. Dobrý deň, priateľu, chcem vás len odporučiť do dobrej pôžičkovej spoločnosti, kde som prostredníctvom ich e-mailu dostal pôžičku vo výške 12 000 EUR, keď som hľadal pôžičku na zaplatenie účtov a posunul sa ďalej v živote, potom mi priateľ poskytol podrobnosti o tejto spoločnosti, ktoré Kontaktoval som prostredníctvom tohto e-mailu: globalprovissioncompany-CENZURA-PODVODNEHO-SPAMU@gmail.com ALEBO Whatsapp: +380660376104

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *