Internetové podvodySpam

Karolína Šlapová spamuje s reklamou na Slapova.cz o zárobku na kopírované emaily

Ohodnoťte článok

Dnes nás prekvapil jeden spam. Píše neznáma Karolína Šlapová a ležérne zdraví, aj predstavuje svoju osobu, s najväčšou pravdepodobnosťou vymyslenú, ako to už pri rovnakých prípadoch býva. Spam prináša text, kde sa neznáma predstavuje a píše, že hodila prácu recepčnej za hlavu a zarába oveľa viac. Ak chcete vedieť ako sa jej to podarilo, musíte kliknúť na email. Kým sme si email prečítali, zrejme niekto pani jej webstránku na domene slapova.cz zrušil, alebo odstavil. Jedno je však isté, email na Yahoo.com, z ktorého písala nikdy neexistoval a podarilo sa im len odoslať email, aby to tak vyzeralo, v skutočnosti zo serveru rahoinvest.cz.

Šlapová

inzercia:

Záhadná webová stránka Slapova.cz
Doména Slapova.cz, kam spam odkazuje, síce momentálne nespustí nič, no je zapísaná na osobu s menom Martina Šlapová. V pamäti vyhľadávačov však je predsa len obsah jednoduchých stránok Slapova.cz, ktoré však odhaľujú, že stránky lákali ľudí na obsah, aj celkom kopírovaný s využitím licencovaných fotografií napríklad z článku iDnes.cz, pričom zrejme zodpovedných na tejto doméne netrápilo, že porušujú autorské práva. Nejde len o fotografie, ale aj kompletne skopírovaný text. Stránka vás však na takýto obsah len naláka, aby ste sa neskôr dostali do sekcie, ako si táto žena zarobila na nový apartmán. Píše príbeh, ktorý pozornému oku a človeku pracujúcemu s textom prichádza ako postupný popis toho, ako sa dá veľmi jednoducho bez veľkého a logického premýšľania na celkom novom systéme zarobiť nejaký peniaz. Celé stránky sú nakoniec reklamou na systém Zoomtrader, v ktorom zrejme cez affilate zarába neznáma osoba, alebo je v réžií samotného “česky mluvícího administrátora” ako údajná pani píše.

Vnútorný kód posielaného spamu:

Delivered-To: PRÍJEMCOVA ADRESA NA CENTRUM.SK
Received: from ironport2.centrum.cz (unknown [10.32.3.101])
by gmmr5.centrum.cz (Postfix) with ESMTP id E29A8A4E
for <PRÍJEMCOVA ADRESA NA CENTRUM.SK>; Thu, 5 Dec 2013 17:31:06 +0100 (CET)
X-IronPort-Anti-Spam-Filtered: true
X-IronPort-Anti-Spam-Result: AhkUAGiloFJV…VgUgDmBQHk0iBbg
X-IPAS-Result: AhkUAGiloFJVd…UgDmBQHk0iBbg
Received: from mx.centrum.cz with ESMTP/TLS/DHE-RSA-AES256-SHA; 05 Dec 2013 17:31:06 +0100
Received: from page.rahoinvest.cz (page.rahoinvest.cz [185.38.110.1])
by centrum.cz
for <PRÍJEMCOVA ADRESA NA CENTRUM.SK>; Thu, 05 Dec 2013 17:31:02 +0100
Date: Thu, 5 Dec 2013 17:31:01 +0100
To: PRÍJEMCOVA ADRESA NA CENTRUM.SK
From: =?utf-8?Q?Karol=C3=ADna_=C5=A0lapov=C3=A1?= <karolinaslapova@yahoo.com>
Subject: =?utf-8?Q?M=C5=AFj_sen=3F?=
Message-ID: 9722c9e84d93853a7787e1fba4e4493c@yahoo.com
X-Priority: 3
MIME-Version: 1.0
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Content-Type: text/html; charset=”utf-8″

Čauec,

jmenuju se Karolína, pocházím z jižní Moravy a chtěla bych Ti představit nejen sebe, ale i to, jak jsem se z recepční v hotelu vyhoupla mnohem výš.

Zajímá Tě, jak jsem vydělala na svůj sen?

Karolína Š.

V čom je problém?
Spam prichádza v podobe v akej si osobne vyprosujem komunikáciu s neznámym človekom. Neverím mu ani slovo. Zamestnanie recepčnej je ešte veľmi dobré zamestnanie za ktoré by boli mnohí vďační. Vytváranie reklamy týmto spôsobom je však neprípustné a nebudeme ho tolerovať. Spam prišiel na emailovú adresu, ktorá bola použitá jediný raz v jedinom inzertnom portáli a adresa zostala viditeľná. V texte inzerátu je vyslovene napísané, že si neželáme (uvedené v texte v jednotnom čísle) žiadne ponuky, ktoré nemajú súvis s predávanou knihou. Tento inzerát a adresa z neho sa následne objavila v ilegálnom zozname adries, ktorý bol predmetom predaja na inom českom inzertnom portáli ako balíček “100 000 ověřených emailových adres na prodej”. Predajca podvodník a zlodej, ktorý zneužil osobné údaje mnohých ľudí a pospájal ich do už dnes aspoň 3 roky starej databázy ďalej túto databázu rozširuje a predáva, prípadne ju predávajú jej ďalší a ďalší kupci. Vzhľadom na fakt, že podobne skončili aj adresy mnohých iných ľudí a nedokážu sa dovolať svojich práv a zastavenia spamu, pokiaľ ich bombarduje stovka rôznych ľudí, snažíme sa na problém upozorniť a vec riešiť podľa možností aj s úradmi.

Problém konkretizujme
Vzhľadom na to, že tu ide o podvod, je dobré upozorniť v akom smere a v akom význame naberá pojem podvod na realite.

  • Email nie je vyžiadaný
  • Email neposkytuje žiadnu potrebnú informáciu ako je dôvod, prečo email dorazil, od koho reálne dorazil
  • Email neobsahuje možnosť odhlásenia, alebo kontaktu
  • Tento podvodný email využíva krytie odosielateľa, ktorý pritom neexistuje, a na Yahoo si pod týmto emailom môžete pokojne vytvoriť login aj vy, pokiaľ vás nepredbehne niekto rýchlejší. Podvod je ukrytý za fingovaným emailom, pričom reálna adresa je úspešne skrytá aj v hlavičke emailu.
  • Email neinformuje, na základe čoho bol poslaný
  • Email bol odoslaný na adresu, ktorú považujeme za kľúčovú a jasnú, keďže sme ju použili jediný raz za celú existenciu tejto schránky, naďalej udržiavanej (občasné prihlásenie zamedzí zrušeniu administrátorom po 6 mesiacoch neaktivity) práve pre tieto možné prípady. Adresátna adresa je ukradnutá adresa, neautorizovane použitá, pri ktorej za žiadnych okolností nikdy nedošlo k žiadnemu možnému súhlasu a ani nesúhlasu s prijímaním akýchkoľvek ponúk.
  • Link v správe odkazuje na stránky slapova.cz, ktoré majú podľa vyhľadávačov byť stránky o zarábaní na internete. Blog, aby sme boli presní. Upozorňujeme však, že tieto stránky za celé roky registrovanej domény nevytvorili nič poriadne, žiadnu kampaň, žiadne poriadne spätné odkazy a ani nemajú výraznú zmienku na webe. Pozostatky stránok, ktoré sme našli obsahujú veľké množstvo skopírovaných článkov z iných portálov, čím bolo porušených niekoľko práv množstva strán. V prípade online spravodajstva sa práva delia medzi dodávateľov fotografií a medzi autorov textovej časti.
  • Autor tohto podvodu pokladá otázku, na ktorú je ťažko odpovedať, pretože nie len, že neexistuje možnosť odpovede, ale nefunguje ani dotyčná stránka.
  • Cieľové stránky po dohľadaní obsahu obsahujú v podstate len navádzanie na zapojenie sa do systému Zoomtrader, avšak neupozorňujú na reálne riziká ohľadom obchodovania na burze, neupozorňujú na reálne problémy a na fakt, že to nie je len vložiť 5000 Kč na zlato a je to celé. Stránky a text tohto príbehu prezrádza, práve tým, že to podstatné nepopisuje, že nejde o reálny popis reálnej skutočnosti. Človek pri reálnej skúsenosti s takýmto systémom by totiž popísal celý priebeh celkom inak a vnímal by zapojenie do celkom neznámeho systému v úplne inej skladbe viet. Celé to smrdí na toľko, že v tom už nebudeme ďalej vŕtať.

Vyprosujeme si však naďalej email na podvodne získané adresy, najmä na túto konkrétnu, v rámci ktorej boli české aj slovenské úrady pred rokmi veľmi dobre zoznámené s jej osudom. Zrejme by bolo na čase opäť zapojiť aj spomínané úrady, nech nový podvodník dostane lekciu, prípadne si ustriehne pôvod emailových adries, ktoré drzo spamuje bez možnosti obrany a ohradenia sa samotnej obete.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Internetové podvody

Komentáre sú ukončené