HOAXSociálne siete

Hoax na Facebooku: odsúdený 15 ročný chlapec za krádež, pritom vražda

Hoax na Facebooku: odsúdený 15 ročný chlapec za krádež, pritom vražda
5 (100%) 4 hlas[ov]

Facebook mládež a konšpiračné výmysly sa zase činia. Vymyslený príbeh o vymyslenom odsúdenom 15 ročnom chlapcovi sa snaží o vyvolanie emócie. Emócia, tak potrebná preto, aby ste zdieľali a šírili neoverenú informáciu ďalej. Údajne 15 ročný chlapec kradol aby nasýtil chorú matku. S nami ako čitateľmi má lomcovať emócia a výčitky, pretože príspevok sa snaží preukázať, že sudca ako vinných obviňuje nás ako spoločnosť. Ba dokonca prikáže všetkým v súdnej sieni zaplatiť pokutu 10 dolárov za túto „zodpovednosť“ (vrátane majiteľa obchodu, ktorý zavolal políciu). Tým vznikne pre chlapca zbierka, aby mohol nasýtiť chorú matku.

Hlúposti. Nereálne hlúposti. Reálne možno v Laose na súde zhýralého sudcu nejakej samozvanej organizácie. Nie však v USA. Takýto rozsudok a pokuta je absurdná nie len z právneho pohľadu, ale aj logického. O to viac je tento príbeh absurdný, keď je vymyslený. Žiaden podobný verdikt sa nestal a ani čin. Chlapec na snímke je žiaľ naozaj väzňom dieťaťom. Odsúdený je však 12 ročný chlapec za zabitie svojho malého brata.

Chlapec odsúdený za krádež, pritom za vraždu

inzercia:

Napríklad fakt, prečo je na snímke fotografia detskej izby, zatiaľ horlivým zdieľačom uniká. Že je to zrejme dejisko nejakého činu, už nepokladajú tí, ktorí veria na verziu krádeže v obchode a chorej matky, za podstatné.

Kde je pravda?

Na snímke je 12 ročný Cristian Juan Fernandez z floridského mesta Jacksonsville, ktorý zabil svojho mladšieho brata a čelil niekoľkým súdom a veľkej medializácii ešte v roku 2011. Mnohé pôvodné články už nenájdete, keďže sa fotografie týkali neplnoletej osoby. Ďalšie je však stále možné pod jeho menom dohľadať. To dôležité však je:

  • Celý príbeh o krádeži je vymyslený a teda nezmysel
  • Príbeh obsahuje šialené výmysly
  • Zdieľaný je prekvapivo v skupinách zameraných na sociálnu pomoc spoločnosti, aj konšpiračných stránkach odmietajúcich očkovanie. Súvis nevidíme, iba ak v konšpiračných náladách prispievateľov
  • Hoax je rozšírený aj v Poľsku, aj v USA, dokonca ho uvádza aj Hlavnydennik.sk a ďalšie nepozorné stránky bez schopnosti základného overovania faktov

Nápravnovýchovné zariadenia na Floride majú aj svoje online zdroje: http://www.dc.state.fl.us/offenderSearch/detail.aspx?Page=Detail&DCNumber=J49561&TypeSearch=AO

Naše odporúčanie:

Nezdieľajte každý neuveriteľný príbeh o babičke pri pokjladni, ktorá nemala peniaze, o sociálnych dávkach Rómov, čiernych dodávkach v dedine X, a iných ustavične recyklovaných hoaxoch a poplašných správach. Aj toto je jeden z tých príbehov, ktoré kolujú po internete, ale reálne neexistuje a neudialo sa nič, čo by sa len približovalo tomu, čo je v texte popísané. Najmä ak snímka pochádza z ešte smutnejšieho príbehu, ako je „krádež a hladná chorá matka“. Ide len o záujem vyvolať emóciu a to sa vzhľadom na popularitu príbehu (falošného príbehu) aj podarilo.

Znenie hoaxu na Facebooku:

Rozsudok vynesený nad zlodejom americkým sudcom ……….
15-ročného chlapca prichytili pri krádeži v americkom obchode. Pri pokuse o útek chlapec tiež nešťastnou náhodou prevrátil poličku.
Po vypočutí prípadu sa sudca chlapca opýtal:
– Naozaj si niečo ukradol? Ukradnutý chlieb a syr a pri úteku si prevrátil poličku? „
Chlapec zahanbene odpovedal so sklonenou hlavou.
„- Áno.“
Sudca: „Prečo si kradol? „
Chlapec povedal: „Potreboval som to.“
Sudca: „Nemohol si to kúpiť namiesto krádeže?“
Chlapec: „Nemal som peniaze“
Sudca: „Mohol si požiadať rodičov o peniaze“
Chlapec: „Mám iba matku, ktorá je chorá v posteli a nemá prácu. Ukradol som pre ňu chlieb a syr. „
Sudca: „Nerobíš nič, nemáš prácu? „
Chlapec: „Pracoval som v autoumyvárni. Vzal som si deň dovolenky aby som pomáhal matke, tak ma vyhodili. „
Sudca: Po ukončení rozhovoru s chlapcom vydal sudca verdikt:
„Krádež, najmä krádež chleba, je veľmi hanebný zločin. A tu sme za tento zločin všetci zodpovední. Dnes sú všetci v tejto miestnosti, vrátane mňa, zodpovední za to, že dnes sa môže niečo také stať. Takže pokutujem všetkých prítomných pokutou 10 dolárov. Nikto neopustí miestnosť, kým nezaplatí 10 dolárov. “
Sudca vytiahol z vrecka bankovku 10 dolárov, vytiahol pero a začal písať:
„Okrem toho pokutujem majiteľa predmetného obchodu sumou 1 000 dolárov za to, že dal hladného chlapca na políciu. Ak pokuta nebude zaplatená do hodiny, obchod zostane zatvorený.“
Prítomní sa chlapcovi ospravedlnili a odovzdali mu všetky vyzbierané peniaze. Sudca odišiel zo súdnej siene.
Po vypočutí rozsudku mali ľudia v miestnosti slzy v očiach.
Zaujímalo by ma, či by naša spoločnosť, náš systém, náš súd boli schopné vydať taký verdikt?
Sudca dodal: „Ak je niekto pristihnutý pri krádeži chleba, musia sa hanbiť všetci ľudia v tejto komunite, spoločnosti a štáte!

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
3
Šťastný
2
Milujem to
4
Nie som si istý
3
Hlúposť
2
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:HOAX

    Komentáre sú ukončené