HOAX

Ďalší Hoax na Facebooku, tentoraz o ochrane súkromia a o novej politike

Ohodnoťte článok

inzercia:
Na Facebooku sa odvčera šíri HOAX, ktorý potrápi neodborné hlavičky a vystraší tých, čo sa neustále paranoicky boja straty svojho súkromia a zneužitia osobných údajov. HOAX medzi sebou ľudia horlivo kopírujú, aby tak informovali Facebook, že nesúhlasia s akousi jeho politikou a svoje dáta považujú za vlastné, súkromné, ďalej nešíriteľné ničím, čo je alebo aj nie je súčasťou Facebooku. Tieto vyhlásenia, ktoré jeden od druhého užívatelia facebooku kopírujú, pritom majú niekoľko obmien, ktoré pochádzajú zrejme od nejakého šikovného autora. Ten upravil len pôvodnú verziu na svoju, čím šíri nový Hoax – zároveň sleduje, s akou rýchlosťou a úspešnosťou sa táto správa k nemu opäť vráti. Celkom nevinne vyzerá spomínaný HOAX pre to, že jeho šírenie je u každého šíriteľa dobrovoľné, spôsobené dôverou v pravosť informácií v ňom a využíva faktor strachu. Najčastejšie ohradenie sa vyjadrením o ochrane súkromia má nasledovné znenie:

V reakcii na novú politiku FB vás informujem, že všetky moje osobné údaje, ilustrácie, kresby, články, karikatúry, obrázky, fotografie, videá, atď, sú predmetom mojich autorských práv (v súlade s Bernským dohovorom). Pre komerčné využitie všetkých vyššie uvedených predmetov autorského práva je v danom prípade vyžadovaný môj písomný súhlas!

FB je teraz verejná spoločnosť. Preto sa všetkým používateľom sociálnej siete odporúča umiestniť na svojich stránkach podobné „oznámenie o súkromí“, inak (ak toto oznámenie nebolo na internetových stránkach aspoň raz zverejnené), je automaticky umožnené využívať vaše osobné údaje, vaše fotografie a informácie uverejnené v správach na stránkach vášho profilu.
… … …
Každý, kto číta tento text, ho môže skopírovať na svoj profil na FB. Vďaka tomu budete chránení autorským zákonom.

Text a jeho zmysel
Áno, text má zmysel a v podstate by sme ho aj mohli chápať ako skutočné vyjadrenie. Je celkom možné, že prvotný jeho autor ho písal v presvedčení, že tak ochráni svoj profil a profily ďalších ľudí, ak by sa z nejakého dôvodu Facebook rozhodol dáta nejakým spôsobom využívať. Takéto vyjadrenie by z právneho hľadiska malo význam, avšak jedine, ak by Facebook bol serverom narábajúcim s obsahom vašich profilov – ďalej ho používal na tvorbu bannerov, upútaviek, ďalej kopíroval vaše dáta a podobne. Facebook ale nečíta profily, nevie po slovensky, Slovákov v mnohých prípadoch ignoruje. Nakoniec hádam postačí jedno stručné vysvetlenie.

Neverte tomu a nekopírujte si nič podobné na svoju nástenku
Tento HOAX nie je nič viac, len hromadne šíriaca sa správa, ktorá nemá účinok, ani logiku vzhľadom na fungovanie Facebooku a jeho funkcie. Kopírovanie tohto textu do statusu nebude a nemôže mať žiaden účinok voči Facebooku. Vyjadrenie s miernou úpravou vás môže chrániť jedine v tom prípade, ak by ste na svojom účte mali cenné vlastné fotografie mimozemšťanov, zrúteného domu, alebo šialenej hromadnej havárie a chcela by ich použiť JOJ, Nový čas a všemožné médiá. V tom prípade však takýto text musí byť pod konkrétnou fotografiou, alebo v albume. Inak je takáto správa v tom zmysle, ako je kopírovaná a vydávaná, absolútne bezcenná. Ak ste naleteli, prišli ste o niekoľko minút života a za ten čas sa dalo spraviť aj niečo zmysluplnejšie.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
1
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:HOAX

Komentáre sú ukončené