Vznik Hoaxu

Prečo vzniká HOAX? Pýtate sa? Na odpoveď na rovnakú otázku sa snažilo prísť už množstvo ľudí v modernej počítačovej dobe. Internet otvoril dvere viac než len študovaným ľuďom s počítačovým vzdelaním. Sprístupnil sa modernou dobou aj pre bežných ľudí, ktorí sa nevedia vpratať do kože, využívajú naivitu niektorých ľudí, alebo len svojou kreativitou vedia využiť danú situáciu. Hoax je správa, ktorá je zbytočná, no tvári sa ako nutná správa určitej komunity svetu, správa s varovaním, alebo správa so závratným odhalením nejakej skutočnosti, na ktorej sa dá skôr koniec koncov zasmiať, ako pozastavovať a zdržiavať sa jej myšlienkou. Rozoznať HOAX na prvý pohľad nemusí byť ľahké a reálne varovania ľudí sa môžu v hŕbe HOAXov stratiť. Ak však ide o HOAX, prečo ho vlastne a kto ho vyrobil?

HOAX vzniká keď:

  • keď si určité indivíduum uvedomuje svoju zbytočnosť vo virtuálnom svete a vo svete internetu, uvedomuje si svoju veľkú slabosť a nemožnosť niečo dokázať.
  • alebo keď autor dostane myšlienku vytvoriť nejaké klamstvo, v ktorom dúfa v nejakú davovú psychózu
  • alebo omylom pri zlom preklade, alebo nesprávnom sledovaní / pochopení danej veci, v rámci nejakej témy a následnom očarení závažnosťou faktov na toľko, že v tejto pomýlenej rovine daný autor pokračuje.

Úmyselný vznik HOAXu:
Ak niekto zámerne vytvorí HOAX, môže to robiť preto, aby danému výrobku, danej téme, firme, miestu, alebo osobe uškodil. V druhom prípade je dobré spomenúť jeden z dôvodov a často príčinu vzniku HOAXU. Jeho autor chce sledovať rozsah toho, čo spôsobil. Do sveta pošle správu a ďalej sleduje, kde všade sa o tom rozpráva. Originálne HOAXY tak pochopiteľne začínali na miestach, kde je šírenie podobných správ rýchle. Bolo to ICQ, GADU GADU, MSN, Google komunikátor, neskôr Skype a potom Facebook. Tam kde bolo možné rýchlo šíriť správy, tak sa HOAX uživil a dotiahol to často veľmi ďaleko. Autorov HOAXov by sme našli aj na Slovensku. Niekedy ich absurdita prekvapovala no i tak boli populárne a preposielané boli vo valnej väčšine dievčatami a počítačovo menej zdatnými ženami. Autor chce zažiť, že jeho HOAX prejde celou krajinou až sa nakoniec vráti k nemu samotnému. Chce byť niečoho autor, chce niečo dokázať a toto je jeho cesta.

Inzercia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *