Radeji smrt, 2000 EUR kapesné utečenci v Rakúsku, hoax

Prečo vzniká HOAX? Pýtate sa? Na odpoveď na rovnakú otázku sa snažilo prísť už množstvo ľudí v modernej počítačovej dobe. Internet otvoril dvere viac než len študovaným ľuďom s počítačovým vzdelaním. Sprístupnil sa modernou dobou aj pre bežných ľudí, ktorí sa nevedia vpratať do kože, využívajú naivitu niektorých ľudí, alebo len svojou kreativitou vedia využiť danú situáciu. Hoax je správa, ktorá je zbytočná, no tvári sa ako nutná správa určitej komunity svetu, správa s varovaním, alebo správa so závratným odhalením nejakej skutočnosti, na ktorej sa dá skôr koniec koncov zasmiať, ako pozastavovať a zdržiavať sa jej myšlienkou. Rozoznať HOAX na prvý pohľad nemusí byť ľahké a reálne varovania ľudí sa môžu v hŕbe HOAXov stratiť. Ak však ide o HOAX, prečo ho vlastne a kto ho vyrobil?

HOAX môže vznikať za podmienok ako dielo:

  • jednotlivca túžiaceho vytvoriť niečo viditeľné, má túžbu zanechať po sebe „značku“, alebo pomyselný umelecký výtvor, ktorý sa k nemu vráti. Je ako dieťa, ktoré hodí vodný balónik z balkóna a sleduje reakcie ľudí.
  • jednotlivca, ktorý hoaxom bojuje proti systému alebo pravidlám, ktoré sa mu nepáčia
  • jednotlivca, ktorý cíti uspokojenie pri zanechávaní diskusií, rozháraní tém a ovplyvňovaní diania
  • hoax môže vznikať aj za účelom finančného alebo nefinančného zisku. Napríklad v záujme niekoho poškodiť a zároveň niekomu prilepšiť. Výsledkom má byť nejaký cieľ, ktorý sa môže dariť naplniť.
  • hoax však môže vznikať aj omylom pri zlom preklade, alebo nesprávnom sledovaní / pochopení danej veci, v rámci nejakej témy a následnom očarení závažnosťou faktov na toľko, že v tejto pomýlenej rovine daný autor pokračuje.

Úmyselný vznik HOAXu:

Ak niekto zámerne vytvorí HOAX, môže to robiť preto, aby danému výrobku, danej téme, firme, miestu, alebo osobe uškodil. V druhom prípade je dobré spomenúť jeden z dôvodov a často príčinu vzniku HOAXU. Jeho autor chce sledovať rozsah toho, čo spôsobil. Do sveta pošle správu a ďalej sleduje, kde všade sa o tom rozpráva. Originálne HOAXY tak pochopiteľne začínali na miestach, kde je šírenie podobných správ rýchle. Bolo to ICQ, GADU GADU, MSN, Google komunikátor, neskôr Skype a potom Facebook. Tam kde bolo možné rýchlo šíriť správy, tam sa HOAX uživil a dotiahol to často veľmi ďaleko. Keď sa spätne vráti takýto hoax k jeho autorovi, niektoré typy autorov pociťujú zvláštne pocity úspechu. Potvrdzuje sa im správna voľba slov a viralita príspevku.

Autorov HOAXov by sme našli aj na Slovensku. Niekedy absurdita ich príspevkov prekvapovala no i tak populárne a preposielané boli vo valnej väčšine dievčatami a počítačovo menej gramotnými neskúsenými používateľmi. Niekde a začiatku to boli reťazové správy, ktoré si vyžadovali poslať rovnakú správu desiatim priateľom. Postupne sa prešlo na varovanie pred výrobkami na základe vymyslených faktov, rôzne konšpirácie a končiac falošnými správami o ľuďoch, ktorí neodovzdali COVID-19 test a predsa boli označení za pozitívnych.

inzercia:

Zanechajte komentár k článku