Internetové podvody

Vraj si dostal peniaze “You received money transfer”. Ale kartu im nedávaj!

Ohodnoťte článok

Stretávame sa s tým niekoľko rokov v rôznych podobách. No posledný rok sú snahy podvodníkov o čísla z vašich kariet ešte výraznejšie. V čase, keď má všade fungovať 3D Secure a ďalšie ochranné prvky, sa ešte viac podvodníci pokúšajú zachytiť tie karty, ktoré nie sú ešte zabezpečené a tých používateľov, ktorí ani netušia, ako vyzerá skutočný prevod. Narazili sme na jeden taký “pekný” príklad toho, keď niekto tvrdí, že ste dostali peniaze a je potrebné si ich vyzdvihnúť. Spôsoby, akými vás oslovia, aké vety použijú a čo nasľubujú, sú rôzne. V konečnom dôsledku si nejaká neznáma stránka, neznámy pisateľ, či neznáma služba od Vás vypýta čísla z platobnej karty.

Opakujeme: príjem peňazí nie je možný tým, že zadáte údaje z platobnej karty. Nikdy. Čísla z karty na PLATOBNEJ KARTE slúžia na PLATBU KARTOU. Na príjem slúži bezvýhradne IBAN, alebo služby priamo v banke pri osobne podanej platbe. Čísla z karty nikdy nezadávajte hocikam, ale výhradne len v obchodoch, ktoré máte preverené a dôverujete im.

Upozornenie na “prichádzajúce peniaze” cez internet

Služby, akou je napríklad táto podvodná nižšie, obsahujú okienka pre zadanie čísel z platobnej karty. Stačí na to jednoduchý pishing – web odchytávajúci údaje. Uloží si ich a použije niekde inde pri inej platbe. Môže vyzerať aj takto:

Falošná platobná brána na príjem peňazí, peniaze nedáva, ale berie

inzercia:

Na web váš pošle email, alebo komentár s tvrdením, že ste dostali peniaze a máte si ich vyzdvihnúť. Sú však medzi nami ľudia, ktorí nepohrdnú peniazmi, ak sú od neznámeho. Nezdá sa im divné, že im dáva peniaze niekto len tak. budú to práve mladí ľudia, neskúsení ľudia a ľudia v sociálnej tiesni, ktorí siahnu po týchto možnostiach. Reálne však dôjde k zneužitiu čísiel z karty z dôvodu, ktorý je v tomto článku hrubým červeným písmom.

Tento konkrétny príklad je jeden z mnohých. Najvtipnejšie je, že podvodník, ktorý stránky vytvoril, využíva bezplatný hosting na: https://infinityfree.net/errors/404/.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
0
Milujem to
1
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Internetové podvody

    Zanechajte komentár k článku

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *