Váš email stačí raz zverejniť a je verejným majetkom

Ohodnoťte článok

Dnešný svet ma naozaj prekvapuje. Váš email je súčasť vašich osobných údajov. Niekomu záleží na tom, aby v ňom mal miesto pre svojich priateľov a správy, ktoré potrebuje. Avšak z času na čas sa objaví nejaký chytrák, ktorý sa hrá na priateľa a odošle email v tvare „Nazdar Honzo, tak našel jsem ten eshop, tady najdeš ten iPhone o kterém jsem ti povídal… http://totalbrutallevnyeshop.cz/iphone…“ – v živote ste ho nevideli, neviete odkiaľ na vás má email a už vôbec nie ste Honza, Ján, alebo vôbec nie ste mužského pohlavia. Toto je žiaľ moderná doba, váš email stačí zverejniť v nejakom inzeráte, že predávate bicykel a email si skopírujú prekupníci s emailovými adresami. Tí veselo zoznamy adries predávajú na rôznych inzerciách ďalej a samozrejme že ich firmy kupujú. No nemusí ísť len o prekupníkov, emaily si radi kopírujú aj samotné firmy.

Na Slovensku sa rabuje na inzerátoch aj v redakciách

Pokiaľ svoj email zverejníte v nejakom inzeráte a je viditeľný, prípadne je uvedený ako email redaktora na nejakom starom portáli, ide o email, ktorý existuje. S tým počíta spamer. Pri inzerátoch je vysoká pravdepodobnosť existujúceho emailu, pretože ak ho dávate, tak reálne na ňom čakáte a chcete niečo predať. Otestoval som v posledných dvoch rokoch viacero portálov a zistenie je prekvapivé. Vykrádanie emailových adries z veľkých inzertných portálov je menej časté ako z menších, či dokonca regionálnych. Špeciálne vytvorené emailové adresy podľa názvu domény mi dali presné miesta, kde ktorý spamer email ukradol.

Kto vlastne spamuje?
Spammeri v tomto prípade posielajú obchodné ponuky, zoznam zliav, novinky v eshopoch a rôzne iné spamy. Sú to všetko firmy, či už veľké, alebo malé. Začínajúce, alebo slabo fungujúce, čo odošlú email na emaily, kde sa nežiadali o dovolenie, alebo o slušné predstavenie. Adresáti tak dostanú buď poriadnu sprchu spamu hneď naraz, alebo postupne priebežne, čo je menej nápadné a ozve sa ich tiež menej naštvaných naspäť. V spodnom popise by mali byť dve náležitosti:

1. odôvodnenie, prečo ste spam / obchodnú ponuku dostali
2. spôsob ako sa odhlásiť, prípadne priamo odkaz

Odkaz je častý, pokiaľ si váš email skopírovala nejaká firma, ktorá zarába ďalej veľké peniaze na posielaní takýchto ponúk. Existuje niekoľko firiem, ktoré disponujú veľkou databázou emailov. Ak napríklad disponujú 800 000 adresami, vyzerá tak aj cena ktorú pýtajú za odoslanie jedného spamu. Spam pritom môže obsahovať obchodnú ponuku aj solídnych obchodných sietí, firiem a podobne. Samotný odosielateľ tým kazí imidž danej spoločnosti, pretože za otravného zväčša bežný majiteľ schránky považuje toho, koho ponuka to bola. Odoslať ju pritom mohla spoločnosť disponujúca databázou.

Dožadujte sa vysvetlenia
Ak ste sa ocitli v spamovacej databáze bite sa za svoje práva. Kontaktujte databázu, ktorá zneužila váš email a dožadujte sa vyjadrenia na základe čoho a z koho súhlasu ste sa ocitli v takom zozname. Univerzálna odpoveď takýchto internetových podvodníkov je, že išlo o adresu z verejne dostupného zdroja. Absurdnosť I. stupňa, ktorá nemôže v slušnom svete obstáť. Druhou častou výhovorkou je, že váš email bol súčasťou nedávno kúpenej databázy na internete a už nemajú kontakt na predávajúceho. Ak nič nedosiahnete, dosiahnete aspoň to, že si vás obchodník zmaže. Na svojom webe však bude naďalej ponúkať 800 000 ľudí, kam cielia emailing.

Cez úrady a súdy
Pokiaľ ide o veľké zneužitie vašich osobných údajov, nie je zriedkavé vec riešiť aj cez políciu. V prípade českého spamera určite vec pri opakovanom vyjadrení nesúhlasu a následnému opakovaniu situácie aj na český Úrad pre ochranu osobných údajov UOOU.cz. Na Slovensku žiaľ tento úrad funguje veľmi slabo a doslova ignoruje, a sa niekomu na Slovensku niečo deje a jeho údaj je zneužívaný a je s ním obchodované. Ak vás však otravuje komerčný spam, riešte problém so Slovenskou obchodnou inšpekciou, ktorá má prostriedky na to, aby zahlcovača vašej schránky nevyžiadanou otravnou komerčnou poštou zbrzdila.

Inzertná plocha

Zľavy na pobyty v zahraničí

Odporúčané pre Vás

O autorovi článku: admin