Internetové podvodySociálne siete

Varovanie pred posielaním SMS na 8877 v prípade overenia výhercu FB súťaží

Varovanie pred posielaním SMS na 8877 v prípade overenia výhercu FB súťaží
3.5 (70%) 6 hlas[ov]

Upozorňujeme na opakujúce sa prípady, kedy od Vás podvodník z falošnej facebook súťaže (Emba Nabytok, Buy Electro) žiada poslať SMS  na číslo 8877 v rámci overenia adresy výhercu. Ide o dobitie kreditu cez službu STEAMKODY, ktorá nemá nič spoločné so súťažou.

Dôležité zopakovanie:  Služba STEAMKODY nemá absolútne nič spoločné s podvodníkom stojacim za súťažami. Aby nedošlo k nesprávnemu pochopeniu, je nutné uviesť, že podvodník službu STEAMKODY zneužil a prostredníctvom nej si nabíja kredit. Steamkody môžete sami využiť na nákup hier, respektíve ktokoľvek. Bežný postup dobitia je poslanie SMS a prepísania kódu. Akonáhle niekto vydáva tento proces za “overenie adresy” pre kuriéra s informáciou, že spoplatnenie sa vás netýka, ide o podvod. Prijaté SMS a kód nikdy neposkytujte tretím stranám na požiadanie. Upozorňujeme, že nadpis článku je “v prípade overenia FB súťaží”.  Opakujeme to pre prípady nepochopenia znenia tohto článku. Nevarujeme pred číslom 8877 a ani pred znením SMS. Opakujeme pred spojením Číslo a “overenie výhercu FB súťaže”. 8877 je bežná služba využívaná na platby, ktorú sami využívame na viacerých miestach. 

Jediné, čo odoslaním tejto SMS spravíte je, že dobijete podvodníkovi v pozadí celého podvodu kredit, za ktorý si on môže nakúpiť počítačové hry. Upozorňujeme, že ak ste obeťou tohto podvodu, nenechajte sa zaslepiť jednoduchým psychologickým trikom – šok z výhry, kedy človek neoveruje až tak informácie, fakty a neuvažuje tak, ako by uvažoval za iných okolností.

 

 • Žiadame verejnosť, aby v prípade, že sa stali obeťou podvodníka, ktorý zneužil obchod vyššie na falošné vyhodnotenie súťaže a spoplatnené “overenie adresy”, kontaktovali abuse(zavináč)hoax.sk

Prosíme, aby ste sa nebáli a nehanbili. Tu nejde o hanbu z priznania, že ste obeť. Toto je najčastejší dôvod, prečo sa podvedení nechávajú podviesť a vec padá do zabudnutia. 10 obetí denne je až 70 eur x 10, čo je ťažko predstaviteľných 700 EUR. 100 obetí znamená zisk 7 000 EUR. Práve 70 eur je suma, ktorú spomínate ako tú, o ktorú vás okradli. Vážne toto chcete nechať tak?

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
5
Šťastný
6
Milujem to
0
Nie som si istý
1
Hlúposť
4
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Internetové podvody

  5 Comments

  1. Pozdravujem okradli ma na FB na stranke Sutazim o 108 eur cez kody sms.Podat trestne oznamenie ci viete aj vy pomoct?

  2. Dobry den, už je v obehu aj dalsia podvodna stranka na facebooku, jedna sa o https://www.facebook.com/TravelSlovakia-346011082682451/

   – je to presne to iste co Nabytok Emba, Sutazime, Cestujeme po svete, Buy Electro

  3. Dovolím si poznámku. Toto číslo – 8877 – používa normálne prevádzkovateľ satelitnej televízie Skylink, aby si mohli držitelia ich dekódovacích kariet okamžite dobiť a tým na 5 dní spustiť jej funkčnosť. Stojí to 1 euro a normálne to funguje.

  4. K článku” Varovanie pred odosielaním sms na číslo 8877”. Ja si na tomto čísle po zadaní čísla karty v texte aktivujem za jedno EUR na 5 dní servisný poplatok v spoločnosti skylink a funguje to.

  5. Zdravím, práve na Instagrame akási Emma H. z BA chcela odrbať mojho syna, že vyhráva mobil Iphone neviem aký, len treba poslať overovaciu sms z mobilu rodiča! Parádna výhra. Super odrb!! Našťastie som nič neposielala

  Komentáre sú ukončené