HOAX

Staronový Hoax: Ericsson vraj rozdáva laptopy, či mobily zadarmo

Ohodnoťte článok

Je to zvláštne, ale aj sprostý výmysel a teda HOAX, ktorý obiehal republiku v roku 2001 dokázal znova povstať už vo svojej tretej vlne a znova v rovnakej sile udrieť na naše emailové schránky. Hoax, ktorý tvrdí, že sa spoločnosť Ericsson rozhodla darovať verejnosti laptoty za preposielanie emailu, si vyžaduje, aby ste ho poslali ďalej a získali tak možnosť ho dostať pre seba. Ide však o typický, ba priam prototyp HOAXu, správy vymyslenej bez nejakej hodnoty.
Tu je niekoľko prvkov, pre ktoré nemožno takejto správe veriť a odporúčame skôr kontaktovať odosielateľa, aby prehodnotil vôbec zdržiavanie sa správami, ktoré mu nikdy žiaden notebook nedajú.

  • email je preposielaný priateľmi
  • neexistuje možnosť odsledovať, koľkým ľuďom ste email poslali a neexistuje možnosť, ako by mohla spoločnosť Ericsson vôbec odsledovať, komu ste čo poslali
  • nikdy žiadna firma nevytvára takúto aktivitu
  • firma nevyrába laptopy a na testovanie svojich technológií vždy využíva špecializovaný tím, dobre platených ľudí len na takúto činnosť
  • pani, ktorá je uvedená ako kontakt ak aj vo firme pracoval, tak ju tam nenájdete.
  • ide o výmysel, ktorý sklamal dôverčivých ľudí po prvýkrát už pred 13 rokmi a stále sa nájde niekto, čo email znova pošle do sveta.

Tu je znenie tejto správy:

Milí priatelia, firma ERICSON v rámci predstavovania svojej značky na trhu rozdáva laptopy zadarmo. Pomocou tejto kampane chce zvýšiť popularitu a predaj svojich produktov.
Jediné, čo treba urobiť je poslať tento e-mail 8 osobám a získate laptop ERICSON T18. Ak túto správu zašlete 20 a viacerým osobám, získate laptop ERICSON R320.
Kópiu svojho mailu zašlite, prosím, predstaviteľke firmy Ericsson pani Anne Swelung: anna.swelung@ericsson.com

Emailové schránky zaspamovala aj vo veľkej miere anglická a teda pôvodná verzia emailu v tomto znení. V priebehu rokov sa niekoľko krát zmenil, no základ zostáva zachovaný:

The Ericsson Company is distributing free computer Lap-tops in an attempt to match Nokia that has already done so.
Ericsson hopes to increase its popularity this way. For this reason, they are giving away the new WAP laptops. All you need to do to qualify is to send this mail to 8 people you know. Within 2 weeks, you will receive Ericsson T18. But if you can send it to 20 people or more, you will receive Ericsson R320.
Make sure to send a copy to: anna.swelung@ericsson.com

Takto vyzerá príklad prijatej správy:
Hoax o Ericsson laptotoch z roku 2000

inzercia:

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:HOAX

Komentáre sú ukončené