Pochybné praktikySpam

Lacnetonery.net a ich spamovací útok na aj vytipované emaily – A čomu veriť?

Ohodnoťte článok

Lacnetonery.net a ich spam je epizóda sama o sebe. Dokonca ide o firmu, ktorá sa vo vašich emailoch spomína najčastejšie zo všetkých slovenských firiem. Hromadný a opakovaný útok na schránky majiteľov stránok, blogerov, malé aj veľké firmy zo strany tejto firmy je riešený obyčajným spamom s hnusnou negrafickou podobou. Kým spam ako taký neuráža tak moc, uráža mnohých z nás, dotknutých majiteľov stránok a najmä nefirmy, drzosť a vôbec tvar adries. Ľuďom, ktorí sa „starajú“ o marketing tejto firmy, totiž slušnosť a ani pravda nič nehovorí. Záver tohto prašivého spamu totiž tvoria dve informácie o tom, odkiaľ pochádzajú vaše adresy a tak si vyberte.

Lacné tonery net spam

inzercia:

Komu to posielajú? To je snáď vtip
Ako sme zistili, že ide o podvodnú / pochybnú praktiku a zneužitie emailových adries? Jednoducho. Niekto zodpovední dostal nápad pozisťovať webové stránky so zameraním, kde by mohol existovať dopyt po toneroch a tlačiarniach. Mylne doplnili všetky webové adresy o info@ a k tomu názov konkrétnej domény. V našom prípade máme hneď niekoľko priateľov, kolegov a aj čitateľov, čo nikdy nikde nepoužili žiaden takýto email zámerne, aby ho chránili pred podobným svinstvom. S takto získanými vymyslenými a často správne trafenými adresami sa následne dobre narába, pretože väčšinou dorazia, kam majú. Aj u nás, ako aj medzi našimi kontaktmi sa často vyskytuje nepoužívanie info@doména.tld a doména@doména.tld a predsa adresy existujú a majú nastavené ďalšie preposielanie alebo notifikáciu pre každý prípad vážnych problémov s webom.

Odkiaľ majú adresy?
Drzosť hrubého rangu je text s odvolaním sa na zákon, ktorý vzbudzuje možno nejakú dôveru a pocit, že ste sa asi vážne niekedy registrovali. Neexistuje a to za žiadnych okolností, pretože len v našom sledovanom prípade ide o schránku, ktorú sme k jednej doméne aktivovali len nedávno a nikdy nemohla byť použitá. Pre istotu nám prišiel email aj na tú istú doménu, ale nie v tvare doména@ ale aj info@, čo je použitý tvar možno jediný raz pri komunikácií s potenciálnym partnerom. Za vtip považujeme aj vyjadrenie v závere tohto nevyžiadaného obchodného spamu:

Tento obchodny oznam je zasielany na zaklade Vasho suhlasu v sulade so zakonom
c.147/2001 Z.z paragraf 3 ktory ste dali pri registracii do verejnych firemnych zoznamov.

5.12.2013 – 8:09:22 AM,

Your mail was purchased in Global Database CDO.net This mail was sent by info@vyhodnenakup.net

Nech si však láskavo firma, zodpovedná za toto špinenie na internete už vyberie. Buď je adresa (pravda to určite nie je) z verejného firemného zoznamu, alebo bol email kúpený v nejakej záhadnej Global Database CDO.net a odoslaný emailovou adresou info@vyhodnenakup.net. V každom prípade je však dobré sa ohradiť a z nasledovných dôvodov:

  • množstvo adresátov nie je firmou, ide o súkromné stránky, kde asi ťažko prejavia záujem s plnením schránky zbytočným spamom na niečo s čím sa pri takomto fungovaní reklamy asi ťažko stotožnia.
  • email informuje a straší zákonom, že je všetko v poriadku, lebo adresát súhlasil. Omyl. Adresát nesúhlasil, a nikdy emailovú adresu nepoužil nikde a ak sa tento vymyslený spam ohradzuje na verejný katalóg firiem, potom ide o podvod, pretože stránky nie sú jednak firmou, jednak emailová adresa nie je nikde uvedená a už vôbec by sme žiadny z emailov, rovnako aj ktorýkoľvek z našich zdrojov, nedali von verejne.
  • pojem verejný katalóg firiem neexistoval, kým si ho nevymysleli práve podvodníci a spamujúce nástroje.
  • tvrdenie, že môj email bol kúpený v nejakej databáze je zásadný právny problém. Emailová adresa ako predávaný subjekt? Na to by sme sa radi pozreli, či je možné obchodovať s osobnými údajmi / emailovými adresami v rámci neznámeho CDO.net, ktoré má disponovať a ďalej rozširovať za úhradu niečo také, ako emailové databázy. Minimálne hneď náš prvý zdroj, ktorý má doménu svoje meno a email na súkromné účely by v tomto prípade mohol v prípade začatia trestného stíhania zabodovať. Podobná neznáma databáza sa spomína aj v spojitosti s iným spamom na webtrh.cz

Vtipne, aj keď smutne vtipne pôsobí aj ďalšia časť v závere emailu:

V pripade, ze nesuhlasite, ignorujte tuto spravu

Ak si neprajete dostavat reklamne maily, tak nas prosim kontaktujte na:
http://www.lacnetonery.net/index.php?main_page=contact_us

Problémom je, že pokiaľ tento email budete naozaj ignorovať, nič to nie je platné, pretože o nejaký čas vám na vaše portály, stránky, blogy, diskusné fóra aj malé firmy aj tak dorazí a opäť na rovnaké adresy rovnaký spam od rovnakého odosielateľa s takmer rovnakým obsahom. Ak by prvá veta fungovala, na čo pripojili formulár pre kontakt s takouto vetou o nesúhlase? Obe vety si tak trochu významovo vo finále protirečia, pretože obe riešia naštvanosť adresáta svojim spôsobom. Lenže napriek tomu, že nie ste firma, nikdy ste sa neregistrovali a nechcete tento spam, sa nikde nedozviete pravdu o tom, prečo ste ho dostali, ako často bude chodiť, kedy a pri akej príležitosti sa email ocitol u nich v neznámej databáze s neznámym osudom. A to nás znepokojuje.

Výzva
Vzhľadom na neutíchajúci bordel zo strany záhadnej svetovej databázy CDO.net a zároveň pre neutíchajúci spamový bordel zo strany lacnetonery.net by sme aj touto cestou radi požiadali ďalších dotknutých, aby nás kontaktovali. Po prvom dotknutom dávame aj my podnet na SOI a UOOU, pretože na základe vyššie spomenutých skutočností je preukázané, že celá neprehľadná a neúhľadná spamová obchodná správa je nevyžiadaná, poslaná na základe vykonštruovaných tvrdení, ktoré sa nemôžu a ani nezakladajú na pravde, ide o zneužitie doménových názvov pre vytipované a často existujúce emaily. Za nepravdivé označujeme aj vyjadrenie v závere a za smiešne považujeme až dve vlastné protirečenia, kedy si odosielateľ nie je schopný vybrať, ktorým klamstvom email zakončí. Zároveň sa chceme poďakovať podnetom, ktoré sme už dostali a budeme preto radi, pokiaľ sa nás nazbiera ešte viac. Stačí nám zaslať celý email vo formáte *.EML – uložená správa s čitateľnou hlavičkou s údajmi o čase a odosielateľovi vrátane obsahu tohto spamu.

Na záver nám nedá odpovedať na otázku v emailovej správe „Vy nás ešte nepoznáte?“. Práve že ich poznáme, rovnako ako mnoho majiteľov stránok, ktorí neboli prekvapení zo spamu, ale z cieľa, kam spam dorazil aj napriek nikde neuvádzaní konkrétnej adresy. Poznáme ich ako otravných rozposielateľov spamu, ktorí nepotrebujú riešiť čestný marketing ale siahnu po niečom takomto. Príliš úprimné a neformálne informácie? K formálnosti už nemáme pre množstvo spamu v súčasnosti už vôbec chuť.

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Pochybné praktiky

    Komentáre sú ukončené